Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak po Brexicie wygląda handel z Wielką Brytanią?

Wielka Brytania
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Brexit, czyli opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, utrudnił oczywiście handel z krajami będącymi członkami UE, w tym handel z Polską. Wielka Brytania nadal jest jednak jednym z głównych importerów i stale potrzebuje dostaw do blisko 70 milionów swoich obywateli. W poniższym artykule omówimy jak w tym momencie wygląda sprzedaż i kupno towarów oraz jakie zmiany przyniósł w segmencie handlu rok 2022.

Wymiana handlowa pomiędzy Polską, a Wielką Brytanią ma się bardzo dobrze. Na liście największych partnerów handlowych ze Zjednoczonym Królestwem, Polska zajmuje 17 pozycję. Przede wszystkim dostarczamy żywność, w tym mięso, wyroby zbożowe, przetwory owocowe, a także nabiał. Handel kwitnie też jeśli chodzi o materiały związane z branżą budowlaną oraz stolarską (co specjalnie nie dziwi, biorąc pod uwagę fakt, że rząd Wielkiej Brytanii zapewnia dotacje sektorowi budowlanemu).

Chcąc sprzedawać swoje towary do UK, trzeba podobnie jak w przypadku handlu z „krajami trzecimi”, przejść odprawę eksportową. Do obowiązków przedsiębiorcy należy też:

  • pozyskanie numeru EORI,
  • ustalenie warunków dostawy,
  • przygotowanie wszystkich niezbędnych dokumentów.

Jeśli chodzi z kolei o to jakie towary z Wielkiej Brytanii najchętniej sprowadzają Polacy, to są to między innymi: odzież, oleje ropy naftowej, towary związane z przemysłem farmaceutycznym, mięso, różnego rodzaju wyroby chemiczne, przetwory spożywcze. Żeby towary mogły trafić na teren UE, muszą zostać spełnione wszystkie formalności celne. Do tego dochodzą jeszcze przepisy i normy związane z krajem importera. Kupujący musi dopełnić wszystkich prawnych formalności, aby uniknąć zatrzymania towaru na odprawie lub nałożenia kar finansowych.

Towary importujące są teraz obłożone konkretnymi cłami. Importer ma prawo skorzystać z preferencyjnej stawki celnej, w przypadku gdy kupowany produkt ma preferencyjne pochodzenie.

Rok 2022 przynosi ze sobą szereg innych zmian, które dotyczą obrotu towarowego z Wielką Brytanią. Niestety utrudnią one handel z krajami Unii Europejskiej. Do tych zmian należą między innymi:

  • dodatkowa kontrola celna,
  • wymóg prenotyfikacji dotyczący produktów roślinnych, a także produktów pochodzenia zwierzęcego,
  • obowiązek rejestracji w systemie GVMS,
  • obowiązkowe wystawianie specjalnego oświadczenia GB Safety & Security, które dotyczy przewozów z krajów Unii Europejskiej do Wielkiej Brytanii.

Tekst powstał przy współpracy z Nowak Consuling – Doradztwo Celne. Specjalistami zapewniającymi wsparcie w zakresie prawa celnego, a także szkolenia związane ze zmianami po Brexicie.