Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Coworking – jak zadbać o akustykę?

 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Coworking, czyli taki rodzaj organizacji pracy, który plasuje się gdzieś między home office a klasycznym zatrudnieniem, jest coraz popularniejszy na całym świecie. Czym jest coworking w praktyce i jak zadbać o akustykę coworking space, by praca w takiej przestrzeni była komfortowa i efektywna?

Co to jest i na czym polega coworking?


Coworking jest rozwiązaniem cenionym przez freelancerów i młode start-upy, ponieważ wynajem biurka we wspólnej przestrzeni to nie tylko możliwość efektywnej i kreatywnej pracy. Obecność w coworking space to także sposobność do nawiązania relacji ze specjalistami z innych dziedzin oraz wymiany poglądów i pomysłów.

W Polsce istnieje ponad 300 biur coworkingowych, a sektor ten globalnie notuje wzrost ilości wykorzystywanej przestrzeni o 20-25% rocznie. Rokrocznie o ponad 40% zwiększa się też ilość osób, które korzystają z najmu powierzchni w ramach coworkingu. 

Jeśli chodzi o coworking, Polska idzie w ślad za światowymi trendami. Najwięcej biur coworkingowych jest w Warszawie, Poznaniu i Krakowie, ale tuż za nimi plasują się Wrocław i Łódź.

Centrum coworkingowe stwarza możliwość wynajęcia biurka na godziny lub wykupienia abonamentu na dłuższy okres. To, ile kosztuje coworking, zależy od wielu czynników, w tym czasu, na jaki wynajmuje się biurko, lokalizacji biura coworkingowego i jego wyposażenia. Średni miesięczny abonament za wynajem biurka w sali open space to wydatek rzędu 300-500 zł.

Właściwa akustyka kluczem do sukcesu w coworkingu


Jednym z nielicznych minusów coworkingu jest… hałas. Wpływa on niekorzystnie na jakość i wydajność pracy umysłowej w przestrzeni coworkingowej. Zgodnie z wynikami badania IPSOS, przeprowadzonego w 14 krajach na 10 tys. pracowników, w efekcie braku prywatności i ciszy w biurze tracą oni przeciętnie 86 minut w ciągu dnia. Niższa efektywność przekłada się zaś na słabsze wyniki finansowe firmy.

O właściwą akustykę biura coworkingowego warto zadbać już na etapie jego projektowania i zastosować materiały pochłaniające dźwięk w jak najwyższym stopniu. Należy też zwrócić uwagę na właściwe rozmieszczenie przestrzenne, bo krótszy czas pogłosu przekłada się na niższe natężenie dźwięków w biurze.

Hałas jest mniejszy, gdy wentylacja jest dobrze dobrana i zamontowana, a sprzęt biurowy, jak drukarki czy ksero, znajdują się na przykład w oddzielnym pomieszczeniu.

W biurach coworkingowych typu open space hałas można zniwelować również poprzez zastosowanie mobilnych ścianek akustycznych, wysokich ścianek działowych czy ścianek nabiurkowych.

mobilne ścianki akustyczne

Fot. System ścianek mobilnych Soniq to skuteczny i efektowny sposób na wydzielenie stref coworkingowych. Rolki zamontowane w stopkach stabilizujących pozwalają na szybkie i ciche przesunięcie ścianki we właściwe miejsce.

Biuro coworkingowe – przestrzeń do pracy szyta na miarę


Wraz z rosnącą popularnością coworkingu, sukcesywnie rośnie też liczba, dostępność i atrakcyjność biur coworkingowych. Zaaranżowanie przestrzeni, która jednocześnie ma spełniać wymagania wielu różnych osób nie jest sprawą prostą, ale też nie jest to niemożliwe – dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, w tym ruchomym elementom wyposażenia biur MIKOMAX Smart Office.

W przestrzeni coworkingowej warto stworzyć kilka stanowisk nieprzypisanych konkretnym najemcom, z których freelancerzy będą mogli korzystać zgodnie z potrzebami w danej chwili. Jednoosobowa budka akustyczna Hush Phone umożliwi swobodną konwersację, gwarantując prywatność rozmowy i obniżając hałas w biurze. 

budka akustyczna Hush Phone

Fot. Budki Hush Phone są wyposażone w wydajną wentylację, oświetlenie, gniazdko elektryczne i port USB na wypadek, gdyby telefon się rozładował.

Kabiny akustyczne do biura Hash Work przeznaczone do pracy indywidualnej i małe sale konferencyjne Hash Meet umożliwiające narady i swobodne rozmowy bez tworzenia hałasu w przestrzeni biurowej sprawiają, że biura coworkingowe nabierają nowego wymiaru. Coworking w takim wydaniu to komfort pracy na najwyższym poziomie.

Poznaj pełna ofertę produktów oferowanych przez Mikomax na https://mikomaxsmartoffice.com/pl/