Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Co to jest plafon?

plafon
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Plafon to ponadczasowa lampa sufitowa, mogąca oświetlić różne pomieszczenia. Lampy tego typu sprawdzą się w każdego rodzaju wnętrzach. To oświetlenie daje przytulne i rozproszone światło. Dzięki temu można wykorzystać jej, jako oświetlenie główne lub dodatkowe. Nowoczesne plafony idealnie i elegancko współgrają z stylem minimalistycznym czy śródziemnomorskim. W ofertach znajdują się również lampy pasujące do stylu glamour oraz vintage. Lampy nie tylko rozświetlają przestrzeń, ale również ją dekorują i kształtują. Co zrobić, jeśli w mieszkaniu mamy niski sufit?

Plafon jest modnym oświetleniem, które w ostatnim czasie mocno zyskuje na popularności. To lampa jest proponowana w różnych wielkościach i kolorach, co pozwala na wiele konfiguracji. Modnym rozwiązaniem jest łączenie tego typu lamp. Dzięki temu, że jest przyklejona do sufitu idealnie nadaje się do niskich pomieszczeń. Ten rodzaj lamp sufitowych jest świetną alternatywą dla lamp wiszących i żyrandoli. Co ciekawe plafony są jednym z najstarszych rodzajów oświetlenia.

Do jakiego wnętrze pasuje plafon?

Oświetlenie jest coraz ważniejszą częścią urządzania wnętrz, nie tylko spełnia funkcje oświetleniowe, ale też ozdabia wnętrza. Do jakiego więc wnętrza będzie pasować ten typ oświetlenia? Plafony dzielimy na trzy główne kategorie. Plafony sufitowe, których główną zaletą jest to, że są płaskie i całkowicie przylegają do ściany, dzięki czemu sprawdzają się do niskich pomieszczeń. Plafon ścienny subtelnie podkreśli to, na czym ci zależy np.: galerię obrazów, lub schody. Plafony LED to często lampy z mlecznym kloszem dla delikatnego I nierażącego oświetlenia. Plafon można zamontować w kuchni, salonie, łazience i przedpokoju. W zależności od tego, jaki rodzaj, wielkość i kształt wybierzesz. Plafon można zamontować nie tylko na suficie, ale również na ścianie. To ciekawe rozwiązanie, jako oświetlenie dodatkowe lub miejscowe. Taką formą oświetlenia można podkreśli wiszące na ścianie obrazy.

Jaki plafon wybrać do kuchni?

Plafon do kuchni jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ zajmuje mało miejsca i nie przeszkadza. Wisząca lampa w kuchni mogłaby przeszkadzać nam w codziennym użytkowaniu tej przestrzeni. Dodatkowo światło to daje subtelne rozproszone światło, dzięki czemu oświetli całe pomieszczenie wystarczającą ilością światła. Najważniejszą zaletą planów do kuchni jest to, że są zamontowane przy samym suficie, co minimalizuje gromadzenie się tłuszczu i brudu na kloszu.

Jak dobrać plafon do salonu?

Pamiętaj o spójności z resztą pomieszczeń. W salonie pasować będą plafony o kształcie koła i kwadratowe, można je montować w różnych konfiguracjach, no 3 lub sztuk obok siebie. Dzięki temu lampy pięknie ozdobią Twój sufit.

Spełniając oczekiwania klientów w sklepie internetowym znajdziecie  różne kategorie lamp odpowiednich do wielkości i rodzaju wnętrza. Oświetlenie odgrywa coraz większą rolę w aranżacjach wnętrz, możesz zebrać całe oświetlenie robiąc zakupy online w naszym sklepie.

Czym charakteryzuje się plafon łazienkowy?

Kiedyś plafony montowano głównie w łazienkach, jednak nowe możliwości, materiały oraz designerski wygląd spowodowały, że plafony montujemy wszędzie.

Jeśli jednak zdecydujecie się na plafon typowo łazienkowy zwróćcie uwagę na pewne ważne aspekty. Plafon łazienkowy najlepiej sprawdzi się, jako, plafon LED. Najlepiej, żeby taka lampa posiadała płaską konstrukcję. Zwróć również uwagę, zęby klosz był mleczny, wtedy nie będzie raził w oczy. Oprawa sufitowa i ścienna w łazience powinny charakteryzować się odpornością na wodę i wysoką wilgotność, dlatego najlepiej wybieraj oświetlenie z oznaczeniem IP 44.

Jak zamontować plafon

W pierwszej kolejności wymierz ścianę lub sufit i zdecyduj gdzie chcesz umieścić plafon. Dobrze przemyśl decyzję i przymierz kilka razy czy to miejsce jest odpowiednie. Zaznacz ołówkiem lub długopisem miejsce, w którym wywiercisz otwór. Za pomocą odpowiedniej grubości wiertła wywierć otwór na przewód. Pamiętaj! Przed podłączeniem odłącz zasilanie. Jeżeli chcesz mieć pewność, że przewody nie są pod napięciem, skorzystaj z próbnika napięcia. Dzięki temu urządzeniu nie narazisz się na niebezpieczeństwo. Teraz przechodzimy do montażu kostki. Załóż kostkę elektryczną na przewody zasilające pilnując odpowiedniej kolejności. Sprawdź czy dobrze połączyłeś przewody z kostką lekko ciągnąc za kabel. Zamontuj uchwyt, na którym będzie zamontowany plafon. Sprawdź czy wszystko stabilnie trzyma się podłoża. Następnie zamontuj plafon do uchwytu i gotowe!

  Artykuł powstał we współpracy z edorino.com