Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak wprowadzić oszczędności do procesu obróbki powierzchni?

oszczędności w procesie obróbki powierzchni
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Przy stale rosnących cenach surowców i energii, większość firm zajmujących się obróbką powierzchni ma jeden cel – cięcie kosztów. To niezbędny krok, aby utrzymać stabilizację finansową i zrealizować zakładaną wcześniej strategię. Jak planować rozkład kosztów w procesach? Czy można w prosty sposób wprowadzić oszczędności? Warto przyjrzeć się, jak wyglądają zakupy w przedsiębiorstwach z branży obróbki strumieniowo ściernej i co można w nich zmienić.

Jak wyglądają zakupy w branży metalowej?

Po analizach spotkań i rozmów z wieloma firmami w Polsce, można je podzielić na dwie grupy:

  1. Firmy planujące zakup w ujęciu rocznym – sposób, o którym mowa staje się w Polsce coraz bardziej popularny. Polega na planowaniu wydatków i rozkładaniu kosztów na cały rok, aby móc określić ile można zaoszczędzić na poszczególnych częściach procesu. Osoby zajmujące się zakupami w takich firmach oprócz wytycznych dostają wiedzę. Mają świadomość, jak wygląda proces obróbki strumieniowo-ściernej i z ilu zmiennych się składa. Ich zadaniem jest wydanie pieniędzy na materiały i urządzenia tak, aby na koniec roku osiągnąć cele finansowe. W takich przypadkach często inwestuje się w lepszej jakości narzędzia, aby zakupy były rzadsze i nie wpływały na inne części procesów.
  2. Firmy robiące zakupy w ujęciu jednostkowym - to przeważająca część firm w polskiej branży metalowej. Ich głównym celem jest zakup tanich materiałów. Działy zaopatrzenia często dostają konkretne wytyczne od zarządu, dlatego ciężej im się rozwinąć. Mają obniżać pojedyncze koszty, co często wiąże się z niskiej jakości zakupami. To wpływa na częstsze uszkodzenia maszyn, serwisy i większe wydatki, których nie ujmuje się w kosztorysach na zakupy materiałów. Osoby planujące zakupy w ten sposób zazwyczaj nie znają szczegółów procesów obróbki i nie mają wystarczającej wiedzy na temat działania maszyn.

Więcej na temat TCO (całkowitego kosztu posiadania) i zakupów w ujęciu rocznym dowiesz się z wywiadu z Martinem Nevihosteny z niemieckiej odlewni Eisenwerk Würth (kliknij tutaj, aby przejść do artykułu).

Potencjalne problemy przez błędne planowanie zakupów

Prawidłowo zaplanowane i wykonane zakupy to podstawa do wprowadzenia oszczędności w procesie obróbki strumieniowo-ściernej. Firmy, które działają w ujęciu jednostkowym nie są w stanie zredukować kosztów. Najtańsze rozwiązania mają to do siebie, że generują dodatkowe wydatki w późniejszym czasie. Dlatego warto uwzględniać, jakie potencjalne zagrożenie niesie za sobą zakup tanich i niskowydajnych materiałów. Najczęstsze problemy, które można zauważyć w firmach planujących zakupy jednostkowo to:

  • Częstsze poprawki na detalach;
  • Uszkodzenia maszyny;
  • Większe wydatki na energię elektryczną lub sprężone powietrze;
  • Marnowanie materiałów i narzędzi;
  • Szybsze zużycie produktów.

Propozycje wprowadzenia oszczędności do budżetu

Bazując na przykładzie zakupów materiałów ściernych przedstawiamy, jak wyglądają oszczędności, kiedy planowanie odbywa się w ujęciu rocznym.

Firma X kupuje 1 tonę najtańszego na rynku ścierniwa kulistego miesięcznie. Taki materiał szybko się rozpada (na ostrokrawędziowe kawałki) oraz zmienia się w pył. To wpływa na wgniecenia w detalach i niedośrutowane obszary, przez co koniecznie są poprawki. Poprawki zaś generują zwiększenie kosztów pracy maszyny i operatora. Dodatkowo niskiej jakości śrut lub źle dobrana granulacja mogą uszkodzić maszynę – a wymiana części też kosztuje.

Na podsumowaniu rocznym okazuje się, że obróbka powierzchni w firmie X miała prawie 2 razy więcej wydatków, niż zostało to przedstawiane co miesiąc na spotkaniach z planami zakupów. Z tego wynika, że niski koszt jednostkowy nie jest równy wprowadzeniu oszczędności. Tanie produkty zazwyczaj wystarczają na krótko, dlatego kupując je częściej tracimy.

Dlatego zakup śrutu wysykowydajnego to pierwszy krok do obniżenia rocznych kosztów całkowitych procesu śrutowania. Można zminimalizować wydatki i zwiększyć jakość obróbki. Zamiast 1 tony miesięcznie kupuje się wtedy 40% mniej śrutu, przez co koszt zakupu ścierniwa wychodzi taki sam, a maszyna nie uszkadza się tak często. Niemiecki śrut kulisty VERA® to materiał, który jako jedyny zachowuje swój kształt podczas całego cyklu obróbki. Nie pyli i jest bardziej wydajny ze względu na hybrydowe połączenie zalet śrutu nisko i wysokowęglowego.

Jeśli chcesz wprowadzić oszczędności do swojego procesu obróbki powierzchni poprzez zmianę śrutu na wysokowydajny, skontaktuj się z jedynym polskim dystrybutorem tego ścierniwa. Doradca chętnie opowie o szczegółach i przedstawi referencje od dotychczasowych Klientów.