© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Rodzaje osuszaczy sprężonego powietrza

osuszacze sprężonego powietrza
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Sprężone powietrze jest mieszaniną gazów, które przetrzymywane jest pod wysokim ciśnieniem. Niestety często można w nim znaleźć znaczne ilości pary wodnej, która niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie niektórych urządzeń. W celu usunięcia jej nadmiaru stosuje się osuszacze sprężonego powietrza. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie rodzaje osuszaczy sprężonego powietrza można obecnie dostać i czym się charakteryzują.

Ekonomiczne osuszacze sprężonego powietrza

Sprężone powietrze jest powszechnie wykorzystywane w wielu procesach produkcyjnych, w tym także w systemach zasilania, systemach hamulcowych oraz w pneumatyce. Ważne jest, aby powietrze zostało pozbawione nadmiaru wilgoci, która mogłaby utrudniać działanie pewnych maszyn i urządzeń. W tym celu wykorzystuje się osuszacze sprężonego powietrza.

Jednym z najbardziej ekonomicznych i przystępnych cenowo osuszaczy są osuszacze ziębnicze. Działają one na zasadzie obniżania temperatury sprężonego powietrza, co sprawia, że para wodna zaczyna kondensować i zmieniać się w wodę. Z kolei wytworzona woda zostaje sprawnie odprowadzona z całego systemu.

Co ciekawe, wysokiej jakości osuszacze ziębnicze są skonstruowane na podstawie systemu DRYPOINT®RA, który pozwala dostosować działanie osuszacza do własnych potrzeb. Mechanizm układu chłodniczego w osuszaczu ziębniczym jest dopasowany do ustalonego obciążenia, dzięki czemu możliwe jest też zminimalizowanie zużycia energii. Jedną z firm, która zajmuje się sprzedażą solidnych osuszaczy sprężonego powietrza, jest firma BEKO TECHNOLOGIES.

Inne rodzaje osuszaczy sprężonego powietrza

Wśród pozostałych, równie wydajnych osuszaczy sprężonego powietrza można też wyróżnić osuszacze adsorbcyjne. Podczas pracy pochłaniają one wilgoć przez odpowiednie adsorbenty. Adsorbcyjne osuszacze sprężonego powietrza składają się ze zbiorników wypełnionych środkiem osuszającym oraz z zaworów, które zapewniają prawidłową pracę osuszacza. Warto dodać, że osuszacze adsorbcyjne mają prostą konstrukcję, jednak wymagają systematycznej wymiany adsorbentu.

Kolejnym wydajnym osuszaczem sprężonego powietrza jest osuszacz membranowy, który jest wyposażony w specjalne membrany i nanofiltry. Dzięki temu umożliwia on nie tylko usuwanie nadmiaru wilgoci z powietrza, ale też pozwala zwiększyć jego jakość.

Dodatkowo filtr obecny w osuszaczu membranowym zapewnia skuteczną ochronę przed aerozolami i szkodliwymi cząstkami. Ten rodzaj osuszacza doskonale sprawdzi się w laboratoriach, halach produkcyjnych, a także w budynkach zewnętrznych.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry