Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak często należy wykonywać przeglądy maszyn budowlanych?

przeglądy maszyn budowlanych
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Niesprawne maszyny nie mogą być użytkowane i na pewno każdy sobie zdaje z tego sprawę. Jednak nie powinniśmy zapominać o tym, że wiele osób nie kontroluje systematycznie stanu maszyn i tym samym coraz częściej pomija ich okresowe przeglądy. Wiele maszyn budowlanych nie musi być zgłaszanych do Urzędu Dozoru Technicznego. Jednak nie oznacza to wcale, że takie urządzenia nie muszą przechodzić okresowych kontroli. W jaki sposób wykonywać przegląd maszyn budowlanych oraz dlaczego jest on tak bardzo ważny?

Odpowiednie kategorie maszyn

Prowadząc przedsiębiorstwo powinniśmy dokładnie pogrupować nasze maszyny budowlane i kolejno podzielić je na specjalne kategorie. Dzięki temu będziemy wiedzieć, że dla maszyny z danej grupy zbliża się termin przeglądu. Na pewno bardzo nam to ułatwi pracę, jeżeli nasz park maszyn budowlanych jest bardzo rozbudowany. Dzięki temu nie zapomnimy o ważnych terminach, których nie możemy przekroczyć.

Istotnie nie możemy użytkować maszyn budowlanych, które nie mają ważnego przeglądu. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy rzeczywiście jest to opłacalne wykonywanie takich przeglądów i przykładowo czy nie lepiej jest z nich zrezygnować, dzięki czemu będziemy mogli zaoszczędzić pieniądze. Niestety nie jest to zbyt dobre rozwiązanie, ponieważ w takim przypadku oszczędzając na przeglądzie okresowym maszyn budowlanych, oszczędzamy także na bezpieczeństwie naszych pracowników. Jeżeli z powodu uszkodzonej maszyny dojdzie do wypadku i nasz pracownik zostanie poważnie poturbowany, możemy mieć bardzo duże problemy z tego tytułu. Więc jeżeli już jesteśmy świadomi tego, że wykonywanie przeglądów maszyn budowlanych jest dla każdego przedsiębiorcy bardzo istotne, kiedy tak naprawdę powinniśmy zdecydować się na taki proces?

Co ile wykonywać przeglądy maszyn budowlanych?

Bardzo ważne jest aby pamiętać o tym, że przeglądy maszyn budowlanych wykonywane są zgodnie z częstotliwością zależną od typu danej maszyny. Przykładowo może to być wybrany okres czasu, na przykład 12 miesięcy. Może także być to wyrażone w roboczogodzinach w szczególności, jeżeli jest to maszyna budowlana, która jest na co dzień bardzo eksploatowana i tym samym poddawana dużym obciążeniom. Więc jak można zauważyć, częstotliwość przeglądów w dużej mierze jest uzależniona od rodzaju posiadanych przez nas maszyn.

Kolejno powinniśmy pamiętać o tym, że dobór wyżej wspomnianych kryteriów bardzo często jest oparty o niezawodność maszyny. Tym samym w tym przypadku bierze się pod uwagę gotowość techniczną maszyn budowlanych. Warto pamiętać, że częstotliwość przeprowadzania badań technicznych bardzo często może być określana także na podstawie warunków, w jakich pracuje dana maszyna. Jest to bardzo ważne, ponieważ przykładowo koparka pracująca w warunkach bardzo wilgotnych, na pewno może być eksploatowana w znacznie większym tempie niż przykładowo taka sama maszyna budowlana, która na co dzień pracuje raczej w suchym środowisku i tym samym nie jest poddawana aż takim zmianom klimatycznym. Bardzo wielu specjalistów także decyduje się na stworzenie harmonogramu badań okresowych oraz przeglądów maszyn budowlanych w oparciu o pory roku. Jak już wcześniej wspomniano, biorąc pod uwagę dwa te same modele koparek, możemy wykonywać ich przeglądy w różnych terminach z uwagi na pracę w innych porach roku. Takie przeglądy mogą być znacznie rzadsze, jeżeli tylko przykładowo takie urządzenia pracują w suchym środowisku, a nie są narażone na szkodliwe czynniki atmosferyczne takie jak między innymi nagłe zmian temperatury lub też śnieg oraz deszcz. Więc co dokładnie jest kontrolowane podczas takiego przeglądu?

Na co zwraca się uwagę podczas przeglądu maszyn budowlanych?

Powinniśmy pamiętać, że w przypadku przeglądu maszyn budowlanych, bardzo dużą uwagę zwraca się w szczególności na ich stan techniczny. Podczas badania zwraca się uwagę na poszczególne części oraz mechanizmy, które kolejno badane są pod względem wytrzymałości oraz we współpracy z przyrządami pomiarowymi i badawczymi. To właśnie za pomocą takiej techniki przeglądu możliwe jest wczesne wykrycie objawów zużycia poszczególnych elementów, pojedynczych części, a nawet całych podzespołów badanej maszyny budowlanej. Jest to bardzo istotne, aby takie badanie przebiegło precyzyjnie i by operator lub specjalista nie spieszył się zbytnio podczas przeglądu.

Tylko dzięki temu jesteśmy w stanie zagwarantować bezpieczne maszyny dla naszych pracowników i co najważniejsze, wykonując systematycznie wspomniane przeglądy możemy uniknąć nie tylko niespodziewanych awarii podczas pracy, ale także licznych wypadów. Niestety wypadki mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu naszych podwładnych. Nie powinniśmy zapominać także o tym, że podczas przeglądu maszyn budowlanych bardzo duży nacisk kładzie się także na udokumentowanie takiego przeglądu. Każda maszyna budowlana powinna mieć osobny dokument, gdzie możemy wpisać wspomniany przegląd. Dzięki temu mamy potwierdzenie, że nasza flota jest w pełni sprawna. Książkę przeglądów może przeczytać także każdy operator danej maszyny budowlanej i będzie to dla niego doskonałe potwierdzenie co do sprawności maszyny.

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że jeżeli posiadamy w naszym przedsiębiorstwie maszyny budowlane bardzo istotne jest, aby poddawać je przeglądom systematycznie. W przypadku przekroczenia terminu badania, taka maszyna budowlana nie może zostać dopuszczona do użytkowania. Niestety nie możemy mieć pewności, że po roku eksploatacji nawet w przypadku przeprowadzania swoich przeglądów, jest ona w pełni zdolna do dalszej eksploatacji. Należy mieć świadomość tego, że przedsiębiorcom grożą bardzo wysokie kary w przypadku, gdy maszyna budowlana bez ważnego przeglądu technicznego jest użytkowana i dodatkowo z jej udziałem zdarzy się jakiś wypadek. W takich przypadkach możemy otrzymać naprawdę bardzo wysokie kary grzywny. Więc jak można zauważyć, przeglądy maszyn budowlanych są bardzo istotne i to każdy ich właściciel musi sam dopilnować tego, aby były one wykonane w terminie.