Zaburzenia mowy, koncentracji, pamięci u małego dziecka? Pomoże neurolog dziecięcy!
Zaburzenia w rozwoju dziecka nie zawsze muszą świadczyć o groźnej chorobie, niemniej każdy nietypowy objaw warto skonsultować ze specjalistą. Jeśli u dziecka występują np. drgawki, nieskoordynowane ruchy ciała czy kłopoty z mową, może to świadczyć o chorobie neurologicznej – wizyta u lekarza pozwoli postawić właściwą diagnozę i w razie potrzeby szybko wdrożyć leczenie.
Kiedy zaleca się pójście z dzieckiem do neurologa?
Profilaktyczną wizytę u neurologa warto odbyć niedługo po narodzinach dziecka, jeśli podczas ciąży albo porodu występowały jakieś problemy. Konsultacja neurologiczna wskazana jest także u dzieci, które doświadczyły urazu głowy, bądź w rodzinie występują przypadki chorób neurologicznych albo genetycznych.
Objawy, które powinno się skonsultować z neurologiem, to:
- asymetria ciała
- trudności w chodzeniu, ruchy mimowolne, brak koordynacji ruchowej
- naprężanie i wyginanie ciała podczas leżenia, nieprawidłowe napięcie mięśni
- problemy z mową
- trudności w nauce, zaburzona koncentracja, kłopoty z pamięcią
- opóźnienia w rozwoju mowy lub ruchu
- częste kolki, bóle brzucha, wymioty
- napady lękowe
- nawracające bóle głowy
- apatia, brak kontaktu z otoczeniem
- zaburzenia węchu, czucia, słuchu, widzenia
- zaburzenia snu
Każdy przypadek rozpatrywany jest przez neurologa dziecięcego indywidualnie, i tak samo dobierana jest terapia. Leczenie chorób neurologicznych jest najczęściej interdyscyplinarne.
Jak przygotować się do wizyty?
Poradnia neurologiczna dla dzieci, np. w Lecznicy Onkologicznej Onkolmed, zajmuje się leczeniem takich schorzeń jak padaczka, stwardnienie rozsiane, zespół Aspargera, udar mózgu, zaburzenia rozwojowe, mózgowe porażenie dziecięce, urazy okołoporodowe, zaburzenia mowy, zaburzenia koncentracji. Przed konsultacją neurologiczną nie są wymagane szczególne przygotowania – z dzieckiem wystarczy porozmawiać o czekającej go wizycie u lekarza.
Jeśli wcześniej robione były jakieś badania, to oczywiście należy wziąć ze sobą wyniki, warto też przygotować dokładną listę zaobserwowanych u dziecka objawów. Podczas konsultacji neurolog dziecięcy przeprowadza wywiad zarówno z rodzicem, jak i dzieckiem, jeżeli jest ono w stanie odpowiadać na pytania. Najczęściej po pierwszej wizycie zlecane są dodatkowe badania, na podstawie których będzie można postawić diagnozę i wybrać najlepszą metodę leczenia.
Źródło: https://zdrowie.parenting.pl/neurolog-dzieciecy-kim-jest-i-kiedy-nalezy-sie-umowic-do-niego-na-wizyte
https://www.edziecko.pl/pierwszy_rok/7,79404,24350945,zaburzenia-neurologiczne-u-dzieci-jak-rozpoznawac-i-leczyc.html