Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Wzrost znaczenia turystyki lotniczej na rynku turystycznym

 |  Artykuł partnera  |  Informacje prasowe

Związki między cywilnym transportem lotniczym a turystyką wydaję się zupełnie oczywiste. Rozwój turystyki rozpoczęty w XIX wieku związany był głównie z rozwojem transportu kolejowego co dowodzi, że rozwój transportu wpływa na rozwój turystyki. Mniej więcej w drugiej połowie II wieku rozwój transportu lotniczego wywarł dużo większy i dużo gwałtowniejszy wpływ na turystykę międzynarodową. Rozwój sieci połączeń, nowe lotniska a także modernizacja infrastruktury i sieci równolegle spowodował powstanie nowych baz noclegowych oraz usług turystycznych. Poprawienie stopnia dostępności konkretnego obszaru ma znaczący wpływ na jego rozwój społeczno-gospodarczy.

PRZYKŁADOWE RELACJE MIĘDZY ROZWOJEM LOTNICTWA CYWILNEGO A TURYSTYKĄ

1.SKALA GLOBALNA
Taka zależność najbardziej rzuca się w oczy podczas analizy zależności między liczbą turystów uczestniczących w globalnym ruchu turystycznym a liczbą pasażerów obsługiwanych przez linie lotnicze w danym okresie. Zależność tę potwierdził współczynnik korelacji liniowej Pearsona (wyniósł dokładnie 0,956).

2.SKALA KRAJOWA
Dobrym przykładem takich zależności jest Turcja, która zajmuje wysokie pozycje w rankingach ilustrujących liczbę turystów odwiedzających kraj (ok 30 mln osób rocznie). Kilka lat temu ponad połowa turystów przybywających do Turcji wybrało linie lotnicze, obecnie jest to około 70 %. Tureckie służby graniczne informują także o stałym wzroście liczby cudzoziemców przybywających tam drogą lotnicza, a zauważalny wzrost nastąpił wraz z popularyzacją linii czarterowych. Obecnie samoloty czarterowe są najczęstszym wyborem turystów.

3.SKALA REGIONALNA
Bardzo dobrym przykładem jest Madera. Miejscowość ta od bardzo dawna była atrakcyjna turystycznie, jednak niewielkie zainteresowanie turystów spowodowane było trudnościami komunikacyjnymi, ponieważ można było się tam dostać jedynie drogą morską. Wybudowano więc tam lotnisko, które na początku obsługiwało jedynie małe samoloty. Przyczyniło się to do zauważalnego wzrostu popularności Madery jako celu turystów. Po modernizacji lotniska i wybudowaniu nowego pasa startowego nastąpił prawdziwy rozkwit turystyki w tej miejscowości, obecnie lotnisko obsługuje prawie 2,5 miliona pasażerów rocznie.

4.SKALA LOKALNA
Jednym z najczęściej odwiedzanych parków narodowych w Argentynie jest Parque Nacional Los Glaciares, w prowincji Santa Cruz w Patagonii. Park ten często jest wybierany szczególnie przez turystów uprawiających aktywną turystykę, jednak po modernizacji lotniska i bazy noclegowej zyskał również popularność wśród zorganizowanych grup turystów. Potwierdzają to dane statystyczne, które co roku notują wzrost liczby osób odwiedzających park.

ZNACZENIE TURYSTYKI LOTNICZEJ
Turystyka lotnicza to rozwiązanie dla osób ceniących sobie czas i wygodę. Rozwój sieci komunikacyjnej sprawił, ze stosunkowo szybko można dotrzeć w najdalsze zakątki świata, co ma duże przełożenie na wyniki badań odnośnie wybieranych środków transportu. Turystyka lotnicza stale notuje wzrost popularności .Obecnie jest to najpopularniejszy rodzaj turystyki.

Redakcja portalu mazuryairport.pl
Artykuł został przygotowany przez Port Lotniczy Olsztyn-Mazury - prawdopodobnie najładniej położone lotnisko w Polsce.