Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Teleskopy astronomiczne – przygoda z obserwacją nieba

Teleskopy astronomiczne
 |  Artykuł partnera  |  Zakupy i sklepy

Obserwacja nieba to bez wątpienia jedna z najbardziej fascynujących czynności, jakiej można się oddać bez reszty. Ty również możesz zostać obserwatorem nieboskłonu, wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt – teleskop astronomiczny.

W tym artykule nie przedstawimy ciekawych wiadomości dotyczących gwiazd, planet, galaktyk, mgławic czy czarnych dziur. Podzielimy się natomiast niemniej interesującą, a przede wszystkim praktyczną wiedzą dotyczącą astronomii od tej drugiej strony – z perspektywy osoby, która wie jak obserwować nieboskłon. Wystarczy korzystać z niezastąpionego urządzenia do tego celu – teleskopu astronomicznego.

Teleskop, czyli zaczynamy przygodę z astronomią na poważnie

Rozpoczęcie przygody na poważnie z astronomią nierozerwalnie wiąże się z korzystaniem z teleskopu. Jednak zanim zakupisz ten sprzęt, powinieneś jasno określić swoje potrzeby, możliwości oraz oczekiwania, dzięki temu będziesz mógł łatwiej skierować uwagę odpowiednie rozwiązania. Teleskopy astronomiczne różnią się pomiędzy sobą budową oraz parametrami.

Ważne jest m.in. to, czy przyszły właściciel astronomicznego teleskopu miał wcześniej już styczność z takim urządzeniem, a także, w jakim wieku jest osoba, która będzie korzystać z tego sprzętu. Niemniej istotny przy podejmowaniu decyzji jest także cel obserwacji – urządzenie o innych parametrach sprawdzi się do spoglądania np. na mgławice i galaktyki, inne na planety, a jeszcze inne rozwiązania będą konieczne do obserwacji Księżyca. Należy też zaznaczyć, że duże znaczenie ma również miejsce, z którego patrzymy w niebo przez teleskop astronomiczny – obszar miejski, rozświetlony łuną jest trudniejszy do obserwacji niż niebo na terenach wiejskich.

Pamiętaj, że te urządzenia optyczne są dosyć skomplikowane i bez odpowiedniego przygotowania mogą się okazać skomplikowane w obsłudze.

teleskop

Podstawowe rodzaje amatorskich teleskopów astronomicznych

Amatorskie teleskopy występują jako dwie podstawowe konstrukcje:

  • refraktory – tzw. teleskopy soczewkowe – można je porównać do lunety w wersji XL, w tego typu urządzeniach układ soczewek zbiera światło, kierując je do oka i powiększając widziany obraz, najpopularniejsze są: luneta Keplera oraz luneta Galileusza;
  • reflektory – tzw. teleskopy zwierciadlane – ich zasada działania oparta jest na zwierciadłach, najczęściej spotykane konstrukcje tego typu to teleskop Newtona (zakrzywione lustro znajduje się na dnie tubusu, a stamtąd odbija światło i skupia na położonym bliżej wylotu zwierciadle płaskim, które kieruje obraz do okularu) i teleskop Cassegraina (zasada ich działania jest podobna, lecz zwierciadło wtórne ma wypukły kształt, a zwierciadło główne ma pośrodku otwór).

Teleskopy astronomiczne – parametry

Najważniejsze parametry, jakimi charakteryzują się teleskopy astronomiczne to:

  • średnica obiektywu/zwierciadła – im większa średnica, tym urządzenie może zebrać więcej światła i tym samym pokazywać jaśniejszy i wyraźniejszy obraz;
  • ogniskowa obiektywu/zwierciadła – określa, w jakiej odległości od soczewki lub od zwierciadła znajduje się punkt skupienia obrazu;
  • ogniskowa okularu – bezpośrednio wpływa na pole widzenia oraz na powiększenie obrazu, im jest mniejsza, tym bliższy i bardziej zawężony będzie widoczny obraz;
  • średnica wyciągu do okularu – nie wpływa na sam obraz, lecz ma znaczenie przy doborze wyposażenia i dodatkowych akcesoriów;
  • powiększenie – tutaj ważna jest pewna proporcja: nie powinno ono być większe od dwukrotności średnicy obiektywu, którą wyraża się w milimetrach.

Teleskopy astronomiczne – wybierz model dopasowany do potrzeb i oczekiwań

Wybierając teleskop astronomiczny dla siebie lub jako prezent dla kogoś, powinieneś wziąć pod uwagę powyższe informacje, nie zawsze bowiem większe i bardziej skomplikowane znaczy lepsze. Ważne też, aby dobrać statywy i inne akcesoria pomocne w obsłudze tych skomplikowanych urządzeń optycznych.