Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Kolektor ciśnieniowy a bezciśnieniowy - czym się różnią

sterownik kolektora słonecznego
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Kolektory słoneczne stały się popularnym rozwiązaniem w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, pozwalając na ogrzewanie wody i domów przy użyciu energii słonecznej. Istnieją dwa główne typy kolektorów słonecznych: ciśnieniowe i bezciśnieniowe, które różnią się pod względem konstrukcji, efektywności energetycznej i kosztów. W tym artykule przyjrzymy się bliżej obu tym rodzajom kolektorów, porównując ich cechy, zalety i wady, aby pomóc Ci zrozumieć, który z nich może być najlepszym rozwiązaniem dla Twoich potrzeb.

Kolektory słoneczne są używane głównie do podgrzewania wody, która może być wykorzystywana w domach, basenach czy innych obiektach. Istnieją różne systemy kolektorów słonecznych, jednak wszystkie mają na celu przechwytywanie energii słonecznej i przekształcanie jej w ciepło. W związku z tym, wybór odpowiedniego kolektora ma kluczowe znaczenie dla uzyskania satysfakcjonującej efektywności energetycznej i minimalizacji strat ciepła.

Kolektor ciśnieniowy - budowa, zalety i wady

Kolektory ciśnieniowe to systemy solarne, w których woda krążąca wewnątrz rur jest pod ciśnieniem. Oznacza to, że są one wyposażone w zamkniętą sieć rur, pompę obiegową i naczynie wzbiorcze. Ciśnienie wewnątrz rur pomaga utrzymać wysoką temperaturę wody i zapobiega jej zagotowaniu. Dodatkowo ten typ kolektora wymaga dwóch osobnych obiegów dla wody zimnej (wlotowej) i ciepłej (wylotowej), zamiast jednego jak w przypadku systemów bezciśnieniowych.

Zalety kolektorów ciśnieniowych obejmują:

 1.       Wyższą sprawność energetyczną, co przekłada się na lepsze wykorzystanie energii słonecznej i mniejsze zużycie innych źródeł energii.
 2.       Mniejsze straty ciepła dzięki zastosowaniu próżniowej osłony szklanej.
 3.       Możliwość montażu na dachach o różnych kątach nachylenia, co pozwala na większą elastyczność w wyborze miejsca instalacji.

Wady kolektorów ciśnieniowych obejmują:

 1.       Wyższą cenę, co może stanowić barierę dla niektórych użytkowników.
 2.       Większą masę w porównaniu z kolektorami bezciśnieniowymi, co może utrudniać montaż i wymagać dodatkowych wzmocnień konstrukcji dachu.
 3.       Konieczność zastosowania naczynia wzbiorczego, aby zapobiec uszkodzeniom systemu spowodowanym przez zbyt wysokie ciśnienie.

Kolektor bezciśnieniowy - budowa, zalety i wady

Kolektory bezciśnieniowe to tradycyjny typ kolektorów słonecznych wykorzystywany w większości zastosowań mieszkaniowych. Składają się one z prostej sieci rur bez dodatkowych elementów, a woda krąży w nich pod ciśnieniem atmosferycznym. Zaletą tej konstrukcji jest to, że jest prostsza, tańsza i łatwiejsza w instalacji niż systemy ciśnieniowe. Jednakże, ponieważ woda nie jest pod ciśnieniem, może osiągnąć temperaturę tylko około 95°C przed wrzeniem, co prowadzi do strat energii i ogólnej niższej wydajności w porównaniu z systemami ciśnieniowymi.

Pod względem konstrukcyjnym, rozdzielacze bezciśnieniowe zazwyczaj zawierają miedziane lub metalowe rury zamknięte w izolowanej skrzynce. Rury te mogą być ułożone w różnych wzorach - równolegle, serpentynowo lub w innych wariantach - w zależności od pożądanej wydajności i obszaru instalacji. Ponadto, ze względu na niski koszt i łatwość instalacji, systemy te są często preferowanym wyborem dla właścicieli domów szukających szybkiego i taniego sposobu na ogrzewanie wody w domu.

Zalety kolektorów bezciśnieniowych obejmują:

 1.       Niższą cenę, co sprawia, że są bardziej dostępne dla szerokiego grona użytkowników.
 2.       Prostszą konstrukcję, co ułatwia montaż i konserwację systemu.
 3.       Mniejszą masę, co sprawia, że są łatwiejsze do zamontowania na dachu i wymagają mniej dodatkowych wzmocnień konstrukcji.

Wady kolektorów bezciśnieniowych obejmują:

 1.       Niższą sprawność energetyczną, co oznacza, że wykorzystanie energii słonecznej jest mniej efektywne w porównaniu z kolektorami ciśnieniowymi.
 2.       Większe straty ciepła ze względu na brak próżniowej osłony szklanej.
 3.       Ograniczone możliwości montażu, ponieważ najlepszą efektywność osiągają, gdy są zamontowane pod odpowiednim kątem w stosunku do słońca.

Porównanie kolektorów ciśnieniowych i bezciśnieniowych - który wybrać?

Przy podejmowaniu decyzji pomiędzy kolektorami ciśnieniowymi i bezciśnieniowymi, koszt i wydajność są dwoma ważnymi czynnikami do rozważenia. Ogólnie rzecz biorąc, systemy ciśnieniowe są zazwyczaj droższe z góry ze względu na dodatkową złożoność i komponenty takie jak pompy i zawory; jednak oferują one wyższe temperatury robocze, co skutkuje większą wydajnością energetyczną w porównaniu do modeli bezciśnieniowych. Z drugiej strony, kolektory bezciśnieniowe są zwykle tańsze i łatwiejsze w instalacji, jednak ich niższe temperatury robocze prowadzą do niższej wydajności.

Jeśli chodzi o wymagania dotyczące konserwacji, systemy ciśnieniowe wymagają zazwyczaj mniej konserwacji niż modele bezciśnieniowe ze względu na brak pęcherzyków powietrza tworzących się w rurach lub zatykających elementy. Dodatkowo, systemy ciśnieniowe mogą również pracować w wyższych temperaturach przez dłuższy czas bez zagotowania. Hałas jest kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze typu systemu - pompy stosowane w systemach ciśnieniowych mogą generować znaczny hałas podczas pracy, co może być niepożądane w przypadku niektórych zastosowań i środowisk.

Ostatecznie decyzja powinna zależeć od potrzeb i ograniczeń budżetowych - należy dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnej opcji. Przy dokonywaniu wyboru należy wziąć pod uwagę takie cechy jak efektywność energetyczna, koszt początkowy, złożoność instalacji, wymagania konserwacyjne i poziom hałasu.