© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Ochrona wizerunku w Internecie - co trzeba wiedzieć?

ochrona wizerunku w Internecie
 |  Redakcja  |  Biznes i finanse

Internet bezdyskusyjnie zmienił nasz świat. Otworzył przed nami ogrom możliwości zawodowych, biznesowych i prywatnych. W sieci rozwijamy swój biznes, szukamy odpowiedzi na nurtujące nas pytania, a także kreujemy swój wizerunek, który w rzeczywistości powinien podlegać ochronie. Na co dzień korzystamy z mediów społecznościowych, w których rozpowszechnianie wizerunku jest na porządku dziennym. Niestety mało kto pamięta, że ochrona wizerunku w Internecie jest niezmiernie istotna. Bezprawne rozpowszechnienie wizerunku, naruszenie dobrego imienia czy renomy naszej firmy, to nic innego jak naruszenie dóbr osobistych człowieka. Warto wiedzieć, jakie narzędzia pozwolą je chronić.

Brak zgody na rozpowszechnianie wizerunku, czyli ochrona wizerunku online 

Internet bezdyskusyjnie jest przydatny, jednak powinniśmy wiedzieć, jak mądrze poruszać się w tej przestrzeni. Współcześnie ochrona wizerunku w Internecie jest szalenie istotna, biorąc pod uwagę ilość naruszeń. Nielegalne udostępnianie wizerunku, bez zezwolenia osoby zainteresowanej, zdarza się coraz częściej. Nie powinno tak być bowiem kwestię ochrony wizerunku reguluje prawo. Ochrona wizerunku w sieci jest możliwa!

W naszym kraju wizerunek chronią przepisy polskiego kodeksu cywilnego oraz ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Prawo autorskie wyraźnie podkreśla, że wszelkiego rodzaju rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby, która jest na nim przedstawiona. W przypadku naruszenia dobra osobistego, osoba pokrzywdzona, powinna wymóc usunięcie danego zdjęcia. Ma również prawo żądać zadośćuczynienia w postaci odpowiedniej sumy pieniężnej przekazanej na przykład na wskazany cel społeczny. 

Wyjątkiem od reguły, w kwestii ochrony wizerunku i wymaganej zgody na publikację, są wizerunki osób pełniących publiczne funkcje. Dotyczy to w szczególności politycznych funkcji.

Obraźliwe wpisy i pomawiające komentarze

Problemy w sieci to nie tylko bezprawne udostępnienie wizerunku. To również setki obraźliwych wpisów i pomawiających komentarzy, które są przykrym dowodem na to, iż dobra osobiste zostały naruszone. Codziennie na forach, blogach oraz komentarzach umieszczonych pod oferowanymi artykułami, pojawiają się oszczerstwa i fałszywe informacje. Zdarza się, że są to nieuczciwe działania konkurencji lub niesprawiedliwe wypowiedzi osób postronnych.

Na szczęście są firmy, które zawodowo zajmują się usuwaniem treści umieszczonych w sieci, mających charakter bezprawny. Do takich informacji należą między innymi wszelkiego rodzaju obraźliwe wpisy, komentarze, które godzą w dobrą renomę przedsiębiorstwa, a także treści ujawniające tajemnicę przedsiębiorstwa.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry