Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Szafki na buty – jaką wybrać i co trzeba wiedzieć podczas zakupu?

Szafka na buty
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Odpowiednia szafka na buty to integralna część każdego przedpokoju, często w połączeniu z wieszakiem na ubrania. Ma ona nie tylko chronić obuwie i zapewniać w przedpokoju niezbędny ład i porządek, ale może być również meblem z dodatkowymi funkcjami, który jednocześnie stanowi doskonałą dekorację. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednią szafkę na buty i na co zwrócić uwagi, podczas jej zakupu.

Zakup odpowiedniej szafki na buty to jeden z kluczy do tego, by w przedpokoju panował ład i porządek. Bez niej, zapewnienie go, będzie naprawdę trudne – w przedpokoju trzymamy nie tylko obuwie, ale i odzież wierzchnią, parasole czy inne rzeczy, które chcemy mieć pod ręką, gdy wychodzimy. Bez odpowiedniego zarządzania miejscem, nietrudno o nieład i bałagan.

Wygoda użytkowania szafki na buty

Dobrze dobrana szafka na buty musi być odpowiednio wygodna. W pierwszej kolejności warto skupić się na sposobie jej otwierania, szafka może mieć bowiem albo wysuwane szuflady, albo drzwiczki, które mogą być czy to przesuwane, czy uchylane. Sposób otwierania musi być dla nas wygodny, co może mieć znacznie w małych przedpokojach, gdzie otworzenie szafki na buty może blokować drogę przejścia dla nas i innych domowników.

Dodatkowo, szafki na buty muszą oferować odpowiednią ilość miejsca. Jeżeli są one podzielone na boxy, im będą one większe, tym nie tylko łatwiej będzie umieszczać w nich buty, ale również zmieszczą się tam większe z nich, co jest kluczowe zwłaszcza w przypadku obuwia zimowego.

Szafka na buty musi mieć również odpowiednią wentylację. Jeżeli jest podzielona na boxy, muszą one posiadać otwory na wymianę powietrza, dzięki temu buty, nawet mokre czy spocone, nie będą atakować nieprzyjemnymi zapachami.

Szafka na buty powinna być również łatwa w czyszczeniu – wiele razy na pewno włożone zostanie do niej brudne obuwie, a po jego wyciągnięciu, szafka będzie wymagała czyszczenia.

Dodatkowe funkcje i rozwiązania

Szafki na buty mogą spełniać jeszcze wiele innych, praktycznych funkcji. Mogą być one połączone z wieszakiem na ubrania, dzięki czemu nie tylko będą tworzyły spójną całość pod kątem estetycznym, ale również prawdopodobnie zestaw taki będzie zajmował mniej miejsca, niż wybór ich osobno.

Jeżeli szafka na buty jest wysoka, często wyposażona jest ona w dodatkowe szuflady, które idealnie sprawdzą się na wszystko, co lubimy mieć pod ręką, gdy wychodzimy – klucze, rękawiczki, czapki, parasole czy nawet portfel.

Inną alternatywą jest wybór szafki na buty z siedziskiem. To dodatkowa funkcjonalność, która będzie idealna dla tych osób, które nie wyobrażają sobie ubierania butów na stojąco. Rozwiązanie takie staje się coraz popularniejsze również w Polsce, a szafki tego typu nie muszą być stojące, lecz mogą również wisieć, przymocowane do ściany.

Na co zwracać uwagę, wybierając szafkę na buty z siedziskiem?

Konieczne jest zwrócenie uwagi na wszystkie elementy, które dotyczą standardowej szafki na buty. Dodatkowo istotna jest tutaj wytrzymałość, by szafka nie ucierpiała, gdy usiądzie na niej ktoś słusznej wagi. Dodatkowo kluczowe jest zadbanie o to, by siedzisko znajdowało się na wygodnej dla nas wysokości. Dodatkowo musi być ono naprawdę łatwe w czyszczeniu, a samo w sobie powinno być wykonane w kolorze ciemnym, dzięki czemu zabrudzenia na nim będą widoczne znacznie później niż na materiałach jasnych.

Wielkość szafki na buty

Nie warto kupować zbyt dużej szafki na buty, jeżeli ilość naszego obuwia nie jest zbyt duża. Jeżeli jest inaczej, warto wybrać szafkę dużą, a jeżeli ograniczająca jest przestrzeń, warto wybrać szafkę na buty wąską, lecz wysoką – to idealne rozwiązanie do małych przedpokoi, które jednocześnie muszą pomieścić wiele par butów. Warto pamiętać, że trzymanie całego obuwia w tej, jednej szafce na buty, nie jest konieczne – istotne jest to, by szafka pomieściła obuwia całej rodziny na dany sezon.

Wygląd szafki na buty

Szafka na buty, jak każdy inny mebel i dodatek, musi się podobać. Powinna być ona wielkościowo i stylistycznie dopasowana do przedpokoju, a dodatkowo warto stawić na rozwiązania spójne z wieszakiem na ubrania. Często oba meble sprzedawane są w zestawach, dzięki czemu problem ich dopasowania nie występuje.

Szafka na buty – jak nie przepłacić?

Ceny szafek na buty potrafią być bardzo różne. Najtańsze z nich uda się zakupić w cenie nawet 100 zł, jednak inne modele mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Idealnym wyborem okaże się ta szafka, która po prostu będzie spełniać wymogi mieszkańców danego domu lub mieszkania. W pierwszej kolejności warto skupić się na aspektach praktycznych, i na ich podstawie eliminować kolejne modele czy przedziały cenowe. Wysokie ceny to często kwestia albo użytych do produkcji materiałów, albo marki i designu danej szafki na buty, jednak nie znaczy to, że tańsze szafki na buty są brzydkie. Wręcz przeciwnie, do klasycznych czy nawet nowoczesnych wnętrz bez problemu uda znaleźć się szafki na buty z niższych przedziałów cenowych, które będą spełniać swoje funkcje.

Szafek na buty warto szukać również w sieci – często są stosunkowo łatwe w transporcie, do tego niekoniecznie trzeba oglądać je osobiście w sklepie. Nie licząc szafek z siedziskiem, nie sprawdzamy ich wygodny, dlatego zdjęcia i opisy pozwalają dobrać szafkę do konkretnych wymagań. Zakup w sieci często wiąże się z tym, że ceny, które spotkamy, będą niższe, niż w sklepach stacjonarnych.

Partnerem materiału jest sklep oferujący szafki na buty – OtoMeble.pl