Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Zarządzanie odzieżą bhp w przedsiębiorstwie

 |  Artykuł partnera  |  Informacje prasowe

Bezpieczeństwo w miejscu pracy to podstawa, a brak stosowania się do przepisów bhp może skończyć się dotkliwymi karami finansowymi.

Dlatego też ważne jest, aby zapewnić pracownikom odpowiednią odzież bhp.
Kupno odzieży bhp
Odzież pracowników musi być dostosowana do obowiązujących przepisów, a także specyfiki pracy na danym stanowisku. Przymierzając się do kupna odzieży bhp należy zwrócić szczególną uwagę na to:

  • Jakie partie ciała są narażone na zagrożenia, na danym stanowisku pracy?
  • W jakiej temperaturze wykonywane są prace (gdy pracownicy wykonują obowiązki w wysokiej temperaturze, to ich ubranie nie może zatrzymywać ciepła)?
  • Czy dane ubranie umożliwia swobodne wykonywanie ruchów oraz czy można je szybko założyć i błyskawicznie zdjąć (ma to ogromne znaczenie w sytuacjach kryzysowych np. gdy fartuchy robocze zostaną wciągnięte przez maszynę)?
  • Ile kieszeni zawiera dana odzież? Odpowiednia ich liczba, może przyczynić się do wzrostu komfortu i wydajności pracy?
  • Czy ubranie jest wzmocnione okolicach szyi i przylega do szyi?

Najlepiej jest kupować dopasowane komplety odzieży ochronnej (odzież, buty robocze, okulary, kaski, rękawice robocze) tak aby pracownik czuł się komfortowo, a sam strój wyglądał schludnie. Dobrym pomysłem jest także zaangażowanie pracowników w proces wyboru stroju bhp.

Używanie odzieży bhp
Zakupienie odpowiednich ubrań bhp to jednak tylko połowa sukcesu. Równie ważne jest ich właściwe używanie. Co z tego, że kupimy najlepsze rękawice ochronne, skoro żaden pracownik nie będzie ich nosił?

Ważne jest przeprowadzenie odpowiednich szkoleń z zakresu bhp oraz ustalenie wytycznych, do których przestrzegania pracownicy są zobligowani. Temat jest bardzo istotny, ponieważ większość ludzi ma tendencję do lekceważenia zasad bhp, w myśl zasady „Mądry Polak po szkodzie”. Niestety jednak „szkoda” związana z nieprzestrzeganiem bhp może mieć tragiczne konsekwencje. Lepiej jest więc być mądrym przed szkodą.

Należy także cyklicznie monitorować stan odzieży bhp pod kątem jej zużycia oraz pojawienia się nowych zagrożeń (np. kupno nowej maszyny, może się wiązać z powstaniem kolejnych ryzyk w miejscu pracy).

Pamiętać trzeba również o odpowiedniej konserwacji i czyszczeniu odzieży bhp, szczególnie wtedy gdy są one wystawione na działanie pyłów, środków chemicznych, materiałów biologicznych, które mogą stanowić zagrożenie dla ludzi bądź środowiska.