Jak pielęgnować rośliny kwaśnolubne?

13 lipiec 2020

Zapewne w naszych ogrodach spotkamy wiele gatunków roślin, czy to kwitnących czy zimozielonych. Warto pamiętać, że każda z roślin ma osobne wymagania glebowe i należy ją posadzić na takim stanowisku, jakie będzie jej odpowiadało.

Nasza ziemia w ogrodzie ma różne pH. Jeśli nie jesteśmy pewni jaki odczyn występuje w miejscu, w którym planujemy zasadzić coś nowego, to warto sprawdzić to za pomocą kwasomierza. Wiele roślin, jakie widnieją w naszych ogrodach to rośliny kwaśnolubne. Jak zatem należy je pielęgnować, aby przez cały rok były w jak najlepszej kondycji?

Jakie rośliny kwaśnolubne najczęściej spotykamy?

Większość roślin w naszych ogrodach rośnie w obojętnym odczynie gleby. Jednak znajdziemy również wyjątki. Jednymi z najbardziej znanych roślin, które uwielbiają kwaśny odczyn gleby są zdecydowanie hortensje, rododendrony, azalie i rośliny wrzosowate. Aby mogły funkcjonować w prawidłowy sposób wymagają kwaśnego podłoża. Wśród krzewów owocowych, które preferują taki rodzaj gleby znajdziemy na pewno borówkę. Im bardziej kwaśne podłoże, w jakim rośnie, tym krzew lepiej kwitnie, co z kolei zwiększa późniejsze plony.

azalia

Wszystkim znane i tak popularne iglaki również najlepiej czują się w kwaśnej glebie. Nasze żywotniki czy tuje dodatkowo możemy wspomóc nawozami i środkami, które zakwaszają glebę.

Przygotowanie podłoża przed sadzeniem roślin

Aby rośliny mogły w prawidłowy sposób funkcjonować niezbędne jest ich prawidłowe zasadzenie. Jeśli w danym miejscu chcemy posadzić roślinę, która preferuje kwaśny odczyn, a pH w tym miejscu jest za wysokie lub za niskie należy ten zmienić ten odczyn. Najlepszym rozwiązaniem jest wykopanie odpowiedniej wielkości dołka, a następnie wsypanie do niego kwaśnego torfu organicznego. W sklepach możemy również zakupić specjalne podłoże do roślin kwaśnolubnych, które na pewno dobrze przygotuje glebę na nowe kwiaty czy krzewy. W przypadku, gdy planujemy zasadzić nowe rośliny kwaśnolubne na dość dużej powierzchni warto zastosować tak zwany nawóz zakwaszający, który błyskawicznie zakwasi glebę.

Pielęgnacja roślin kwaśnolubnych

Cała pielęgnacja tych roślin polega na utrzymaniu właściwego poziomu pH. Można to uzyskać na kilka sposobów. Popularne stało się ściółkowanie powierzchni między nasadzeniami korą, ściółkami, szyszkami bądź nawet igliwiem. Dzięki temu na pewno utrzymany zostanie kwaśny odczyn naszej gleby. Dodatkowo ściółkowanie zabezpiecza glebę przed nadmiernym parowaniem, dzięki czemu rośliny mają dostateczną ilość wilgoci.

rozancecznik

Należy brać również pod uwagę fakt, że rośliny kwaśnolubne mają przeważnie bardzo słabo rozwinięty system korzeniowy. Co za tym idzie, w okresie suszy mogą mieć problemy z pobieraniem wody z głębszych warstw. Zatem podstawą pielęgnacji tych roślin jest ich regularne podlewanie. Niektóre zimozielone odmiany również preferują kwaśne podłoże. W tym przypadku wymagają one systematycznego podlewania nawet w okolicach zimy. Do naszej pielęgnacji roślin kwaśnolubnych możemy wykorzystać również nawozy. Odżywki do hortensji, rododendronów czy azalii ułatwią im utrzymanie prawidłowej kondycji i pobieranie składników mineralnych z gleby.

Rośliny kwaśnolubne z pewnością wymagają specjalnej pielęgnacji. Jeśli jednak zadbamy o nie w odpowiedni sposób na pewno odpłacą się nam pięknymi kwiatami. Regularne podlewanie, nawożenie, ściółkowanie i utrzymanie kwaśnego pH to podstawowe zasady pielęgnowania tego typu roślin. Zastanówmy się zatem, co posadzić i w jakim miejscu będzie tej roślinie najłatwiej funkcjonować.

 Autor:
Artykuł został przygotowany przy współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym Sklep Dla Ogrodu oferującym wiele produktów do ogrodu

 

Zapisz się do naszego Newslettera

Home | O nas | Reklama | Kontakt