Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Chcę wyprowadzić się do Niemiec. Co muszę wiedzieć?

emigracja do niemiec
 |  Artykuł partnera  |  Informacje prasowe

Niemcy to wspaniały, ciekawy kraj. Znajdziemy tutaj bogatą ofertę turystyczną, piękne i zadbane miasta, a także szerokie możliwości pracy i zarabiania pieniędzy. Od momentu otwarcia granic w 2004 roku, kiedy to Polska przystąpiła do Unii Europejskiej – Polacy coraz częściej decydują się na to, by Niemcy były ich domem. Kupują na wyjazd do Niemiec bilet w jedną stronę i tam organizują swoje życie.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Dlaczego wyjazdy do Niemiec na stałe są obecnie tak popularne?
  • W jakim miejscu w Niemczech mieszka się dobrze?
  • Co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na wyprowadzkę do Niemiec?

W kilku słowach…

Polacy bardzo chętnie decydowali się na wyjazdy do Niemiec, żeby podjąć tam pracę. Znajdowali zatrudnienie w różnych dziedzinach gospodarki i zarabiali w ten sposób pieniądze, które później wydawali w Polsce. Obecnie jednak coraz częściej zdarza się, że Polacy wyjeżdżają do Niemiec na stałe, by tam zamieszkać i organizować swoje życie. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na podróż do Niemiec w jedną stronę?

Dlaczego wyjazdy do Niemiec na stałe są obecnie tak popularne?

Ludzie decydują się na wyjazd za granicę z wielu różnych powodów. Czasem są niezadowoleni z tego, jak wygląda sytuacja w ich kraju. Zmagają się z różnymi problemami, np. bezrobociem. Czasem mają świadomość, że wykonują pracę, za którą za granicą mogliby otrzymać o wiele wyższe wynagrodzenie. To właśnie motywy finansowe są najczęstszą przyczyną, dla której Polacy przeprowadzają się do Niemiec.

Kolejnym powodem są czynniki społeczno-polityczne. Bywa, że są tak silne, że mobilizują do przeprowadzki do innego kraju. Czasem jest to związane z możliwością lepszego odnalezienia się w danym społeczeństwie. Czasem także z niezadowoleniem związanym z sytuacją gospodarczą i polityczną we własnym kraju. Pewne jest także to, że ludzie decydują się mieszkać tam, gdzie jest im wygodniej i lepiej, także pod względem finansowym. Czasem nieudane próby prowadzenia własnych działalności i rozwijania się zawodowo w Polsce powodują, że Polacy decydują się na wyjazd, by móc zacząć swoją drogę zupełnie od początku.

Różnego rodzaju programy socjalne, które Niemcy oferują swoim mieszkańcom, dodatkowo zachęcają do wyprowadzki na stałe. Mieszkańcy Niemiec mogą otrzymywać pomoc finansową związaną z pracą, wychowaniem dzieci i rozwojem zawodowym. To także bezpłatne lub dotowane kursy językowe i kształcenia zawodowego. Razem daje to atrakcyjną ofertę, dzięki której duża część pracujących w Niemczech, decyduje się zostać tam na stałe.

przeprowadzic

W jakim miejscu w Niemczech mieszka się dobrze?

Niemcy są ciekawym krajem, którego każdy region ma coś pozytywnego do zaoferowania. Biorąc pod uwagę wyjazd do Niemiec na stałe należy bardziej zastanowić się nad tym, czy chcemy zamieszkać w mniejszej, czy większej miejscowości. Dobrze jest szukać w miastach i miasteczkach, w których znajdują się różnego rodzaju zakłady pracy. Wówczas z pewnością łatwiej będzie o zatrudnienie. Należy również wziąć pod uwagę wygodę poruszania się. Jeśli przeprowadzamy się z niewielkiej wsi – początkowo przemieszczanie się po kilkumilionowym mieście może się wydawać przytłaczające.

Choć nie jest to najpopularniejsza forma pracy w Niemczech, można wziąć pod uwagę również turystykę. Niemcy to kraj, który ma dostęp do morza, a także – po drugiej stronie – gór, czyli Alp. Praca związana z turystyką, zwłaszcza w tym drugim przypadku, może być ciekawa i opłacalna. Wówczas warto rozważać mieszkanie w zachodnich landach, np. Bawarii.

Trudno jednoznacznie orzec, czy są w Niemczech miejsca, których należy stanowczo unikać. Każda miejscowość ma sporo do zaoferowania. Najlepiej zatem – jeszcze przed przeprowadzką – spróbować spędzić tam trochę czasu i na tej podstawie zadecydować, czy chcemy zamieszkać tam na stałe.

rozmowa kwalifikacyjna

Co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na wyprowadzkę do Niemiec?

W Niemczech panują pewne specyficzne zachowania i zwyczaje, które czasem dla Polaków mogą wydać się dziwne. Warto jednak wiedzieć o nich wcześniej, by nie zaskoczyło nas to na miejscu.

  • Czasem trudno o mieszkanie – zwłaszcza w największych miastach. Przez wiele lat niemieckie Monachium plasowało się na pierwszym miejscu wśród wszystkich europejskich miast, jeśli chodzi o panującą drożyznę w wynajmie mieszkań. Trzeba się z tym liczyć biorąc pod uwagę mieszkanie w poszczególnych miastach. Lepiej również zorganizować sobie miejsce do mieszkania wcześniej – deficyt mieszkań jest dość spory, Niemcy organizują nawet różnego rodzaju „castingi”, by wybrać sobie najlepszego najemcę.
  • Polskie prawo różni się od niemieckiego, więc przed podjęciem jakiejś decyzji formalnej i urzędowej dobrze mieć pewność, że nie wchodzi ona w konflikt z prawem.
  • Niemcy to ludzie ceniący sobie porządek i poukładanie – zwłaszcza w kwestiach formalnych – dlatego warto pracować nad własną organizacją. Zapominanie o płatnościach i sprawach urzędowych może skończyć się bardzo niekorzystnie – a przede wszystkim kosztownie – dla zapominalskiego.