Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak oświetlić ogród?

lampa ogrodowa
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Odpowiednie oświetlenie ogrodu wpływa nie tylko na zwiększenie estetyki tego miejsca wieczorową porą, ale również na bezpieczeństwo jego użytkowników. Dlatego, aby podkreślić walory tego miejsca, a jednocześnie zagwarantować sobie komfort jego użytkowania wieczorową porą, warto odpowiednio zaplanować jego oświetlenie. W tym celu możemy wykorzystać różnego rodzaju lampy zewnętrzne. Obecnie dostępne są one w szerokiej gamie kolorów i rozmiarów. Jak więc oświetlić ogród? Podpowiadamy.

Jak zaprojektować oświetlenie w ogrodzie?

Oświetlenie ogrodu jest istotną kwestią. Wpływa ono nie tylko na estetykę tego miejsca, ale również bezpieczeństwo korzystania z tej przestrzeni wieczorową porą. Dlatego warto odpowiednio zaprojektować wykorzystane w tej strefie rozwiązania. Obecnie lutec lampy dostępne są w szerokiej gamie różnych wzorów i kolorów, a także modeli, dzięki czemu za ich pomocą możemy oświetlić nie tylko ścieżki i drogi, ale także elewację oraz rośliny. Zastanówmy się więc, jakie strefy w naszym ogrodzie chcemy podkreślić. 

Projektowanie oświetlenia powinniśmy zacząć od podziału ogrodu na strefę elewacji i ścian, ścieżek i dróg, a także roślin. Lutec lampy wykorzystane do podświetlenia architektury domu, jego koloru czy konstrukcji powinny być dopasowane do stylistyki budynku. Z kolei lampy lutec, które mają pełnić rolę ozdobną, wykorzystywane do podkreślenia ważnych obiektów takich jak rośliny czy drzewa, mogą być zasilane nie tylko prądem, ale również solarnie. Niezwykle istotnym elementem aranżacji ogrodu jest oświetlenie ścieżek i dróg, ponieważ wpływa ono nie tylko na estetykę tego miejsca, ale również pozwala nam swobodnie i bezpiecznie poruszać się po ogrodzie. 

Jak krok po kroku oświetlić ogród?

Kiedy już zaprojektujemy rozmieszczenie poszczególnych lamp w ogrodzie, musimy zastanowić się, czym mają być zasilane. Lampy lutec obecnie możemy znaleźć zarówno w wersji zasilanej prądem, jak i solarnej. Te pierwsze wymagają podłączenia. Dlatego warto pomyśleć o ich montażu jeszcze przed zasianiem trawnika czy położeniem kostki lub płyt. Z tego powodu lampy lutec light warto dopasować do planu ogrodu zanim jeszcze pojawią się w nim rośliny, chodniki czy podjazd. 

Na etapie projektowania budynku powinniśmy wykonać szczegółowy projekt ogrodu wraz z oświetleniem. Dzięki temu łatwiej nam będzie zaplanować rozmieszczenie lamp. Pamiętajmy, by wydzielić w tej przestrzeni strefę wypoczynkową, wejściową czy miejsce dla kwietników bądź warzywniaka. Projektując oświetlenie ogrodu, zwróćmy szczególną uwagę na punkty świetlne w strategicznych miejscach, takich jak podjazd, wejście do domu, schody czy ścieżki prowadzące do furtki. 

Jakie lampy wybrać do oświetlenia ogrodu?

Obecnie producenci tacy jak na przykład firma produkująca lampy Lutec, oferują szeroką gamę różnych modeli dostosowanych do wykorzystywania ich na zewnątrz. Wśród najczęściej nabywanych produktów wyróżnia się kinkiety, które świetnie sprawdzają się zwłaszcza do oświetlenia ściany domu czy altanki ogrodowej, a także reflektory, które pozwalają na doświetlenie większego areału. Lampa lutec w postaci słupka z kolei doskonale sprawdza się do oświetlenia alejek. Dlatego dobór konkretnego modelu lampy, powinien być uzależniony od przeznaczenia takiego elementu. 

Jeżeli zależy nam na tym, żeby podświetlić elewację budynku, możemy postawić na reflektory lub latarenki. Niektóre takie produkty wyposażone są w czujnik ruchu, który jest niezwykle pomocny. Do oświetlenia alejek z kolei można wykorzystać zarówno stojące słupki solarne, jak i wersje zasilane prądem, a także stojące latarenki i lampy wbudowane w podłoże. Podjazd powinien być oświetlony przy pomocy kilku różnych źródeł światła. Dlatego w takim miejscu najlepiej sprawdzają się wpuszczane w podłoże modele oraz reflektory z czujnikiem światła. Do miejscowego podświetlenia roślin, które ma pełnić przede wszystkim funkcję dekoracyjną, można wykorzystać niewielkie reflektory. 

Wybierając oświetlenie do ogrodu, warto postawić na produkty z tej samej serii, aby było one dopasowane do siebie kolorystycznie i stylistycznie. Dobrze jest wykorzystać je również do oświetlenia elewacji, a także pozostałych elementów w ogrodzie, takich jak altana czy taras.