© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak zarejestrować sprowadzone auto z USA jako zabytek?

samochody sprowadzane z ameryki
 |  Redakcja  |  Transport i motoryzacja

Od wielu lat obserwujemy w Polsce rosnący popyt na samochody sprowadzane z Ameryki. Choć zazwyczaj są stosunkowo nowe, tak na import decydują się również miłośnicy amerykańskich klasyków. Niektóre modele pojazdów uznawane są już za zabytkowe, a to oznacza, że można dla nich wyrobić żółte tablice rejestracyjne. To swego rodzaju prestiż, ale i wiele korzyści dla właściciela. Co zrobić, aby auta przywiezione z USA zarejestrować jako zabytek? Tego dowiesz się z poniższego artykułu, zapraszamy do lektury!

Nie każdy pojazd może uzyskać status zabytku

W dzisiejszych czasach sprowadzenie auta z USA do Polski jest coraz łatwiejsze. Wszystko za sprawą doświadczonych pośredników. Firmy te przeprowadzą cały proces zakupu, uiszczą opłaty podatkowe, zorganizują transport i dostarczą samochód pod dom zamawiającego. Jednak gdy interesuje Cię import modelu, dla którego wyrobisz żółte „blachy”, powinieneś wiedzieć, jakie pojazdy uznaje się za zabytkowe. Status taki mogą otrzymać wyłącznie wozy, których:

  • wiek przekracza 25 lat,

  • produkcja została zakończona minimum 15 lat temu,

  • podzespoły są przynajmniej w 75% oryginalne.

Od powyższych wymagań jest jeden wyjątek – samochody unikalne. Zalicza się do nich m.in. pojazdy o niespotykanej konstrukcji czy z wyjątkowo krótkich serii produkcyjnych.

Masz wątpliwości, czy interesujące Cię auta z USA w Polsce będą uznane za zabytkowe? Zawsze możesz skontaktować się z firmą odpowiedzialną za import lub z lokalnym konserwatorem zabytków, aby otrzymać pomoc.

sprowadzenie auta z usa do polski

Procedura rejestracji – czy to skomplikowane?

Jeśli chciałbyś zarejestrować zabytkowy samochód z USA, najpierw ureguluj opłaty związane z importem. Niezbędny będzie również dokument potwierdzający własność auta, np. umowa kupna-sprzedaży. Tak przygotowany możesz już zabrać się za rejestrację, która wbrew pozorom jest stosunkowo prosta. Procedura wygląda następująco:

  • złożenie wniosku do konserwatora zabytków o wpisanie wozu do wojewódzkiej kartoteki ewidencji zabytków techniki,

  • badanie techniczne,

  • wizyta w lokalnym Wydziale Komunikacji.

Niezbędne dokumenty

Zanim wybierzesz się do Wydziału Komunikacji, musisz skompletować kilka dokumentów. Oprócz wspomnianego potwierdzenia własności powinieneś uzyskać opinię rzeczoznawcy. Teoretycznie jest to nieobowiązkowe, ale jeśli rejestrujesz w Polsce samochody sprowadzane z USA, warto ją mieć. Specjalista oszacuje zabytkową wartość pojazdu, co może zachęcić konserwatora zabytków do wydania zgody na „żółte blachy”.

Kolejną, tym razem obowiązkową, formalnością, jest przygotowanie tzw. białej karty auta po imporcie z Ameryki. Musisz dostarczyć ją konserwatorowi razem z wnioskiem o rejestrację pojazdu jako zabytkowy. Teoretycznie dokument możesz przygotować sam, ale najlepiej zlecić to specjalistom. Wiąże się to z dodatkową opłatą, jednak zyskasz pewność, że karta jest prawidłowo wypełniona.

Ostatni dokument otrzymasz od diagnosty po przeprowadzeniu badania technicznego. Musi on wydać decyzję o dopuszczeniu samochodu z Ameryki do ruchu w Polsce. Zdarza się, że będzie on obwarowany pewnymi ograniczeniami.

samochody z usa

Status zabytku – korzyści i ważne informacje

Jeśli jesteś zdecydowany na import do Polski samochodów z USA i uzyskanie dla nich statusu zabytków, możesz liczyć na kilka korzyści. Właściciele pojazdów z żółtymi tablicami:

  • mogą otrzymać bezterminową ważność przeglądu technicznego – wyjątkiem są auta wykorzystywane do celów zarobkowych,

  • często uzyskują dostęp do zniżek na opłaty za komunikacyjne polisy ubezpieczeniowe,

  • mają możliwość wykupienia OC na cały rok lub tylko na określoną liczbę miesięcy.

Jednak pamiętaj, że uzyskanie statusu samochodu zabytkowego ma charakter permanentny. Powrót w przyszłości do „normalnych” tablic rejestracyjnych jest niemożliwy. Do tego konserwator zabytków może zabronić zmiany koloru auta i wymusić stosowanie różnych zabezpieczeń antykradzieżowych.

Rejestracja pojazdu zabytkowego jest prostsza, niż myślisz!

Wydaje Ci się, że procedura rejestracji pojazdu zabytkowego jest zbyt skomplikowana? Zawsze możesz skorzystać z pomocy specjalistów. Oferują ją m.in. firmy odpowiedzialne za import aut z USA do Polski, takie jak BidCars. Pomogą Ci w wyszukaniu odpowiedniego wozu do sprowadzenia z Ameryki oraz załatwią kwestie opłat i transportu. Jeśli tylko będziesz chciał, zapewnią też wsparcie w ubieganiu się o „żółte blachy”.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry