Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Zastanawiasz się nad termomodernizacją starego budynku? Nie zwlekaj!

termomodernizacja
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

NIeszczelności w starych budynkach i, co za tym idzie, dużą ucieczkę ciepła widać najlepiej na zdjęciach termowizyjnych. Właściwie nic tak nie przemawia do inwestorów, jak jeden taki kadr. Z ucieczką ciepła mamy do czynienia w zasadzie we wszystkich starych budynkach, które nigdy nie zostały ocieplone. Zawilgocenie ścian da się łatwo wyczuć po charakterystycznym zapachu wewnątrz budynku, czasem na ich powierzchni tworzy się nawet grzyb i ogniska pleśni, na elewacji zaś widać gołym okiem glony. To bardzo jasny sygnał, że ściany są w tak złym stanie, iż wymagają gruntownego remontu i fachowej termomodernizacji.

Dlaczego warto ocieplić stary budynek?

Budynki wznoszone jeszcze kilkadziesiąt lat temu różnią się od nowoczesnego budownictwa przede wszystkim technologią budowy. Nie przywiązywano wówczas dużej wagi do jakości materiałów budowlanych, często prace budowlane były przeprowadzane przez osoby niedoświadczone, nie mające wiedzy w tym zakresie. Inne były również normy budowlane, mniej restrykcyjne przepisy dające więcej swobody. To wszystko wpłynęło na to, że ocieplane budynki jeszcze pod koniec ubiegłego wieku mają nieszczelne ocieplenie i przez powstałe szczeliny i mostki termiczne ucieka dużo ciepła. Stare ściany nie stanowią wystarczającej ochrony przed uciekającym ciepłem. Kupując taki budynek z zamiarem zamieszkania w nim lub stajemy się jego właścicielami w inny sposób, powinniśmy się zdecydować na przeprowadzenie prac termoizolacyjnych.

Zleć ekspertyzę stanu technicznego elewacji

W starych budynkach mamy najczęściej do czynienia z mostkami cieplnymi i niekontrolowaną ucieczką ciepła. Ich warstwa izolacyjna ani pod względem grubości materiału, ani pod względem jego parametrów i jakości nie spełnia aktualnie obowiązujących norm. Budynki te w zdecydowanej większości noszą ślady niewłaściwie przeprowadzonych prac. Możemy się liczyć z możliwością wystąpienia uszkodzeń wierzchniej warstwy i pęknięć na elewacji, a także odspojenia materiału ociepleniowego i glony na elewacji.

Przeprowadzenie profesjonalnej ekspertyzy ma fundamentalne znaczenie dla planowania prac termomodernizacyjnych, zawiera ona rekomendacje co do ich przebiegu i zakresu.

Czas na wybór metody termomodernizacji

Wybór najodpowiedniejszej metody termomodernizacji należy do eksperta, który przeprowadza ekspertyzę budynku. W celu jej ustalenia kieruje się on specyfiką elewacji, szczególnie jej zdolnością do przepuszczania pary wodnej. Równie ważna jest ocena stopnia ich nasiąkliwości i palności, ma to duże znaczenie dla bezpieczeństwa domowników. Szczególnej uwagi i analizy wymagają budynki o ścianach w dużym stopniu zawilgoconych wskutek niewłaściwej wentylacji pomieszczeń lub w przypadku zalewania z różnych źródeł.

Prace termomodernizacyjne obejmują również wykonanie elewacji budynku, która stanowi barierę ochronną dla warstwy izolacyjnej przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg, wiatr, czy działanie wilgoci.