Mikroplastik w wodzie butelkowanej – czego nie mówią Ci producenci?
Woda w plastikowych butelkach była przez wiele lat uznawana za zdrowszą od kranówki. Naukowcy w ostatnim czasie rozprawiają się z tym mitem. Jednym z głównych argumentów jest zaś mikroplastik. Co to takiego i jak wpływa na zdrowie? Sprawdź, zanim napijesz się wody z plastikowego opakowania!
Co to jest mikroplastik?
Mikroplastik to niewielkie cząsteczki plastiku, których wielkość wynosi od 0,1 do 5000 mikrometrów. Jest niedostrzegalny gołym okiem, dlatego możesz nawet nie wiedzieć, że dostarczasz go do organizmu razem z pożywieniem lub wodą. Jak powstaje? Z reguły jest efektem rozdzielenia większych cząsteczek plastiku. Proces ten nazywa się degradacją i ulegają mu takie tworzywa jak m.in. polietylen (PP), poliuretan (UR) i politereftalan etylenu (PET). Z ostatniego z wymienionych materiałów są zaś produkowane właśnie plastikowe butelki.
Co ciekawe, mikroplastik powstaje nie tylko w wyniku uszkodzeń mechanicznych. Wpływają na niego również czynniki środowiskowe, czyli promieniowanie UV, wysoka temperatura i woda. Właśnie dlatego jest spotykany niemal wszędzie: w glebie, wodach śródlądowych i oceanicznych oraz w ludzkim organizmie. Niewielkie rozmiary powodują, że przemieszcza się niezwykle szybko poprzez wiatr i prądy wodne.
Czy mikroplastik jest w wodzie butelkowanej?
Mikroplastik znajduje się niestety także w wodzie butelkowanej. Skąd o tym wiadomo? Badania na ten temat przeprowadzili m.in. naukowcy z Columbia University. Płynące z nich wnioski są zaś bardzo niepokojące. Okazuje się, że 1 litr wody pochodzącej z butelki plastikowej zawiera średnio od 110 000 do 370 000 mikrocząsteczek plastiku. W 90 proc. są to zaś cząsteczki nanoplastiku, czyli jeszcze mniejsze cząstki, których średnica wynosi 1 mikrometr.
Nanoplastik posiada mikroskopijne rozmiary, dlatego jest w stanie pokonać barierę komórkową i przeniknąć do tkanek ludzkiego organizmu. Może też kumulować się w narządach, wywołując nawet stany toksyczne. Z każdym łykiem wody z plastikowej butelki, spożywasz więc plastik. Warto o tym pomyśleć, kiedy następnym razem sięgniesz po butelkowaną wodę lub podasz ją swoim najbliższym.
Jak mikroplastik trafia do wody butelkowanej?
Mikroplastik i nanoplastik przedostają się do wody butelkowanej na różnych etapach produkcji. Najczęściej odbywa się to w poniższy sposób:
- w trakcie formowania i kształtowania butelki,
- podczas napełniania butelki wodą,
- przy magazynowaniu lub transporcie
- w wyniku ekspozycji butelki na czynniki zewnętrzne.
Drobne cząstki plastiku są niezwykle trudne do całkowitego usunięcia. Producenci nie są także w stanie przewidzieć, ile mikroplastiku trafia do butelek. Do degradacji plastiku może dojść nawet w czasie krótkiej ekspozycji na promieniowanie UV lub kiedy trzymasz butelkę w plecaku (już niewielkie wibracje sprawiają, że od plastiku oddzielają się małe cząstki).
Wpływ mikroplastiku na organizm
Skutki oddziaływania mikroplastiku na ludzki organizm są obecnie przedmiotem badań naukowców. Dotychczasowe wnioski nie napawają zaś optymizmem. Zgodnie z nimi mikroplastik może mieć wpływ (pośredni lub bezpośredni) na rozwój takich problemów zdrowotnych jak m.in.:
- choroby układu hormonalnego,
- niepłodność,
- immunotoksyczność,
- schorzenia układu nerwowego,
- zaburzenie mikroflory jelitowej,
- stany zapalne układu pokarmowego,
- choroby nowotworowe.
Mikroplastik jest też nośnikiem bakterii i grzybów, a także przenosi substancje toksyczne (np. pestycydy i metale ciężkie). A te z kolei mogą kumulować się w tkankach oraz wywoływać kolejne dolegliwości zdrowotne.
Jak ograniczyć ilość mikroplastiku?
Plastikowe butelki są ogromnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego oraz zdrowia. Dlatego warto jak najszybciej z nich zrezygnować. Tylko jak to zrobić, jeśli woda jest sprzedawana głównie w plastikowych opakowaniach? To bardzo proste: zaopatrz się w butelki wykonane z bezpiecznych materiałów i napełniaj je wodą z kranu. Świetnym wyborem będą tu szklane butelki filtrujące Wessper. Korzystając z nich, nie musisz obawiać się mikroplastiku, a dzięki filtrom woda jest czysta, smaczna i zdrowa. 1 litr wody z kranu kosztuje średnio 1 grosz, więc przy okazji oszczędzasz pieniądze. Zadbaj o swoje zdrowie i zrezygnuj z plastiku!