Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Agencja pracy a agencja rekrutacyjna. Różnice i podobieństwa

mężczyźni podają sobie dłonie
 |  Informacja prasowa  |  Biznes i finanse

Poszukiwanie pracy może stać się łatwiejsze, kiedy korzystamy z usług agencji pracy lub agencji rekrutacyjnej. Czym właściwie się jednak różnią te dwie instytucje, i do której z nich ostatecznie warto się zwrócić? Czym się zajmują, i jakie mają istotne podobieństwa i różnice?

Agencja pracy - czym się zajmuje?

Agencja pracy to prywatna instytucja, której zakres działania jest bardzo podobny do powiatowych urzędów pracy. Głównym zadanie tego typu organizacji jest poszukiwanie miejsc pracy oraz pracowników zainteresowanych podjęciem pracy, zlecenia zatem podejmuje zarówno od pracodawców jak i pracowników. Agencja pracy często poszukuje pracowników do pracy nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Pośrednicząc w zatrudnieniu Polaków w innych krajach zapewniają pomoc w załatwieniu formalności, co jest szczególnie korzystne dla samych zatrudnianych. Agencja pracy posiada pewną bazę ofert pracy, która dostępna jest zarówno w placówce jak i w Internecie, dzięki czemu najczęściej pracownicy sami zgłaszają się do konkretnej oferty. Tego typu działalności funkcjonują z powodzeniem od lat na terenie Polski, a z ich usług korzysta nierzadko dziesiątki tysięcy pracowników w kraju i za granicą.

Agencja rekrutacyjna - oferta i zakres działania

Agencja rekrutacyjna często jest mylona z agencją pracy, jako że zakres działalności jest bardzo podobny. Jednak profil działalności tej organizacji odróżnia ją nieco od klasycznej agencji pracy – działa ona zwykle z ukierunkowaniem na aktywne poszukiwanie pracowników na wybrane stanowisko. Agencja rekrutacyjna przyjmuje zlecenie od firm lub osób prawnych, które potrzebują pracowników na dane stanowisko, a agenci następnie aktywnie poszukują pracowników spełniających dane kryteria. Potencjalny kandydat na stanowisko nie płaci za pośrednictwo – agencja rekrutacyjna i jej usługi opłacane są przez pracodawcę, który się do niej zgłasza. Osoby odpowiedzialne za rekrutacje najczęściej działają aktywnie w sieci, bo tam najłatwiej jest znaleźć zainteresowanych pracą ludzi.

Podobieństwa i różnice agencji pracy i rekrutacyjnej

Jak wynika z wcześniej opisanych informacji, między agencją rekrutacyjną a agencją pracy nie ma zbyt wielu istotnych różnic, jako że obie te instytucje zajmują się względnie tym samym – poszukiwaniem pracowników oraz przedstawianiem ofert pracy. Niemniej jednak najistotniejszą różnicą jest to, że agencje rekrutacyjne poszukują pracowników na zlecenie innych firm, czyli działają głównie w celu poszukiwania pracowników pod konkretne stanowiska pracy, natomiast agencja pracy funkcjonuje bardziej jako instytucja, gdzie pracownicy sami zgłaszają się w poszukiwaniu pracy. Agencja rekrutacyjna to stosunkowo nowa organizacja w branży, z o wiele bardziej nowoczesnym podejściem do rynku pracy, podczas gdy agencje pracy zbliżone są o wiele bardziej do powiatowych placówek państwowych. W poszukiwaniu pracy jednak zdecydowanie obie te instytucje warto wziąć pod uwagę, bo w obu można znaleźć ciekawe oferty w Polsce i za granicą.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z antal.pl