Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czy muszę mieć uprawnienia na drona?

uprawnienia na drona
 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

Coraz więcej osób zastanawia się nad zakupem drona. Bezzałogowy statek powietrzny – bo tak właśnie określa się drony – może dostarczyć niesamowitej rozrywki. Wiele osób kompletnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że nie zawsze wykonywanie lotów dronem możliwe jest bez posiadania odpowiednich kwalifikacji. Okazuje się, że w wielu wypadkach uprawnienia na drona są niezbędne. Na szczęście dzisiaj ich zdobycie nie jest zbyt skomplikowane. Wystarczy postawić na dobrą firmę organizującą kursy i nadzorującą proces certyfikacji. Kiedy licencja na drona jest niezbędna?

Czym są uprawnienia na drona?

Mianem uprawnień na drona określa się świadectwo kwalifikacji, które można zdobyć po ukończeniu odpowiedniego szkolenia i zdaniu stosownego egzaminu. Dokument ten wydawany jest przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Prowadzona jest lista osób posiadających licencję, co oznacza, że bez trudu można zweryfikować, czy osoba pilotująca drona zdobyła stosowne uprawnienia. Dlatego lepiej nie ryzykować i nie decydować się na loty, jeśli w ich przypadku posiadanie określonych uprawnień jest wymagane.

Do czego potrzebna jest licencja na drona?

Wykonywanie lotów sportowych i rekreacyjnych dronem o określonej wadze jest możliwe nawet wtedy, kiedy nie posiadamy licencji. Jeśli jednak zamierzamy wykorzystywać dron do lotów komercyjnych, a więc takich, na których będziemy zarabiać, uprawnienia na drona są już niezbędne. Co to oznacza w praktyce? Jeśli prowadzimy pracownię fotograficzną i chcemy młodym parom oferować zdjęcia bądź filmy robione z powietrza, zdobycie stosownej licencji jest niezbędne. Podobnie wtedy, kiedy dron ma służyć zdobywaniu danych do badań naukowych. Tyczy się to na przykład osób, które piszą pracę magisterską i zamierzają przy pomocy drona wykonywać różnego rodzaju pomiary z powietrza.

Co w sytuacji wykonywania lotów komercyjnych bez uprawnień?

Mimo obowiązujących przepisów nie brakuje osób, które decydują się na wykonywanie lotów komercyjnych bez zdobycia niezbędnych uprawnień. Warto jednak pamiętać, że inspektorzy Urzędu Lotnictwa Cywilnego mają pełne prawo do kontrolowania osób wykonujących loty dronami. Mogą zażądać przedstawienia dokumentów potwierdzających posiadane kwalifikacje, prawo zezwala im także na dokonywania oględzin dronów. Decydując się na loty bez kwalifikacji, trzeba więc liczyć się z ryzykiem poważnych problemów, jeśli zostaniemy skontrolowani. Zdobycie uprawnień na drona nie jest dzisiaj ani zbyt czasochłonne, aby trudne. Koszty, które trzeba ponieść, także nie są zbyt wygórowane.

Lataniem dronem może mieć zarówno cel rozrywkowy, rekreacyjny czy sportowy, jak i zarobkowy. Decydując się na tą ostatnią opcję, należy pamiętać, że niezbędne jest posiadanie stosownych uprawnień. Aby na lotach dronem zarabiać, należy zdobyć świadectwo kwalifikacji. Licencja na drona znacznie zwiększa nasze możliwości, a ukończony przed jej uzyskaniem kurs zapewnia solidną porcję wiedzy i umiejętności. Wszystko oczywiście po to, aby loty dronem były bezpieczne i nie stanowiły zagrożenia dla osób postronnych.

Masz pytania? Napisz na: biuro@ironsky.pl, zadzwoń do instruktorów IRONSKY (instruktor Kuba 663 944 151, instruktor Darek 519 410 610) lub skontaktuj się z Centrum Szkoleniowym IRONSKY za pośrednictwem mediów społecznościowych: https://www.facebook.com/ironskypl/