Słowo dieta jest bardzo często mylnie odbieranie przez wiele osób. Kojarzy się nam ona ze sztywno rozpisanymi posiłkami, które mają działać i przynieść spodziewany efekt, a nie nam smakować. Co więcej, kojarzymy ją zaraz ze specjalistą, co wiąże się z dodatkowymi wydatkami w postaci opłaty za usługę czy drogimi produktami w niej zawartymi. Nic bardziej mylnego. Dieta jest sposobem naszego odżywiania, który można zbilansować na podstawienie wyliczeń, aby mieć świadomość ilości spożywanych kalorii czy makroskładników. Powinna przede wszystkim uwzględniać nasz stan zdrowia, preferencje smakowe oraz zapotrzebowanie na dane elementy.
Dieta Twojej rodziny
Będąc rodzicem, czyli głową rodziny, odpowiadamy za sposób żywienia wszystkich naszych domowników. To my planujemy posiłki, to my robimy zakupy i to my przygotowujemy poszczególne dania. Mając to na względzie, powinniśmy zadbać o odpowiednią dietę wszystkich domowników. Niestety, każdy ma inne preferencje smakowe, szczególnie dzieci. Będąc świadomym rodzicem, musimy umieć odnajdywać się w takich sytuacjach i podejmować właściwe decyzje. Bardzo fajnym sposobem jest podejście 80/20, czyli nasza dieta jest w 80% zdrowa i „czysta”, a 20% stanowią pewne odstępstwa w postaci słodyczy czy zamówionego jedzenia. Takie rozwiązanie pozwala nam urozmaicić naszą dietę, ponieważ nie tworzymy żadnych zakazów, z którymi czasem jest ciężko się pogodzić.
Dieta nie musi być wyliczona
Prowadzenie diety dla Twojej rodziny nie wymaga bilansowania poszczególnych posiłków oraz dopasowywania ich do domowników. Wystarczy, że zadbasz o jakość posiłków, stosując produkty o jak najmniejszym stopniu przetworzenia. Warzywa powinny stanowić szkielet każdego posiłku, które powinny występować w różnych formach - mogą być świeże, mrożone lub ugotowane. Woda powinna być zawsze dostępna, więc fajnym rozwiązaniem są dzbanki czy butelki z filtrem lub zadbaj o odpowiedni jej zapas w domu. Zachęcaj domowników do regularnego picia.
Bardzo istotna jest regularność posiłków, więc najprostsze jest śniadanie, obiad i kolacja. Do pracy lub szkoły przygotuj kanapki z ciemnego pieczywa, z chudą wędliną i porcja warzyw, aby uniknąć potrzeby zakupów. W lodówce warto mieć zawsze coś, co może stanowić podwieczorek lub lekką przekąskę - jogurty typu skyr, owoce lub wafle ryżowe, na które można położyć sobie kawałek szynki czy twarożek. Co z odstępstwami? Jeżeli decydujecie się na leniwą niedzielę, to zamówcie sobie posiłek, na jaki macie ochotę.
Zadbaj o aktywność fizyczną swojej rodziny
Aktywność fizyczna w połączeniu z odpowiednią dietą jest kluczem do zdrowia Twojej rodziny. Bądź aktywnym rodzicem i zachęcaj rodzinę do wspólnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Wyjdźcie na spacer, pojeździcie na rowerach, pójdźcie na basen albo pograjcie w piłkę. Jest to idealna opcja na zaciśnięcie więzi rodzinnych, a zarazem pomysł na sobotnie południe. Jednocześnie jest to sposób, na spalenie nadprogramowych kalorii, które mogły się pojawić w Waszej codziennej diecie.
Jak kontrolować objętość diety?
Jeżeli nie obliczasz bilansu swojej diety, to najprostsza będzie kontrola wagi ciała. Nie mam tu na myśli ważenia się pokazuj posiłku lub co wieczór, bo to nie jest rozwiązanie. Kontroluj wagę swoich dzieci lub współmałżonka raz w miesiącu, notując je gdzieś w zeszycie, aby było można określić, czy wzrost wagi jest stały, czy to jednorazowe zdarzenie. Jest to szczególnie istotne w wypadku dorastających dzieci, których waga może zmieniać się nieproporcjonalnie do wzrostu. Tutaj jest o tyle łatwiej, że dzieci mają okresowe badania, w których lekarz powinien zwrócić uwagę na ewentualne nieprawidłowości.