Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Domy w technologii kanadyjskiej — jak zacząć budowę domu szkieletowego?

Dom w technologii kanadyjskiej
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Chcesz rozpocząć budowę domu szkieletowego i zastanawiasz się, od czego zacząć? Jeśli tak – jesteś we właściwym miejscu!

Domy prefabrykowane zyskują coraz większą popularność. To idealne rozwiązanie dla inwestorów, którym zależy na tym, aby ich nowy dom był ekologiczny i tani w utrzymaniu. Takie właśnie są drewniane domy szkieletowe. Dodatkowo ich budowa nie zabiera zbyt dużo czasu (domy szkieletowe pod klucz powstają nawet w 4 miesiące) i zazwyczaj przebiega dużo sprawniej niż budowa domu w technologii murowanej. Czego chcieć więcej?

Zanim jednak budowa domu szkieletowego rozkręci się na dobre, warto dowiedzieć się, jak rozpocząć całe przedsięwzięcie. Jakie formalności należy spełnić? Jaką firmę budowlaną wybrać? Sprawdźmy!

Zanim rozpocznie się budowa domu kanadyjskiego, musimy podjąć kilka ważnych decyzji. Wpłyną one na ostateczny kształt i koszt domu szkieletowego, dlatego nie powinny być one pochopne. Zanim przejdziemy do działania, musimy precyzyjnie określić swoje potrzeby. Aby to zrobić, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Na co zwrócić uwagę?

Planując budowę domu szkieletowego, zastanów się nad:

  • wielkością domu

Ile osób zamieszka w naszym domu szkieletowym? Jak dużo przestrzeni potrzebuje każdy domownik? Czy chcemy wybudować dom szkieletowy parterowy czy dom kanadyjski z poddaszem użytkowym? Inwestorzy często wyolbrzymiają swoje potrzeby lub – przeciwnie – umniejszają je na tyle, że ostatecznie dom szkieletowy okazuje się za mały. Warto więc dogłębnie zastanowić się nad odpowiedzią na te pytania i przemyśleć je kilka razy, ponieważ decyzja może okazać się nieodwracalna.

  • wysokością budżetu

Jakim budżetem dysponujemy? Czy chcemy sfinansować budowę domu kanadyjskiego z własnych środków, czy może decydujemy się na kredyt hipoteczny na budowę domu szkieletowego? Określenie zdolności finansowej jest niezwykle istotne, ponieważ ułatwia podjęcie pozostałych decyzji związanych z inwestycją.

  • stanem wykończenia

W jakim stanie chcemy odebrać dom szkieletowy od firmy, która go zbuduje? Odpowiedź na to pytanie bardzo często wynika z tego, jakim budżetem dysponujemy. Klienci, którzy chcą sfinansować budowę samodzielnie, bez zaciągania kredytu hipotecznego, często wybierają tani dom szkieletowy w stanie surowym zamkniętym. Inwestorzy, którzy mają do dyspozycji więcej środków, zwykle decydują się na domy szkieletowe w stanie deweloperskim lub domy kanadyjskie pod klucz.

Gdy odpowiemy sobie na te pytania, możemy przystąpić do kolejnego etapu planowania budowy domu szkieletowego. A jest nim wybór działki.

dom kanadyjski pod klucz

Dom szkieletowy stan deweloperski. Realizacja: Lignum Home, producent domów szkieletowych Żywiec

Jaka działka pod dom szkieletowy?

Zanim kupimy działkę pod budowę drewnianego domu prefabrykowanego, warto sprawdzić, czy dla terenu, na którym się znajduje, został uchwalony Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego.

Dowiemy się z niego, na jakie cele przeznaczona jest działka, która nas interesuje. W planie znajdziemy również informacje o szczegółowych regulacjach, które określają m.in. to, jaką wysokość może mieć budynek, ile kondygnacji może liczyć i jaki rodzaj dachu może posiadać. Czasami regulacje określają nawet kolor elewacji, jaki musi posiadać nasz dom szkieletowy.

Gdy zapoznamy się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, będziemy wiedzieć, czy na działce możemy postawić taki dom kanadyjski, jaki nas interesuje. Jeśli tak, w kolejnym kroku powinniśmy złożyć w Wydziale Architektury wniosek o wypis i wyrys z planu.

Jeśli jednak działka, na której planujemy zbudować nasz drewniany dom szkieletowy, nie jest objęta MPZP, powinniśmy jak najszybciej uzyskać wpis.

Kolejny etap to zakup działki pod budowę domu z drewna i… wybór odpowiedniego projektu.

Projekt domu szkieletowego

Gdy określiliśmy już swoje potrzeby i kupiliśmy działkę pod budowę domu szkieletowego, nadchodzi czas na wybór projektu domu w technologii kanadyjskiej.

Na rynku istnieje wiele biur projektowych, które oferują projekty domów gotowych. To dobre rozwiązanie dla osób, które chcą od razu zobaczyć, jak ich dom kanadyjski będzie wyglądał po wybudowaniu. Gotowe projekty domów kanadyjskich zawierają rzuty, widoki elewacji i wizualizacje wnętrz – takie obrazy są bardzo pomocne szczególnie dla tych, którzy nie mają rozwiniętej wyobraźni przestrzennej.

Wśród gotowych projektów znaleźć można domy szkieletowe parterowe oraz domy szkieletowe z poddaszem użytkowym. A co, jeśli w oko wpadnie nam projekt domu w technologii murowanej? Na szczęście nie jest to żadna przeszkoda. Profesjonalni producenci domów szkieletowych potrafią zaadaptować projekt na konstrukcję szkieletową. Taką usługę oferuje swoim klientom np. firma Lignum Home z Żywca.

Jeśli zależy nam jednak na oryginalnym projekcie domu kanadyjskiego, powinniśmy udać się do architekta, który odzwierciedli naszą wizję w profesjonalnym projekcie.

Spotkanie z architektem

Niezależnie od tego, czy korzystamy z planu gotowego domu szkieletowego, czy decydujemy się na niepowtarzalny projekt, spotkanie z architektem jest kolejnym krokiem na drodze do rozpoczęcia budowy domu z drewna.

Architekt przeprowadza adaptację projektu gotowego, wykonuje projekt zagospodarowania działki i sprawdza zgodność projektu z MPZP. Podczas swojej pracy architekt może wprowadzić zmiany w projekcie domu kanadyjskiego – tak, aby dostosować go do warunków terenu lub potrzeb inwestorów.

Wynikiem adaptacji jest projekt budowlany, który trafia w ręce klienta. W tym momencie nadchodzi czas na kolejny etap, czyli uzyskanie pozwolenia na budowę lub zgłoszenie zamiaru rozpoczęcia budowy.

gotowy dom szkieletowy

Dom szkieletowy stan deweloperski. Realizacja: Lignum Home, producent domów szkieletowych Żywiec

Pozwolenie na budowę domu szkieletowego

Aby ułatwić sobie nieco zadanie, warto zlecić architektowi uzyskanie niezbędnych dokumentów, do których zalicza się m.in. pozwolenie na budowę domu szkieletowego.

Pamiętajmy o tym, że pozwolenie na budowę ma okres ważności, który wynosi 3 lata. Jeśli prace budowlane nie zostaną rozpoczęte w tym czasie, pozwolenie straci ważność.

A co w sytuacji, kiedy jednak decydujemy się wziąć sprawy w swoje ręce i samodzielnie zdobyć pozwolenie na budowę domu kanadyjskiego z drewna? Po pierwsze, musimy pamiętać, żeby zrobić to po zakupie działki i gdy otrzymamy projekt budowlany od architekta. Do przygotowanego wniosku należy dołączyć kilka innych dokumentów:

  • 4 oryginalne egzemplarze projektu budowlanego,
  • zaświadczenie o tym, że architekt, z którym współpracujemy, ma odpowiednie uprawnienia,
  • zaświadczenie o tym, że jesteśmy właścicielami działki, która spełnia kryteria działki przeznaczonej na cele budowlane.

Gdy mamy już komplet dokumentów, składamy je w starostwie powiatowym właściwym dla lokalizacji naszego przyszłego domu szkieletowego.

Dom szkieletowy Śląsk – wybór firmy budowlanej

Kolejny etap przygotowań do budowy domu szkieletowego to wybór firmy budowlanej, która postawi nasz wymarzony dom kanadyjski. To bardzo ważna decyzja – to od niej zależy, jak ostatecznie będzie wyglądał dom szkieletowy.

Szukając producenta domów szkieletowych, powinniśmy kierować się przede wszystkim opiniami osób, które korzystały już z usług danej firmy. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić również na jakość materiałów, które producent wykorzystuje do budowy domu w technologii kanadyjskiej.

Wiele firm, które działają na lokalnym rynku, stosuje tańsze i mniej trwałe materiały. Dzięki temu koszt budowy domu szkieletowego jest niższy. To niestety pułapka, w którą łatwo wpaść. Tanie surowce oznaczają gorszą jakość, a co za tym idzie – wysokie koszty napraw, kiedy w domu coś się zepsuje. W naszej firmie stawiamy przede wszystkim na jakość. Budujemy domy szkieletowe dla pokoleń, dlatego korzystamy z najlepszych materiałów – zapewnia producent domów szkieletowych z Żywca, Lignum Home.

Dom szkieletowy wnętrze

Dom szkieletowy – wnętrze. Realizacja: Lignum Home, producent domów szkieletowych Żywiec

Budowa domu szkieletowego – rozpoczęcie prac

Gdy wybraliśmy już firmę budowlaną do budowy domu szkieletowego, możemy odetchnąć i… rozpocząć budowę!

Jak widać, droga od decyzji o rozpoczęciu budowy do wdrożenia planów w życie jest dość długa, ale satysfakcjonująca. Oczywiście cały proces można nieco uprościć, zlecając wszystkie formalności firmie budowlanej, która działa kompleksowo – np. Lignum Home. Dzięki temu zaoszczędzimy cenne godziny i będziemy mieli pewność, że wszystkie formalności zostały dopełnione.

Doskonale wiemy, że budowa domu szkieletowego to szczególna inwestycja, która pochłania dużą ilość czasu i zaangażowania – jednak nagroda, jaką otrzymamy na koniec, jest tego warta!