Rehabilitacja domowa jest rodzajem mobilnej usługi medycznej, która prężnie się rozwija i zyskuje na popularności w różnych kręgach pacjentów. Forma ta jest często wybierana jako wsparcie dla osób, które ze względu na stan zdrowia lub inne ograniczenia nie mogą uczestniczyć w rehabilitacji stacjonarnej. Rehabilitacja domowa to przede wszystkim dobra opcją dla osób, które chcą kontynuować leczenie po wypisie ze szpitala.
Co rehabilitacja domowa ma do zaoferowania?
W ramach rehabilitacji domowej każdy pacjent może skorzystać z różnorodnych form terapii zaczynając od masażu, terapii manualnej, terapii tkanek miękkich kończąc na metodach jak PNF, NDT-Bobath, kinezyterapia czy fizykoterapia. Podczas pierwszej wizyty doświadczony fizjoterapeuta bada pacjenta, przeprowadza wywiad i na tej podstawie dobiera odpowiednią paletę zabiegów, które pozwolą usprawnić pacjenta możliwie szybko, ale przede wszystkim bezpiecznie. Usługa fizjoterapii z dojazdem do domu pacjenta ma wiele do zaoferowania, ponieważ to co jest najważniejsze to wiedza i doświadczenie terapeuty, którego nic nie zastąpi.
Rehabilitacja domowa w ortopedii
Rehabilitacja domowa w ortopedii najczęściej dotyczy pacjentów dotkniętych schorzeniami układu mięśniowo-szkieletowego, takich jak zwichnięcia, złamania, skręcenia, a nawet stany zapalne stawów i choroba zwyrodnieniowa stawów. Rehabilitacja z dojazdem do domu przeznaczona jest również pacjentom po zabiegach operacyjnych, jak wymiana stawu, tj. endoproteza kolana, lub endoproteza biodra, czy barku.
Fizjoterapia domowa w neurologii
Rehabilitacja domowa pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi, takimi jak udar mózgu, stwardnienie rozsiane, urazy rdzenia kręgowego, choroba Parkinsona, lub porażenie mózgowe, ukierunkowana jest na poprawę funkcji motorycznych, koordynacji ruchowej i mowy. Ma za zadanie wpłynąć poprzez plastyczność mózgu na usprawnienia pacjenta po incydencie neurologicznym tak aby mógł samodzielnie funkcjonować w swoim najbliższym, a później dalszym otoczeniu.
Rehabilitacja domowa wśród zawodowych sportowców
Wizyta domowa fizjoterapeuty sportowego umożliwia zmęczonym i przetrenowanym zawodnikom w trakcie sezony na odnowę biologiczną i rozluźnienie zmęczonych partii mięśni. Odpowiednia praca na mięśniach i więzadłach jest kluczowa dla ich procesu odpoczynku co pozwala uniknąć kontuzji.
Rehabilitacja domowa to również wsparcie dla tych sportowców którzy już doznali kontuzji lub urazu. Do najczęstszych urazów należą uszkodzenia więzadeł jak zerwanie więzadła ACL, uszkodzenia łąkotki, czy stożka rotatorów w barku.
Celem dla każdego sportowca i jednocześnie rehabilitacji z dojazdem do domu jest możliwie jak najszybszy ale i zdrowy powrót do pełnej sprawności fizycznej i ukochanej dyscypliny sportowej.
Rehabilitacja domowa seniora czy geriatryczna
W tej grupie wiekowej zapotrzebowanie na rehabilitację jest ogromne, niemalże każdy senior wymaga regularnych spotkań z fizjoterapeutą. Rehabilitacja domowa ukierunkowana jest na osoby starsze, które mogą borykać się z problemami wynikającymi z procesu starzenia się organizmu, takimi jak osteoporoza, osłabienie siły mięśniowej, problemami i zaburzenia równowagi, bólami stawów czy wszelakimi ograniczeniami ruchowymi.
Fizjoterapia geriatryczna w domu pacjenta ma przede wszystkim na celu poprawę jakości życia seniorów oraz zapobieganie upadkom i związanych z tym urazom, jak złamanie szyjki kości udowej, miednicy lub kręgosłupa. Nawet w najwyższych grupach wiekowych po 90 roku życia udaję się uzyskać świetne efekty rehabilitacji. Usprawnienie seniorów pokazuje że wiek nie stanowi ograniczeń w dążeniu do celów.
Co obejmuje rehabilitacja z dojazdem do domu?
Rehabilitacja w warunkach domowych to regularne sesje terapeutyczne, których częstotliwość ustalana jest przez doświadczonego fizjoterapeutę w zależności od rodzaju schorzenia. Poza terapią prowadzą przez fizjoterapeutę w trakcie wizyt, podczas rehabilitacji w domu każdy pacjent otrzymuje zestawy ćwiczeń które ma za zadanie codziennie samodzielnie wykonywać. Kinezyterapia jest zawsze dostosowana do stanu zdrowia pacjenta, jego ograniczeń oraz możliwości fizycznych.
Rehabilitacja w domu pacjenta nie tylko dla seniorów
Na początku swojego rozwoju usługa rehabilitacji domowej kojarzona była głównie z rehabilitacją seniorów którzy nie są w stanie samodzielnie dotrzeć do placówki, ale czasy się zmieniają tempo życia i chęć oszczędności czasu, oraz zapewnienie sobie wysokiej jakości usługi jednocześnie w pełnym komforcie czyli zaciszu domowym, wpłynęło na rozszerzenie grupy odbiorców.
Rehabilitacja domowa to wygodna opcja dla pacjentów w młodszym wieku, którzy mogą poczuć się bardziej komfortowo i bezpiecznie w znanym otoczeniu, podczas gdy specjaliści pomagają im poprawić ich zdrowie i jakość codziennego życia. Czas poświęcona na dojazdy do placówki medycznej mogą poświęcić na pracę, lub doskonalenie ćwiczeń wyznaczonych przez fizjoterapeutę.