Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Honowanie jako najnowsza technologia dla różnych gałęzi przemysłu

Honowanie
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Przemysł motoryzacyjny oraz lotniczy to przykłady sektorów, które bazują na niezawodności oraz rzetelności wykorzystywanych komponentów. Nawet najmniejsze uchybienia w tym zakresie mogą doprowadzić do niezwykle poważnych konsekwencji finansowanych, a nawet utraty zdrowia lub życia! W dzisiejszej publikacji prezentujemy najważniejsze korzyści procesu honowania w kontekście niezwykle wymagających działów przemysłu.

Honowanie- co to właściwie jest?

Aby odpowiedzieć na tytułowe pytanie, warto posłużyć się przykładem. Honowanie otworów centralnych wałów wymaga zastosowania specjalistycznego urządzenia, które gwarantuje pełną kontrolę nad uzyskiwanymi wynikami obróbki.

Właśnie w tym celu stosuje się proces honowania przemysłowego. Procedura należy do kategorii obróbki precyzyjnej i stanowi finalny etap produkcji danego segmentu. W efekcie możliwe jest uzyskanie wymaganego kształtu oraz innych parametrów technicznych otworu. Dlaczego jest to tak ważne?

Finezja

Ogromnym atutem innowacyjnej technologii jest wspomniana pieczołowitość aktywności. Warto podkreślić, że honowanie przemysłowe jest liderem wśród wszystkich form obróbki ściernej, a właściwości urządzenia pozwalają na dokładność wyrażoną w setnych milimetra. 

To przekłada się na późniejsze działanie nawet najbardziej zaawansowanych systemów. Optymalna i prawidłowa praca skomplikowanych urządzeń i aparatur jest uzależniona od stopnia dopasowania poszczególnych komponentów. 


Taka strategia zapewnia długą żywotność aparatury oraz osiąganie satysfakcjonujących rezultatów- na przykład w sytuacji, gdy konieczne jest honowanie cylindrów. Cena usługi jest zatem inwestycją w prawidłowe funkcjonowanie specjalistycznego wyposażenia w perspektywie długoterminowej.

Wszechstronność 

Wspomniana na wstępie branża motoryzacja lub lotnicza to jedynie niewielki sektor odbiorców usług honowania przemysłowego. Do innych przykładów klientów zalicza się również przedstawicieli obszaru nowoczesnej hydrauliki, w tym dostawców wszelkiego rodzaju zaworów, tulei, siłowników hydraulicznych, a także pomp. Honowanie pozwala na uszczelnienie elementów, zwiększenie ich wytrzymałości, a w rezultacie- lepsze wyniki w nawet najbardziej wymagających warunkach.

Kolejnym obszarem jest górnictwo, a także segment energetyczny. Warto podkreślić, że używane siłowniki, turbiny, a przede wszystkim popularne segmenty elektrowni wiatrowych muszą charakteryzować się ponadprzeciętną ścisłością ruchu. Ten i wiele innych benefitów zapewnia właśnie proces honowania, który dostosowuje właściwości obrabianego obiektu do specyfiki środowiska.

Powtarzalność

Innowacyjna technologia i automatyzacja całej procedury to także możliwość wykonania sekwencji identycznych zadań. Czynnik ludzki generuje ryzyko pojawienia się błędów, pomyłek oraz uchybień, co przekłada się na niezadowalające następstwa pracy w danej gałęzi przemysłu.

Honowanie przemysłowe całkowicie eliminuje ten problem. Nowoczesna technika minimalizuje zagrożenie omyłki, a jednocześnie dostarcza powtarzalność wyników. Jest to bardzo istotny czynnik optymalizacji wysiłków, a przykładem jest honowanie cylindra 21. Cennik usługi obejmuje zatem najwyższą precyzję, dopasowanie do szerokiego zakresu obiektów oraz skalowanie efektów.