Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Co zrobić z gruzem budowlanym?

Gruz budowlany
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Gruz budowlany to jeden z bardziej problematycznych rodzajów odpadów. Nie możemy wyrzucić go do pojemnika na śmieci, bo grożą za to surowe kary. Nie możemy również w nieskończoność składować gruzu na terenie naszej nieruchomości lub terenie spółdzielni mieszkaniowej. W jaki sposób pozbyć się gruzu, który pozostał nam po budowie domu, remoncie lub innych pracach? Nie jest to wcale trudne!

Jakie odpady zaliczamy do gruzu budowlanego?

Terminem „gruz budowlany” określa się trzy grupy odpadów, czyli gruz czysty (beton, cegła, kamienie z piaskiem i glebą), który nie może być zanieczyszczony innymi materiałami, gruz zmieszany (np. elementy betonowe, cegła, ceramika, uszkodzona armatura, płyty gipsowo-kartonowe, elementy tynku z siatką montażową i klejem) oraz gruz zanieczyszczony (odpady wyszczególnione powyżej oraz materiały wykończeniowe np. panele podłogowe, profile aluminiowe, drewno, futryny, folia malarska). Jak widać, gruz budowlany to dość różnorodna grupa odpadów, wśród których nie mogą znaleźć się m.in. opakowania po farbach i lakierach, odpady komunalne i odpady organiczne.

Jak szybko i legalnie pozbyć się gruzu budowlanego?

Gruz budowlany powinien być składowany w specjalnie do tego przeznaczonych kontenerach, w których następnie zostanie wywieziony z terenu posesji. To najlepsze z dostępnych rozwiązań, choć mamy do dyspozycji także inne opcje m.in. samodzielny wywóz gruzu do punktu selektywnej zbiórki odpadów. Jest to dość problematyczne, bo nie tylko musimy pakować gruz do specjalnych worków lub wynająć przyczepę, ale także nie w każdej miejscowości zostaną od nas odebrane odpady budowlane. Wynajmem kontenerów na gruz budowlany oraz jego wywozem zajmuje się np. firma Zuzper Recyckling, która odbiera odpady na terenie Poznania i okolic. Warto współpracować z profesjonalistami w branży, bo zyskujemy wówczas nie tylko możliwość szybkiego pozbycia się gruzu, ale także inne korzyści. Możemy np. dodatkowo wynająć ułatwiającą prace remontowe na wyższych piętrach budynku rurę zsypową oraz skorzystać z porady eksperta, który pomoże nam dobrać kontener na gruz o odpowiedniej wielkości.

Warto wiedzieć, że za nielegalny wywóz gruzu oraz nieprawidłowe składowanie odpadów budowlanych grozi wysoka kara grzywny. Z tego względu najlepiej wynająć kontener jeszcze przed rozpoczęciem prac, które powodują powstawanie odpadów budowlanych. Dzięki temu nie tylko zgodnie z prawem pozbędziemy się gruzu budowlanego, ale także zaoszczędzimy czas, który musielibyśmy poświęcić na porządkowanie terenu posesji.