Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak działa sieć Wi-Fi? Co musisz o niej wiedzieć?

sieć Wi-Fi
 |  Artykuł sponsorowany  |  Technologia i IT

Wiele osób już nie wyobraża sobie życia bez sieci Wi-Fi, z której można skorzystać niemal wszędzie – w pracy, sklepach, restauracjach, na dworcach, a coraz częściej – również w budynkach instytucji publicznych. Jak jednak właściwie działa sieć Wi-Fi i co warto o niej wiedzieć?

Co to jest Wi-Fi i jak właściwie działa?

Warto w pierwszej kolejności rozwinąć hasło Wi-Fi i wyjaśnić jego znaczenie. Wi-Fi to skrót od „Wireless Fidelity” („bezprzewodowa dokładność”). Samo pojęcie zostało natomiast stworzone na potrzeby marketingowe – miało zastąpić mocno techniczne, skomplikowane określenie używane w przypadku technologii sieci bezprzewodowych.

Jak działa Wi-Fi? Technologia wykorzystuje sygnały radiowe o określonych częstotliwościach – 2,4 GHz oraz 5 GHz. Co do zasady starsza generacja urządzeń bezprzewodowych pracuje w paśmie 2,4 GHz, natomiast nowsza – w paśmie 5 GHz. Należy przy tym zaznaczyć, że transmisja w paśmie 5 GHz jest bardziej stabilna i szybsza, co z kolei przekłada się na wyższy komfort korzystania z sieci. Ciekawym „dodatkiem” do Wi-Fi może być wykorzystanie technologii MIMO w wersji 2x2 – takie rozwiązanie oferuje np. firma Toya, o czym można więcej przeczytać na stronie https://toya.net.pl/internet-wifi.  

Komunikacja odbywa się na linii router-urządzenie, które połączy się z siecią (czyli np. laptop, telefon, ale też „inteligentne” sprzęty AGD). Aby komunikacja była możliwa, router dzieli część częstotliwości na kilka osobnych kanałów; następnie kanał dla konkretnego urządzenia jest automatycznie wybierany przez router. Zazwyczaj dostęp do sieci Wi-Fi jest zabezpieczony hasłem – wystarczy zatem na urządzeniu wybrać sieć, a następnie wpisać hasło, by móc korzystać z Internetu. W przypadku domowego Wi-Fi urządzenie powinno później łączyć się z siecią automatycznie.

Co zrobić, jeśli Internet Wi-Fi działa zbyt wolno?

Może się jednak zdarzyć tak, że sieć Wi-Fi nie działa tak sprawnie, jak chciałby tego użytkownik. Po pierwsze – warto sprawdzić, czy router jest poprawnie skonfigurowany. Warto również zadbać o to, by stał stosunkowo w centrum mieszkania (np. w korytarzu).

W przypadku problemów z Wi-Fi na komputerze lub w telefonie dobrze też sprawdzić zainstalowane aplikacje; może się zwyczajnie okazać, że część z nich wykorzystuje znaczną część transferu, a użytkownik nawet nie zorientował się, że jego limit na dany miesiąc już się wyczerpał (jeśli ma ograniczony transfer).

Jeśli wszystko działa poprawnie, a użytkownik powinien jeszcze dysponować transferem, warto w takim wypadku skontaktować się z dostawcą usługi.