Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Zdjęcia do CV - jak zdobyć upragnioną pracę?

fotografia firmowa kraków
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Tworzenie dokumentów w stylu CV czy życiorysu zawodowego wiąże się z podjęciem strategicznych decyzji mających wpływ na powodzenie w procesie rekrutacji. Jedną z problematycznych kwestii jest umieszczenie w CV swojej fotografii. Choć publikacja zdjęcia w CV nie jest wymogiem, może pomóc nam w wypracowaniu przewagi nad innymi ubiegającymi się o stanowisko pracy.

Zdjęcie w CV jest już w Polsce standardem. Zdarza się wręcz, że niektórzy pracodawcy proszą o przesłanie dokumentów wraz ze zdjęciem. Oczywiście nie musimy tego robić, nikt też nie może nas do tego zmusić. Jednak już na wstępnym etapie procesu rekrutacji pozbawiamy się ważnego atutu jakim jest CV z profesjonalnym zdjęciem. Dzięki dobremu zdjęciu możemy podkreślić swoje atuty i stworzyć dobre wrażenie na przyszłym pracodawcy.

Jak powinno wyglądać zdjęcie w CV?

Jak powinno wyglądać zdjęcie które umieszczamy w swoim CV? Dariusz Kempny - fotograf biznesowy wykonujący na co dzień zdjęcia do CV w Krakowie uważa, że ten typ fotografii wizerunkowej powinien opierać się na spójnej w przekazie formie:

"Zdjęcie w CV to klasyczna fotografia biznesowa a zatem jej cechy i charakter powinny odpowiadać kanonom zdjęcia biznesowego. Zdjęcie do CV powinno wyglądać profesjonalnie i stanowić wartość dodatkową w dokumentach aplikacyjnych. Najczęściej jest to fotografia wykonana w studio na jednolitym, jasnym lub ciemny tle. Czasem są to klasyczne portrety biznesowe (kadr prezentujący sylwetkę do połowy ud) a czasem jako zdjęcia do CV stosuje się zdjęcia profilowe. Zdjęcie powinno być wykonane w sposób pozwalający szybko zidentyfikować osobę na zdjęciu..."

Niezwykle ważny jest schludny wygląd. Zdjęcie do CV nie powinno rozpraszać uwagi nadmierną ilością szczegółów, dodatków, przesadnym makijażem czy zbyt fantazyjnym, wielokolorowym strojem.

Zdjęcie w CV - osobista wizytówka

Zdjęcie w CV pozwala nadać dokumentom bardziej osobistego rysu. To dzięki niemu nasza prezentacja ma indywidualny i niepowtarzalny charakter. Fotograf z Krakowa uważa również, że najważniejszym atutem jakim powinno odznaczać się zdjęcie do CV jest wrażenie jakie wywołuje ono u odbiorcy:

"Zdjęcie w CV powinno skupiać uwagę rekrutera na osobie fotografowanej, podkreślając jej profesjonalizm, pozytywne nastawienie i witalną energię. Jeśli dzięki zdjęciu w CV uda się stworzyć wrażenie, że mamy do czynienia z osobą otwartą i niezwykle sympatyczną, wówczas siła oddziaływania takiej fotografii jest znacznie większa. Osoba przeglądająca każdego dnia dziesiątki takich samych dokumentów rekrutacyjnych z pewnością zapamięta przyjazne, budzące zaufanie oblicze czy lekki uśmiech kandydata..."

Zdjęcia w CV nie są tak ważne jak lista naszych kompetencji. Z całą pewnością jednak przysporzą nam dodatkowych punktów w procesie aplikacji. Dlatego zanim złożymy swoje dokumenty, warto udać się do profesjonalnego fotografa i wzmocnić swoją prezentację dobrym zdjęciem w CV.