Jesteś tym, co jesz – czyli jak zadbać o swoją dietę

23 wrzesień 2019

Każdego dnia z każdej strony słyszymy nawoływanie do zdrowszego stylu życia, zmiany nawyków żywieniowych i zwiększenia świadomości konsumenckiej. Jednocześnie niemal za każdym razem, gdy stoimy przed wyborem kupna mięsa ze zwierząt hodowlanych lub dziczyzny, sięgamy po to pierwsze. Pokazuje to, że nasza świadomość dotycząca produktów żywnościowych jest jeszcze dosyć marna.

Czym różni się dzik od świni?

Dziczyzna, czyli mięso z dzika, sarny czy jelenia, posiada istotną przewagę nad mięsem ze zwierząt hodowlanych – jest w stu procentach naturalne i ekologiczne. Drób czy wieprzowina, o których to najczęściej mówi się w kontekście mięsa ze zwierząt hodowlanych, produkowane są masowo, karmione paszą z GMO, faszerowane sztucznymi hormonami i antybiotykami, podczas gdy dziczyzna to szczególny rodzaj mięsa, które nie zawiera w sobie żadnych sztucznych składników, a jedynie leśny aromat i zdrowie w czystej postaci. Zwierzęta hodowlane rodzą się i żyją w ciasnych klatkach, umierają zaś w stresie, z podniesioną adrenaliną w organizmie. Dzik, sarna czy jeleń mają niczym nieograniczoną wolność w kwestii poruszania się, a odstrzał odbywa się tak nagle, że zwierzę nie odczuwa strachu ani bólu. Każdy z tych czynników ma ogromny wpływ na jakość i wartości odżywcze mięsa.

potrawy z dziczyzny

Samo zdrowie, czyli wartości odżywcze dziczyzny

Zacznijmy od tego, że wbrew powszechnej opinii, dziczyzna jest mięsem zdrowym i absolutnie nie zagrażającym zdrowiu człowieka. Wręcz przeciwnie! Mięso z dzika, sarny czy jelenia, zanim trafi do sprzedaży, przechodzi szczegółową kontrolę weterynaryjną, dzięki której mamy pewność, że kupując mięso z pewnego źródła, takiego jak skup dziczyzny czy zakład przetwórstwa mięsnego, dostajemy mięso zdrowe i przebadane. Z kolei dziczyzna sama w sobie jest bardzo bogata w witaminy z grupy B i minerały, takie jak fosfor czy wapń, oraz łatwo przyswajalne żelazo. Dziczyzna jest też mięsem chudym, o niskiej zawartości cholesterolu oraz niskiej kaloryczności. To wszystko dzięki spożywaniu organicznych leśnych przysmaków, życiu na wolności, a także braku stresu, który poprzez wydzielane w stresie hormony, ma wpływ na jakość mięsiwa. Dziczyzna jest więc świetnym składnikiem diety dla osób, które się odchudzają lub chorują na zaburzenia pracy układu krwionośnego, takie jak miażdżyce, nadciśnienie tętnicze czy zagrożenie udarami mózgu. Dzięki braku nastrzykiwań ze sztucznych hormonów i antybiotyków, świetnie sprawdzi się także dla wszystkich tych, którzy cierpią na alergie pokarmowe.

Jak smakuje dziczyzna i co przyrządzić z dziczyzny?

Dziczyzna smakuje lasem – po prostu. Dziki, sarny i jelenie przesiąknięte są aromatem leśnych owoców, ziół, bukwi czy żołędzi, które to stanowią podstawę ich diety. Ciągłe przebywanie na wolności i nieograniczona swoboda ruchów sprawiają, że dziczyzna jest mięsem kruchym i chudym. Panuje, błędne zresztą, przekonanie, że dziczyzna nadaje się jedynie na pasztet lub w wersji całego pieczonego dzika. Co prawda pasztet z sarny czy pieczony dzik to bezapelacyjne przysmaki, jednak z dziczyzny można przygotować o wiele więcej potraw. W kuchennym zaciszu ugotujesz pyszne zupy na wywarze z dziczyzny, a także ugrillujesz, usmażysz i upieczesz mięso z dziczyzny. Smakoszom polskiej kuchni do gustu przypadną też na pewno przepyszne chorizo z dzika, sucha krakowska z jelenia czy wyjątkowo aromatyczny smalec z dzika. Dziczyzna to bardzo wdzięczny rodzaj mięsa i w przygotowywaniu z niego potraw ograniczać może cię jedynie wyobraźnia.

kiełbasa z Dziczyzny

Dlaczego dziczyzna jest droższa od innych mięs? Co lepsze: dziczyzna Warszawa czy zamówienie online?

To proste! Dziczyzna ma w sobie tak wiele składników odżywczych, tak dobrze wpływa na nasze zdrowie, a dodatkowo jest najbardziej ekologicznym i naturalnym mięsiwem dostępnym na polskim rynku, że cena jest po prostu adekwatna do jakości. Kupując drób czy wieprzowinę płacisz za mięso nastrzykiwane, z GMO i innymi sztucznymi składnikami. Tymczasem mięso z dzika, sarny czy jelenia, to stuprocentowe mięso z leśnym smakiem i aromatem. Ale dziczyznę też możesz kupić taniej! Wystarczy zapatrzeć się w mięsiwo czy wyroby z dziczyzny przez internet w rodzinnej firmie Leśniczówka. Po co przepłacać wpisując w Google zapytanie dziczyzna Warszawa, skoro można kupić ją taniej u sprawdzonego sprzedawcy z dostawą do domu? Dziczyzna Warszawa nie zapewni ci takich doznań smakowych jak ta z Leśniczówki.

Artykuł powstał przy współpracy z https://lesniczowka.net

magazyn

Popularne

Wybrane

rotowanie opon

Czym jest rotowanie opon i po co się je stosuje?

22 wrzesień 2020
Plastic Tax

Nadchodzi Plastic Tax! Co jego wprowadzenie oznacza dla producentów opakowań i konsumentów?

22 wrzesień 2020

Zapisz się do naszego Newslettera

Home | O nas | Reklama | Kontakt