Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Kryzys w związku - kiedy i dlaczego pomyśleć o wsparciu psychologa?

Psycholog w Gdańsku
Źródło zdjęć: freepik.com
 |  Artykuł partnera  |  Zdrowie i uroda

Gdy relacje między małżonkami przestają się układać, a to, co do tej pory sprawiało radość teraz powoduje irytację, trudno mówić o powodach do optymizmu. Czy jednak należy sądzić, że jedynym rozwiązaniem w takim przypadku jest rozwód? Na szczęście, o zakończeniu małżeństwa nadal należy w takim wypadku myśleć jako o ostateczności. Znacznie lepszą opcją jest szukanie wsparcia, choćby w gabinecie psychologa.

Poznać i zrozumieć przyczyny problemów

Gdy pary są pytane o to, kiedy zaczęło się psuć między nimi, niejednokrotnie wspominają, że zmiany nadeszły niezauważenie i nic nie wskazywało na to, że coś się dzieje. Partnerzy nagle odkrywali, że łączy ich coraz mniej, że nie mają już o czym rozmawiać i że nawet proste wymiany zdań stają się irytujące. Psycholog w Gdańsku prowadzący terapię dla par zwraca jednak uwagę na to, że takie postrzeganie sytuacji nie zawsze jest zgodne ze stanem faktycznym. Rzeczywiście, skonfliktowani partnerzy często nie są w stanie wskazać tego, co można uznać za początek kryzysu. Okazuje się jednak, że nie oznacza to wcale braku znaków ostrzegawczych, a jedynie – nieumiejętność ich rozpoznania w porę.

Pierwszym poważnym błędem pozostaje więc brak zaufania do własnych przeczuć. Już podczas terapii partnerzy przyznają, że w pewnym momencie zaczęli dostrzegać, że dzieje się coś niedobrego. Bagatelizowali jednak własne wątpliwości przekonując samych siebie, że są one wynikiem skłonności do przesady. Niestety, zapominali, że sami są swoimi najlepszymi doradcami.

Czy na terapię może być za późno?

Nie jest zaskoczeniem, że psychoterapia w Gdańsku jest w stanie uratować nawet te związki, którym nie dawno już wielu szans. Pojawia się jednak pytanie o to, czy w pewnych okolicznościach nie jest już na nią za późno. Rzeczywiście, może zdarzyć się tak, że małżonkowie są już tak zmęczeni, że nie mają sił na danie sobie kolejnej szansy. Mogą też ciążyć nad nimi nie tylko lata nieporozumień, ale również zdrady, oszustwa i ignorowanie swoich potrzeb. Każdy gdański psycholog może opowiedzieć więc o co najmniej kilku parach, którym nie był w stanie pomóc nawet pomimo tego, że pary te szukały u niego wsparcia. Warto jednak pamiętać, że nie jest to norma.

Psychoterapia nie jest czymś prostym. Nie jest też w stanie natychmiast rozwiązać wszystkich problemów i pozwolić na zapomnienie o nich. Jest jednak znakomitym sposobem na to, aby poznać nie tylko siebie nawzajem, ale i samych siebie. W czasie jej trwania małżonkowie mogą dowiedzieć się wielu rzeczy. Co więcej, istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że znaczna ich część im się nie podoba. Trudno jednak o lepszy sposób na oczyszczenie relacji, redukcję napięcia i zrozumienie, w którym momencie problemy zaczęły narastać.

Oczywiście, najlepiej postawić na możliwości stwarzane przez gabinet psychoterapii w Gdańsku w momencie, w którym pojawiają się pierwsze sygnały świadczące o kryzysie w związku. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie jest to możliwe, dobrze jest pamiętać o tym, że tak długo, jak długo dwie strony chcą jeszcze współpracować, warto dawać sobie szansę. Niewiele jest przecież sytuacji rzeczywiście pozbawionych rozwiązania.