Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Płatność SMS - jak działa i kiedy się opłaca?

 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Telefon komórkowy stanowi obecnie wielofunkcyjne urządzenie, które jest wykorzystywane w wielu różnych celach. Stosunkowo nową funkcją jest możliwość płacenia za różne usługi. Takie rozwiązanie jest opłacalne przede wszystkim w przypadku całkowicie zautomatyzowanych mikropłatności.

Zaletą płatności SMS jest przede wszystkim ich szybkość. Telefon umożliwia błyskawiczne przekazanie pieniędzy i jednocześnie praktycznie natychmiastowe potwierdzenie dokonanej transakcji. Stanowi to bardzo dużą zaletę z punktu widzenia użytkownika, który automatycznie dostaje dostęp do usługi lub produktu, za który zapłacił. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest jego duża dostępność - obecnie praktycznie każdy posiada telefon komórkowy. Przekazanie pieniędzy przy pomocy SMS-a nie wymaga instalowania żadnych aplikacji, czy zakupu nowoczesnego moedelu telefonu. Nie trzeba również posiadać konta w różnych serwisach umożliwiających szybkie płatności przez Internet, a nawet konta bankowego.

Oczywiście tego typu rozwiązanie ma także swoje wady i ograniczenia. Na pewno trzeba pamiętać o tym, że taka forma płatności jest związana z wysokimi prowizjami, które często wynoszą około połowę ceny netto. Jednocześnie usługę ogranicza maksymalny koszt jednego SMS-a. Oznacza to, że ta metoda płatności jest wykorzystywana jedynie do mikropłatności, czyli drobnych transakcji na nieduże sumy. W przypadku korzystania z telefonu należy także pamiętać, że nie ma praktycznie możliwości odzyskania pieniędzy. Dotyczy to także sytuacji, gdy dojdzie do pomyłki, np. wiadomość zostanie wysłana na zły numer.

Na popularność tej usługi na pewno wpływa bardzo prosta obsługa. Aby uzyskać dostęp do wybranych produktów lub usług wystarczy jedynie wysłać wiadomość pod numer podany przez sprzedawcę. W odpowiedzi najczęściej wysyłany jest SMS zwrotny, który zawiera kod dostępu.

Polskie płatności opierają się nadal głównie na tradycyjnych metodach, jednak różne formy płatności internetowych zyskują coraz większą popularność. Dotyczy to także możliwości, które daje korzystanie z telefonu komórkowego. Zastosowanie takiego rozwiązania jest jednak ograniczone z powodów technicznych.