Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Wpływ hałasu na zdrowie człowieka

pomiar hałasu
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Hałas towarzyszy nam niemalże codziennie. Ruch uliczny czy głośne maszyny w miejscu pracy to tylko niektóre źródła uciążliwego hałasu. Niestety, codzienne narażenie na długotrwałe, głośne dźwięki może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Jakie są skutki hałasu? Gdzie najczęściej jesteśmy na niego narażeni? Jak się przed nim chronić?

Czym jest hałas?

Zanim powiemy sobie, jakie skutki niesie za sobą długotrwałe przebywanie w hałasie, najpierw musimy wyjaśnić, czym on właściwie jest.

Według definicji podanej przez Centralny Instytut Ochrony Pracy, hałasem nazywamy wszystkie szkodliwe oraz uciążliwe drgania ośrodka sprężystego, które oddziałują na nasz narząd słuchu. Mówiąc bardziej przejrzyście – hałas to wszystkie dźwięki o wysokim natężeniu, które są uciążliwe, dokuczliwe i przykre w odbiorze.

Hałas w środowisku pracy jest szczególnie niebezpieczny. Przez to, że jesteśmy na niego narażeni każdego dnia i to przez wiele godzin, może mieć duży wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie.

Gdzie możemy doświadczyć zbyt dużego nagromadzenia hałasu?

Wysoki poziom hałasu to domena wielu miejsc pracy. Przede wszystkim stykamy się z nim w przemyśle i energetyce. Wynika to z faktu, iż praca maszyn przemysłowych, jak i pewne procesy technologiczne wymagają głośnego działania.

Sporo hałasu generują wszelkiego rodzaju taśmy produkcyjne. Oprócz tego na co dzień możemy zetknąć się z głośno pracującymi wentylatorami, klimatyzacją oraz urządzeniami nagłaśniającymi.

Oczywiście źródłami uciążliwych, głośnych dźwięków są także ruchliwe ulice miast, galerie handlowe, lokale gastronomiczne i inne miejsca, w których dominuje głośna muzyka czy duże skupiska ludzi. Skupmy się jednak na hałasie w miejscu pracy i jego wpływie na nasze zdrowie.

Jak może wpływać hałas na nasze zdrowie?

Wpływ hałasu na zdrowie kojarzy się głównie z upośledzeniem funkcji narządu słuchu. Ale to tylko jeden z negatywnych skutków tego zjawiska. Jak jeszcze hałas wpływa na stan zdrowia?

  • hałas powyżej 80 decybeli prowadzi do trwałych ubytków słuchu
  • hałas powyżej 135 decybeli prowadzi do trwałego uszkodzenia narządu słuchu
  • nadmierna ilość hałasu w miejscu pracy sprzyja wypadkom
  • hałas zaburza pracę układu oddechowego, nerwowego, krążenia i pokarmowego
  • ciągła ekspozycja na hałas znacząco obniża komfort życia

Jak można chronić się przed hałasem?

To bardzo ważne, aby chronić się przed długotrwałym i uciążliwym hałasem. Polskie prawo nie określa jednoznacznie, jaki poziom hałasu jest dopuszczalny w miejscu pracy, ponieważ jest to zależne od miejsca, odległości i źródła hałasu.

Biorąc jednak pod uwagę jego szkodliwy wpływ, ustalono, iż poziom hałasu nie powinien przekraczać 85 decybeli w miejscu, gdzie nie stosuje się żadnych elementów chroniących słuch. Dotyczy to pracy przez cały tydzień roboczy w wymiarze 8 godzin dziennie.

By móc skutecznie chronić się przed wpływem wysokich dźwięków, należy dokonać poprawnego pomiaru jego natężenia. Jak to zrobić? To zadanie specjalnej firmy, która przy wszystkich włączonych urządzeniach i instalacjach mierzy natężenie dźwięku przy pomocy miernika hałasu. Pozwala to dobrać najbardziej odpowiedni sposób na zredukowanie emitowanych hałasów.

Jednym ze skutecznych sposobów jest montaż tłumików hałasu. Obniżają one poziom dokuczliwych dźwięków emitowanych przez maszyny czy instalacje. Tłumiki hałasu sprawdzają się w branży przemysłowej i energetycznej oraz w instalacjach komunalnych.

Atrakcyjną ofertę tłumików hałasu posiada W-EN-GA. Firma specjalizuje się między innymi w projektowaniu, realizacji oraz dystrybucji tłumików hałasu wydmuchu pary wodnej w elektrociepłowniach i elektrowniach.

W-EN-GA zapewnia także kompleksowe usługi z zakresu instalacji tłumików hałasu – począwszy od wykonania inwentaryzacji stanu istniejącego, po wykonanie projektu technicznego i jego realizację – oraz nadzór nad montażem urządzeń.

Każdy stworzony projekt jest dopasowany do indywidualnych potrzeb Klienta, dzięki czemu jest skuteczny.