Każdy z nas może spotkać się z taką sytuacją, w której ukruszymy lub złamiemy zęba. Co wtedy robić? Jak tego uniknąć? Dlaczego może to oznaczać poważniejsze schorzenie? Odpowiemy na te pytania.
Czym jest złamany ząb?
O złamaniu zęba mówimy wtedy, gdy dochodzi do jego częściowego lub całościowego uszkodzenia, przede wszystkim w obrębie wiązań jego naturalnej struktury. Jeśli natomiast doszło do odłamania się fragmentu zęba lub jego pęknięcia, wtedy mamy do czynienia z ukruszeniem zęba. Oczywiście najgorszą sytuacją, jaka może nas spotkać, jest ukruszenie bądź złamanie zęba, który jest widoczny podczas otwierania ust. Żadnego przypadku nie powinniśmy jednak lekceważyć. Powinniśmy więc pilnie zgłosić się do gabinetu stomatologicznego, aby specjalista wdrożył odpowiednią metodę leczenia oraz odnalazł przyczynę uszkodzenia zęba. Być może używasz nieodpowiedniej szczoteczki do zębów lub stosujesz złą technikę czyszczenia jamy ustnej.
W jaki sposób można złamać lub ukruszyć ząb?
Przyczyn złamania zęba możemy wymieniać wiele. Od zwyczajnych uszkodzeń mechanicznych, które mogły powstać w wyniku upadku lub wypadku komunikacyjnego, poprzez bardziej skomplikowane procesy chorobowe. Czasami do ukruszenia może dojść w sytuacji, gdy nadgryziemy zbyt twardy produkt lub używamy zębów do właściwych czynności. Czasami może być to też konsekwencja bruksizmu, czyli zgrzytania zębami. Do ukruszenia zęba może przyczynić się także niedobór witamin, nieprawidłowe nawyki oraz nieleczona próchnica czy schorzenia dziąseł.
Co poradzić na ukruszony ząb?
Jeśli powodem kruszenia się zębów jest osłabienie dziąseł, najprawdopodobniej cierpisz na wczesne stadium paradontozy. Warto więc przyłożyć szczególną uwagę do prawidłowego czyszczenia zębów. Możesz też sięgać po inne specjalistyczne produkty, które są skuteczne w leczeniu objawów paradontozy, jak na przykład pasty na nieświeży oddech czy irygatory masujące dziąsła.
Gdzie szukać sprawdzonych produktów?
Odpowiednia profilaktyka zachowania higieny jamy ustnej wymaga również właściwych produktów do codziennego czyszczenia zębów. Warto jest więc wybierać szczoteczki elektryczne, które nie tylko dokładniej myją jamę ustną i pozwalają dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, ale również są zazwyczaj łagodniejsze dla dziąseł. Jak wybrać najlepszą? Możesz w tym celu zasięgnąć specjalistycznej porady stomatologa lub też sugerować się opiniami klientów sklepów. Produkty, takie jak na przykład szczoteczki elektryczne Domowy Stomatolog posiadają odpowiednie certyfikaty oraz są często polecane przez dentystów.