Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Gdzie Polacy najczęściej przenoszą swoje firmy?

przenoszenie firmy za granicę
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Jeśli prowadzisz firmę w Polsce, doskonale wiesz, jak duże obciążenia podatkowe się z tym wiążą i ile formalności należy dopełnić, aby móc działać bez narażania się na problemy z Urzędem Skarbowym czy ZUS. To jeden z powodów, który skłania coraz większą grupę polskich przedsiębiorców do przenoszenia części lub całej działalności za granicę. Zobacz, gdzie migrują firmy z naszego kraju i jakie wiążą się z tym korzyści.

Po co przedsiębiorcy przenoszą firmy za granicę?

Najważniejszym powodem, dla którego coraz więcej firm prowadzonych przez Polaków ma siedzibę poza naszym krajem, jest przyjazność danej jurysdykcji lub koszty prowadzonej działalności. Wysokość podatków stale rośnie oraz pojawiają się nowe opłaty. Problematyczne są również nowe obowiązki, które są nakładane na przedsiębiorców w związku z tzw. uszczelnianiem VAT-u przez ustawodawcę.

To jednak nie wszystko. Warto przy okazji pamiętać, że prowadzenie firmy za granicą może pomóc rozwinąć biznes, zdobyć nowe kontakty biznesowe, a także zwiększyć prestiż. Dlatego jest to rozwiązanie, które dobrze jest rozważyć. Pytanie jednak: gdzie się przenieść? Zobacz, jakie są możliwości.

Gdzie najczęściej przenoszą się firmy Polaków?

Firmę z Polski można przenieść właściwie do każdego kraju. Najłatwiej jest dokonać takich przenosin w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli mówiąc prościej – do innego kraju na terenie UE. To jednak nie zamyka wachlarza możliwości. - Nadal bardzo korzystnym rozwiązaniem może być przenoszenie firm do Wielkiej Brytanii. Także po brexicie ta opcja może przynieść duże korzyści finansowe i operacyjne – podpowiada ekspert z JB Solutions. I to właśnie dlatego Wielka Brytania cały czas jest jednym z państw, gdzie Polacy chętnie prowadzą swoje interesy. Dowiedz się, dlaczego tak jest i poznaj inne kraje, do których Polacy przenoszą firmy.

Wielka Brytania

Przeniesienie biznesu do Wielkiej Brytanii może być korzystne, ponieważ prawo na terenie UK jest bardzo przyjazne przedsiębiorcy. Na dogodne warunki prowadzenia biznesu mogą liczyć zarówno spółki, jak i odpowiedniki jednoosobowych działalności gospodarczych.

Najważniejsze zalety prowadzenia spółek w tym kraju to:

  • wysoka kwota wolna od podatku (obecnie niemal 12 tys. funtów brytyjskich),
  • uzależnienie składki na ZUS od osiąganego dochodu, co oznacza brak stałych wysokich kosztów z tego tytułu,
  • 19-proc. podatku CIT i zwolnienie z jego odprowadzania przez pierwsze nawet 24 miesiące od momentu otwarcia firmy,
  • mała ilość biurokracji i proste, zrozumiałe prawo - firma nie musi się "przebijać" przez mur formalności.

W UK jest dostępnych kilka form prowadzenia firmy - najchętniej wybierane są spółki Limited. Dużą zaletą wyboru Wielkiej Brytanii jest również to, że w Polsce działa wiele przedsiębiorstw, które pomagają w obsłudze biznesu na terenie tego kraju i realizują usługi w języku polskim.

Irlandia

Do Irlandii po brexicie przeniosło się wielu międzynarodowych gigantów, takich jak Google, Apple czy Amazon. Dlaczego? Ponieważ to kraj, który stwarza bardzo dobre warunki dla spółek. Przemawiają za nim m.in. bardzo niski, 12,5-proc. CIT czy możliwość zwolnienia z podatku dochodowego w okresie pierwszych 3 lat funkcjonowania na rynku, pod warunkiem nieosiągnięcia górnego progu przychodów. Tu również, podobnie jak w UK, można liczyć na proste, przejrzyste prawo.

Malta

Ten niewielki kraj jest często postrzegany jako raj podatkowy – m.in. z uwagi na to, że przepisy sprzyjają prowadzeniu firmy związanej z kryptowalutami czy hazardem, a wysokość stawki podatkowej może wynieść nawet 0 proc. Pytanie jednak, czy siedziba na Malcie przełoży się na prestiż firmy i jej wiarygodność? To również należy wziąć pod uwagę.

Coraz więcej przedsiębiorstw działających w Polsce rozważa też przenosiny do sąsiednich Czech, a także np. na Cypr. Jednak wybranie odpowiedniego kraju wymaga przeanalizowaniu oczekiwań konkretnej spółki oraz specyfiki niszy biznesowej.

Zacznij działać za granicą dzięki pomocy ekspertów

Chcesz przenieść działalność poza Polskę, aby cieszyć się z większej wolności podatkowej? Jeśli tak, podejmij decyzję o wyborze kraju w świadomy sposób. Pomogą Ci w tym eksperci JB Solutions. Wspólnie z nimi znajdziesz najlepszą nową siedzibę. Zyskasz też pomoc przy obsłudze spółki poza Polską. Dzięki temu uda się uniknąć problemów i przeszkód oraz zoptymalizować koszty. Sprawdź dostępne możliwości!