Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jaki nawilżacz powietrza wybrać, by nie żałować?

nawilżacz powietrza
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Nie tylko temperatura i czystość powietrza mają znaczenie. Bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie ma również poziom wilgotności – powietrze, którym oddychamy, nie może być zbyt suche, dlatego warto zainwestować w dobry nawilżacz powietrza.

Odpowiednia wilgotność powietrza

Najlepiej, by jej poziom utrzymywał się na poziomie 40-60% – jest to zdrowe dla ludzi, a także stwarza optymalne warunki dla roślin domowych.

Za niska wilgotność może powodować m.in.:

  • uczucie suchości w drogach oddechowych;
  • bóle głowy;
  • przesuszenia skóry, pękanie ust;
  • pogłębienie objawów alergicznych.

Jeżeli powietrze w Twoim domu jest zbyt suche, zainwestuj w dobry nawilżacz powietrza

Jak wybrać ten najlepszy nawilżacz?

  • Nawilżacz ultradźwiękowy

Ten typ nawilżacza jest częstym wyborem Polaków, ale jego niewłaściwe użytkowanie może być szkodliwe. A to dlatego, że nawilżacz ultradźwiękowy rozbija cząsteczki wody za pomocą fal dźwiękowych, przy okazji rozbijając wszystko, co się w niej znajduje.

Przy użyciu bogatej w minerały wody z kranu, rozbite cząsteczki mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Najlepiej w tym przypadku stosować wodę destylowaną lub poddaną odwróconej osmozie (odpowiedniemu ciśnieniu). 

Powoduje to zwiększenie kosztów korzystania z urządzenia. Konieczne jest również częste wymienianie wkładu odwapniającego.

Nawilżacze ultradźwiękowe, poprzez specyfikę swojego działania, pracują bardzo cicho, a  dźwięk, jaki wydają, można porównać do szumu liści. Są również energooszczędne.

Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza
Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza 

  • Nawilżacz ewaporacyjny

Alternatywnym rozwiązaniem jest ewaporacja – zdrowa i naturalna metoda nawilżania powietrza. Nawilżacz ewaporacyjny pobiera suche powietrze, przepuszcza jej przez obrotowe dyski, matę ewaporacyjną lub wkład nawilżający i oddaje czystą parę wodną.

Urządzenie potrafi częściowo oczyścić powietrze z alergenów, np. pyłków, dlatego jest polecane alergikom. 

Nawilżacz ewaporacyjny to spory wydatek, jest on zwykle droższy od pozostałych typów o ok. 150 zł, a dodatkowo filtry trzeba wymieniać co 3 miesiące. Jednak taka inwestycja z pewnością przyniesie wiele korzyści zdrowotnych.

Niezależnie od naszego wyboru, o nawilżacz powietrza trzeba dbać w odpowiedni sposób – przede wszystkim regularnie czyścić zbiornik na wodę oraz odkamieniać urządzenie.

Więcej informacji na temat nawilżaczy (i nie tylko) znajdziesz na stronie: Homespot.pl.