Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Na co zwrócić uwagę wybierając wentylatory przemysłowe?

wentylatory przemysłowe
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Wydajne i niezawodne wentylatory przemysłowe są obowiązkowym wyposażeniem wielu zakładów przemysłowych i hal magazynowych. Wybranie porządnego sprzętu nie jest prostym zadaniem zwłaszcza że oferta na rynku jest bardzo szeroka i różnorodna. Aby wybrać porządny wentylator przemysłowy należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów.

Szeroki podział wentylatorów

Dostępne wentylatory przemysłowe różnią się między sobą nie tylko konstrukcją, ale również zastosowaniem. Doświadczony producent wentylatorów (taki jak Netecs) oferuje bardzo szeroki wachlarz produktów, które zaspokoją oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Na szczególną uwagę zasługują niezawodne wentylatory promieniowe, które doskonale sprawdzą się w instalacjach odpylania w branży drzewne, czy też w pomieszczeniach zagrożonych wybuchem.

W sprzęcie promieniowym wylot następuje zawsze prostopadle do osi wentylatora. Największym atutem wentylatorów promieniowych jest wysoka wydajność. W branży przemysłowej dużym zainteresowaniem cieszą się także wentylatory osiowe, które wyróżniają się bardzo cichą pracą. Na szczególną uwagę zasługuje również dość wysoki przepływ powietrza oraz możliwość pracy w trybie ciągłym. Nie można zapominać także o wentylatorach strumieniowych, które są bardzo łatwe w obsłudze i konserwacji.

Na co zwrócić uwagę?

Aby wybrać porządny sprzęt należy zwrócić szczególną uwagę na układ wentylacyjny. Wysokiej klasy wentylator przemysłowy spełniać będzie swoje podstawowe zadania tylko wtedy, gdy umiejętnie połączony będzie z wydajnym i prawidłowo zaprojektowanym układem wentylacyjnym. Kolejnym elementem na który należy zwrócić uwagę jest całkowity przepływ powietrza. Każdy producent wentylatorów podaje przepływ powietrza swoich urządzeń w metrach sześciennych na godzinę, dzięki czemu można szybko porównać dostępne na rynku wentylatory. Całkowity przepływ powietrza informuje nas jaką maksymalną objętość powietrza jest w stanie odprowadzić dany wentylator przemysłowy w określonym czasie.

Ciśnienie statyczne - co trzeba wiedzieć?

Ciśnienie statyczne jest kolejnym ważnym parametrem wentylatora przemysłowego, który dokładnie wskazuje, jak duży spręż dane urządzenie jest w stanie wytworzyć. W dużej mierze to właśnie od tego współczynnika jesteśmy w stanie precyzyjnie ustalić, jak długi kanał wentylacyjne jest w stanie obsłużyć wybrany wentylator przemysłowy. Osoby, które nie wiedzą jaki sprzęt wybrać mogą zawsze skorzystać z fachowego doradztwa producenta. Nowy wentylator przemysłowy to inwestycja na lata, dlatego też warto postawić na sprawdzony sprzęt.