Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Korepetycje czy prywatne centra edukacyjne. Co wybrać?

Korepetycje
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Rodzice coraz częściej decydują się na dodatkowe zajęcia, które wspomogą rozwój najmłodszych. Wachlarz jest szeroki, bowiem do wyboru są zarówno warsztaty plastyczne, treningi sportowe, zajęcia rozwijające umiejętności pisania, czytania, korzystania z komputera, a także kursy językowe czy te poświęcone robotyce i kodowaniu.

Rodzaje zajęć dodatkowych

Rodzice coraz częściej decydują się na dodatkowe zajęcia, które wspomogą rozwój najmłodszych. Wachlarz jest szeroki, bowiem do wyboru są zarówno warsztaty plastyczne, treningi sportowe, zajęcia rozwijające umiejętności pisania, czytania, korzystania z komputera, a także kursy językowe czy te poświęcone robotyce i kodowaniu. W zależności od zasobności portfela i konkretnych potrzeb dziecka, do wyboru są zajęcia prowadzone w grupach, w specjalnie przystosowanych do tego centrach edukacyjnych oraz zajęcia indywidualne, w ramach korepetycji. Które wybrać? Poniżej zestawienie plusów i minusów obu rozwiązań.

Centra edukacyjne

Prywatne centra edukacyjne cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego! Ich przewagą nad szkolnymi lekcjami są małe grupy, zdecydowanie lepsze wyposażenie i wykwalifikowani pedagodzy. Zakres zajęć prowadzonych w takich placówkach jest niezwykle szeroki, znajdziemy tam zajęcia sensoryczne dla niemowląt, ale także kursy językowe czy specjalne warsztaty przygotowujące do egzaminów. Wśród oferowanych aktywności pojawiają się pozycje takie jak robotyka, programowanie, taniec, plastyka, śpiew, modelarstwo oraz rozmaite treningi sportowe.

Minusy? Grupa. Jeśli nasze dziecko źle radzi sobie z rówieśnikami, jest nieśmiałe, nie potrafi się skupić lub ma trudności w uczeniu się, lepszą opcją mogą okazać się prywatne zajęcia, jeden na jednego.

Korepetycje i zajęcia indywidualne

Alternatywną dla zajęć grupowych formą są warsztaty indywidualne lub korepetycje, prowadzone najczęściej w domu ucznia lub - rzadziej - w domu nauczyciela. Plusem tego rozwiązania jest zdecydowanie formuła jeden na jednego. W zależności od potrzeb dziecka, prowadzący omawia z nim te zagadnienia, które nie zostały przez malucha przyswojone w toku obowiązkowej edukacji szkolnej lub skupia się na poszerzaniu wiedzy z interesujących ucznia obszarów. I choć korepetycje kojarzą nam się z czymś koniecznym i nieciekawym, w dzisiejszych czasach wyglądają zupełnie inaczej niż zwykły jeszcze parę lat wstecz. W domu, w ramach prywatnych lekcji, dzieci nauczane są robotyki, gry na instrumentach, matematyki czy języków orientalnych.

Na co zwrócić uwagę wybierając tryb zajęć?

Przede wszystkim na potrzeby dziecka. Jeśli zajęcia mają rozwijać jego pasje, lepiej, by odbywały się w grupach. W sytuacji, gdy mamy ograniczenie czasowe, a problem stanowi konkretna materia - lepsze okażą się zajęcia indywidualne. Wybór właściwego i rzetelnego korepetytora z pewnością ułatwi portal dla nauczycieli. W przypadku prywatnych centrów edukacyjnych dobrze zasięgnąć opinii wśród rodziców dzieci uczęszczających do danej placówki . Nie bez znaczenia jest także charakter samych zajęć. Jeśli nasz maluch wymaga specjalistycznej edukacji lub terapii, dobrze, by mógł uczęszczać na warsztaty z koleżankami i kolegami.