© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Warsztaty antystresowe dla firm - na czym polegają?

warsztaty antystresowe
 |  Redakcja  |  Biznes i finanse

Presja związana z pracą, zwłaszcza wtedy, gdy wypełnianie zawodowych obowiązków wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, często bardzo źle odbija się na samopoczuciu pracowników, a co za tym idzie – również na ich efektywności. Zaburzona równowaga psychofizyczna nie sprzyja produktywności, ponieważ skutecznie odbiera siłę, zaangażowanie i chęć do pracy. Dlatego każdy pracodawca powinien zadbać o minimalizowanie poziomu stresu u swojej kadry pracowniczej. Najlepszym sposobem na to są warsztaty antystresowe.

Jak wyglądają warsztaty antystresowe?

Warsztaty antystresowe z WellbeingPolska.pl to rodzaj szkoleń wpisujących się w ideę corporate wellness, tj. strategii biznesowej skupiającej się na poprawie wydajności firmy poprzez pielęgnację zdrowia fizycznego i psychicznego jej personelu. Program takich warsztatów obejmuje między innymi zajęcia edukacyjne poruszające zagadnienia związane z kontrolą emocji, wzmacnianiem koncentracji, mobilizacją kreatywności, przeciwdziałaniem wypaleniu zawodowemu i ogólną budową odporności psychicznej. Ważną rolę odgrywają tu także praktyczne ćwiczenia, czyli nauka różnorodnych technik relaksacyjnych umożliwiających łatwe i szybkie uwolnienie się od napięcia. Duży nacisk kładzie się ponadto na kształtowanie umiejętności rozpoznawania i eliminowania czynników stresogennych w środowisku pracy i nie tylko. Wszystkie zajęcia w ramach warsztatów antystresowych są oczywiście prowadzone przez osoby z odpowiednimi kompetencjami, a więc psychologów i innych wysoko wykwalifikowanych specjalistów, dlatego ich skuteczność jest tak wysoka.

Dlaczego warto zdecydować się na warsztaty antystresowe?

Wiedza, jaką zdobywają uczestnicy warsztatów antystresowych w trakcie szkolenia, przyda im się zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Dzięki niej będą lepiej sobie radzić z obowiązkami, łatwiej rozwiązywać problemy, błyskawicznie zażegnywać konflikty i bez kłopotu odnajdywać się w różnych sytuacjach, co wpłynie pozytywnie nie tylko na ich wyniki w pracy, ale też atmosferę w firmie. Pracodawca z pewnością doceni taką zmianę na lepsze, ponieważ przełoży się ona wymierne korzyści ekonomiczne i podniesie kulturę pracy.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry