Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czym powinno charakteryzować się dobre sito obrotowe?

Sito obrotowe
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Sito obrotowe wykorzystywane jest przede wszystkim do oczyszczania cieczy z zanieczyszczeń, które mają stały stan skupienia. Jest to pewien sposób filtrowania, ponieważ wszystkie niepożądane części odkładane są po zewnętrznej stronie sita, aby ciecz pozostała miękka i oczyszczona. Pomaga to w utrzymaniu prawidłowych właściwości technicznych urządzenia oraz pozwala wydłużyć jego żywotność i uniknąć niespodziewanych usterek.

Sito obrotowe jest przede wszystkim proste i nieskomplikowane w swojej budowie. Produkuje się je z najwyższej jakości stali, dzięki czemu łatwiej zapobiec korozji. Jest to szczególnie ważne, ponieważ urządzenie pracuje z wodą, więc ma stały kontakt z wilgocią, która jest głównym czynnikiem rozpoczynającym proces rdzewienia. Wszystkie podzespoły sita są starannie dobrane i wykonane z ogromną dokładnością. Ich wysoka jakość powoduje, że są bardziej odporne na uszkodzenie mechaniczne i całe sito obrotowe ma dłuższą żywotność. Rzadziej wymaga też wymian, które generują dodatkowe koszty.

Dobrze dobrane i wysokiej jakości sito obrotowe będzie również wykonywało cichą pracę, która nie będzie przeszkadzała nam winnych czynnościach. Wielkim atutem wysokiej jakości urządzeń jest to, że mogą pracować ciągle, każdego dnia i przez cały rok. Nie ma również przeciwwskazań, aby praca odbywała się okresowo. W żaden sposób nie wpływa to na działanie oraz żywotność komponentu.

Zwarta zabudowa pozwala skutecznie chronić sito przed uszkodzeniami mechanicznymi, które mogłyby doprowadzić do usterki. Sito posiada również najczęściej funkcję samooczyszczania, dzięki czemu nie wymaga regularnej, ręcznej konserwacji. Czyszczenie urządzenia jest bardzo ważne, ponieważ znacząco wpływa na jakość jego pracy.

Jakie funkcje pełni sito obrotowe?

Jedną z głównych funkcji sita obrotowego jest oczyszczanie innych urządzeń, np. ścieków, z zanieczyszczeń o charakterze stałym. Do takich zanieczyszczeń możemy zaliczyć np. osiadający w rurach kamień, który może doprowadzić do ich zapchania i w ostateczności do większej awarii. Praca sita jest bardzo prosta i nie wymaga dodatkowej kontroli oraz wkładu ze strony osoby obsługującej. Jest skonstruowane w prosty sposób, który ułatwia korzystanie i pozwala na szybkie i efektywne oczyszczenie.

Urządzenie działa na prąd elektryczny, jednak jego pobór jest minimalny. Mimo to, pracuje ono na najwyższych możliwych obrotach i jest bardzo wydajne. Dużym plusem jest również to, że oczyszczona, przefiltrowana ciecz, może posłużyć nam do umycie samego sita, po wykonaniu przez nie określonego zadania. Dodatkowo mogą jednorazowo odprowadzać bardzo duże ilości zanieczyszczeń, dzięki dobrze przemyślanej konstrukcji.

Kolejnym atutem sita obrotowego jest to, że nie wymaga ono częstej i wymagającej dużego wkładu pracy konserwacji. Pozwala to ograniczyć koszty, jakie wkładamy w eksploatację urządzenia. Dodatkowo większość producentów oferuje serwisy w ramach gwarancji, dzięki czemu możemy regularnie sprawdzać stan naszego sita nie generując dodatkowych zobowiązań finansowych.

Do jakiej pracy wykorzystuje się sito obrotowe?

Głównym zastosowaniem sit obrotowych jest oczyszczanie ścieków. Prace wykonywane są zarówno dla przemysłu spożywczego, jak i przetwórstwa. Oczyszczają one ciecze z substancji stałych, wyrzucając je na zewnątrz, dzięki czemu okresowo można pozbywać się stałych zanieczyszczeń z bębna, aby nie kumulować ich.

Sito obrotowe posiada dobrą przepustowość, dzięki czemu nie ma ryzyka zatkania urządzenia, które mogłoby doprowadzić do poważnej, długotrwałej awarii. Specjalnie dobrane materiały pozwalają na dokładne i trwałe usunięcie nawet najmniejszych zanieczyszczeń, dzięki czemu ciecze są kompleksowo oczyszczone.

Są to urządzenia bardzo oszczędne, które pracują przy minimalnym zużyciu wody służącej do płukania. Dodatkowo pobierają niewielkie ilości prądu elektrycznego, dzięki czemu nie generują wysokich kosztów.