Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak długo rozkładają się śmieci?

kontenery na śmieci
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Ilość produkowanych śmieci rośnie w zatrważającym tempie. Choć wiele krajów ponownie wykorzystuje coraz większą część odpadów, to w dalszym ciągu jest to jeden z największych problemów, z którymi ludzkość musi się borykać. Czas potrzebny na całkowite rozłożenie się różnego rodzaju śmieci jest uzależniony nie tylko od materiału z jakiego zostały wyprodukowane, ale również od wilgotności i temperatury. Gdy na budowie lub działce znajduje się duża ilość zmieszanych odpadów, w tym tak zwane odpady wielkogabarytowe, najlepszych wyjściem jest skorzystanie z usług firm oferujących kontenery na śmieci.

Ile czasu potrzeba na rozłożenie się poszczególnych odpadów?

Najbardziej toksyczny dla środowiska jest plastik i wszystkie jego odmiany. Nie każdy wie, że od momentu wynalezienia tego materiału, żaden z plastikowych odpadów jeszcze nie zdążył się rozłożyć. Popularne reklamówki jednorazowe potrzebują minimum 300 lat aby ulec rozłożeniu. W przypadku butelek jest to nawet 1000 lat. Niektóre mieszkanki plastików być może nigdy nie ulegną rozkładowi.

  • Papier, którego znaczna część jest wykorzystywana ponownie, potrzebuje minimum 6 miesięcy. Jednak w praktyce okres rozkładu zależy od rodzaju użytego tuszu, a także od wspomnianych wcześniej warunków.
  • Metale rozkładają się minimum po 50 latach, jednak ten okres dotyczy wyłącznie najgorszej jakości, cienkich blaszek, które są wykorzystywane do produkcji puszek. Wyżej jakości metale potrzebują nawet 200 i więcej lat. Warto wiedzieć, że metale szlachetne w ogóle się nie rozkładają.

Niedopałki papierosów potrzebują do rozłożenia ponad 12 miesięcy, choć w niektórych przypadkach może to trwać znacznie dłużej. Popularny styropian, który służy m.in. do ocieplania budynków nie rozłoży się nigdy. Jednym z tworzyw, które również nigdy się nie rozłoży jest szkło. Na szczęście jest ono w dużej mierze wykorzystywane ponownie.

Jak długo rozkładają się inne odpady?

Najkrócej rozkładają się odpady naturalne, czyli np. fragmenty owoców i warzyw - w zależności od gatunku, od 2 do nawet 8 tygodni. Zużyte buty, w zależności od rodzaju materiału, ulegają rozkładowi przez minimum 80 lat. Choć świadomość społeczeństwa dotycząca ochrony środowiska jest na wysokim poziomie, to niestety nadal można spotkać dzikie wysypiska. Nietrudno sobie wyobrazić jak katastrofalny wpływ mają one na naszą planetę. W przypadku gdy mamy do czynienia z bardzo dużą ilością odpadów, kontenery na śmieci są najlepszym rozwiązaniem. Wówczas mamy pewność, że część odpadów zostanie ponownie wykorzystana, a pozostałe trafią na specjalnie przeznaczone do tego celu miejsce.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Usuń Gruz - kontenery na śmieci Poznań.