Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak wdrożyć wózki wysokiego składowania w magazynie i dlaczego warto to zrobić?

wózki wysokiego składowania
 |  Artykuł partnera  |  Transport i motoryzacja

Wózki wysokiego składowania stają się powoli standardem w wielu magazynach. Takie maszyny gwarantują o wiele wyższy komfort pracy, a także pełne bezpieczeństwo pracowników podczas operacji składowania. Ich koszt eksploatacji jest stosunkowo niski, a możliwości robią wrażenie. Co warto wiedzieć na ten temat?

Dlaczego warto postawić na wózki wysokiego składowania?

Wózki reach truck i wózki wysokiego składowania znajdują coraz szersze zastosowanie w branży logistycznej i w magazynach w Polsce. Nic w tym dziwnego – wdrożenie takich maszyn korzystnie wpływa na wiele kwestii związanych z funkcjonowaniem magazynu. Jedną z największych zalet jest opłacalność takiego rozwiązania. Koszt zakupu pojedynczej maszyny zaczyna się już od ok. 150 tys. zł, a ze względu na obecność elektrycznej jednostki napędowej koszt utrzymania wózka stoi na stosunkowo niskim poziomie. Dodatkowo silnik zasilany prądem działa o wiele ciszej, a jego praca jest znacznie bezpieczniejsza dla zdrowia pracowników magazynu.

Warto przy tym dodać, że wózki VNA zwiększają wydajność operacji magazynowych, umożliwiając znacznie bardziej efektywne zagospodarowanie dostępnej przestrzeni. Ich kompaktowe rozmiary pozwolą skutecznie obsłużyć wąskie alejki i towary umieszczane na regałach wysokiego składowania. W efekcie możemy maksymalnie wykorzystać pionową przestrzeń nawet wtedy, gdy sam metraż magazynu jest stosunkowo niewielki.

Kto może operować wózkami wysokiego składowania?

Należy zaznaczyć, że nie każdy pracownik może obsługiwać wózek widłowy tego rodzaju. Osoba, która będzie kierować taką maszyną, musi dysponować odpowiednimi uprawnieniami, które zdobywa się podczas kursu zakończonego egzaminem przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Każdy rodzaj wózka widłowego wymaga ukończenia innego rodzaju szkolenia, ponieważ wszystkie z nich różnią się budową, a tym samym sposobem używania. W przypadku wózków jezdniowych specjalizowanych, do których zalicza się wózki wysokiego składowania, wymagane są uprawnienia I WJO – to najwyższa kategoria, która pozwala obsługiwać pojazdy systemowe takie jak wózki VNA

Podczas egzaminu należy nie tylko znać budowę wózka, lecz także wykazać się znajomością przepisów prawnych dotyczących jego obsługi. Do tego dochodzą umiejętności praktyczne – manewrowanie pojazdem lub przewożenie i podnoszenie towarów.

Wózki wysokiego składowania – idealny wybór do wąskich korytarzy

W przypadku tradycyjnych wózków często konieczne będą dodatkowe inwestycje – niezbędne będzie wykorzystanie specjalnej, kosztownej posadzki, jak również przygotowanie prowadzenia dla wózka. Wózki wysokiego składowania i wózki VNA przystosowane do wąskich korytarzy często okażą się znacznie bardziej efektywnym i opłacalnym rozwiązaniem. Z ich użyciem można zwiększyć liczbę składowanych palet nawet o 50%, a większość modeli sprawdzi się zarówno w pracy wewnątrz magazynu, jak i na zewnątrz. Tego typu pojazdy nie muszą poruszać się po idealnie gładkich powierzchniach i nie potrzebują prowadzenia szynowego lub indukcyjnego. W efekcie koszty ich wdrożenia stoją na znacznie niższym poziomie, z kolei korzyści w pracy magazynu będą zauważalne już od samego początku.