Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak zabezpieczyć balkon przed wilgocią?

profile okapowe na balkony i tarasy
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Jednym z czynników najbardziej niszczących konstrukcje balkonowe jest woda, na której działanie są one narażone niemal stale ze względu na ich położenie poza budynkiem.  Dlatego też podczas jego wykonywania lub remontowania warto wiedzieć jak zabezpieczyć balkon przed nią w poprawny, a co za tym idzie skuteczny sposób. Pozwoli to bowiem uniknąć w przyszłości wielu problemów.

Dlaczego zabezpieczenie balkonu przed wodą jest tak ważne?

Zabezpieczenie balkonu przed wodą ma przede wszystkim za zadanie wyeliminować skutki jej niekorzystnego działania, na które są one narażone niemal stale, bez względu na porę roku. Jeśli nie zostanie ono poprawnie wykonane, można być bowiem niemal pewnym, że już po pierwszym sezonie będzie można zauważyć na konstrukcji efekty tego zaniedbania. Najczęściej pierwszymi z nich jest powstawanie zastoisk wodnych na balkonie, które uniemożliwiają korzystanie z niego. Zignorowanie ich doprowadza natomiast następnie do zawilgocenia płyty balkonowej, a także:

  • pękania i odpadania płytek,
  • zamykania ściany znajdującej się pod balkonem,
  • powstawania wykwitów pleśni w pomieszczeniach przylegających do balkonu lub znajdujących się pod nim, 
  • korozji obróbki blacharskiej. 

Każdy z tych problemów można natomiast zlikwidować wyłącznie poprzez przeprowadzenie remontu, wiążącego się z kosztami. Dlatego też już na etapie budowy balkonu należy zadbać o jego odpowiednie zabezpieczenie przed wodą. 

Jak zabezpieczyć balkon przed wodą?

Aby uniknąć problemu, jakim jest przeciekający balkon, podczas jego wykonywania należy przede wszystkim zadbać o dwa elementy. Pierwszym z nich jest wykonanie w pełni szczelnej izolacji przeciwwodnej, która zabezpieczy powierzchnię płyty balkonowej przed wnikaniem w nią wilgoci. Drugi to natomiast poprawnie wykonana strefa okapowa, która będzie odprowadzać wodę poza konstrukcję balkonu. Tylko takie połączenie jest w stanie zagwarantować odpowiednie zabezpieczenie balkonu przed przeciekaniem i działaniem wilgoci. 

Jakie materiały wybrać wykonując zabezpieczenie balkonu przed przeciekaniem?

Wiedząc już jak zabezpieczyć balkon przed wodą, należy także pamiętać o dobraniu do tego odpowiednich materiałów, które nie tylko będą skuteczne, ale także ułatwią przeprowadzenie związanych z tym prac. W tym przypadku największą uwagę należy skupić na trzech poniższych elementach. 

Profile okapowe 

Pierwszym z nich są profile okapowe, które pozwolą wykonać zabezpieczenie balkonu przed deszczem w strefie okapowej. W tym przypadku zobacz profile okapowe na balkony i tarasy, które wykonywane są z odpornego na korozję aluminium, przez co nie ulegają zniszczeniu wraz z czasem oraz cechują się odpowiednio wyprofilowanym kształtem ułatwiającym ich zamontowanie. 

Hydroizolacja

Drugim niezbędnym materiałem jest masa uszczelniająca, która posłuży do wykonania warstwy hydroizolacyjnej na całej powierzchni balkonu, tworząc na niej gładką, ułatwiającą wodzie spływanie w kierunku strefy okapowej warstwę. 

Płytki

Ostatnim istotnym przy wykonywaniu zabezpieczenia balkonu przed wilgocią materiałem są z kolei odpowiednie płytki, które pozwolą wykończyć jego powierzchnię. Powinny one cechować się:

  • mrozoodpornością, 
  • niską nasiąkliwością, 
  • odpowiednią klasą antypoślizgowości,
  • mieć wymiary maksymalnie 30 × 30 centymetrów. 

Do ich mocowania warto natomiast zaopatrzyć się w klej do zastosowań zewnętrznych co najmniej klasy S1, a najlepiej S2. 

Samodzielne zabezpieczenie balkonu przed wilgocią krok po kroku

Aby w pełni poprawnie wykonać zabezpieczenie balkonu przed wilgocią, należy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami, zachowując przy tym dużą staranność oraz wskazaną kolejność. Całość prac związana z tą kwestią składa się natomiast z 4 etapów. 

Krok pierwszy — przygotowanie podłoża 

Przed przystąpieniem do prac właściwych należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie przygotowanie powierzchni cementowej balkonu. Powinna posiadać ona spadek na całej swojej szerokości wynoszący około 2% w kierunku okapu oraz być pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń i luźnych elementów. 

Krok drugi — wykonanie strefy okapowej 

Zabezpieczenie balkonu przed deszczem rozpoczynamy od zamontowania profili okapowych. W pierwszej kolejności przykręcamy narożniki, a następnie elementy proste. Podczas tych prac należy pamiętać o pozostawieniu pomiędzy profilami przerw dylatacyjnych, które trzeba wypełnić masą uszczelniającą. 

Krok trzeci — wykonanie warstwy hydroizolacyjnej

Po zamontowaniu profili okapowych można przejść do rozprowadzenia na całej powierzchni balkonu masy uszczelniającej, która tworzy szczelną warstwę hydroizolacyjną. Za jej pomocą należy pokryć także profile w części, która styka się z podłożem.

Krok czwarty — układanie płytek

Ostatnim etap prac, po którym zabezpieczenie balkonu przed wilgocią i przeciekaniem zostanie zakończone, jest natomiast układanie na nim płytek z zastosowanie zaprawy klejowej. Spoiny między nimi powinny mieć szerokość co najmniej 6 mm.

Tak wykonana konstrukcja gwarantuje balkon w pełni zabezpieczony przed wilgocią. Należy jednak pamiętać, że kluczem do sukcesu w tym przypadku są odpowiednie materiały, które powinny zapewniać pełną szczelność oraz być odporne na działanie korozji.