Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


6 powodów dla których warto ćwiczyć z ciężarkami do ćwiczeń

modelka ćwicząca z niebieskimi hantlami Hop-Sport
 |  Artykuł partnera  |  Zdrowie i uroda

Trening z ciężarkami do ćwiczeń jest jedną z najbardziej wszechstronnych i efektywnych form aktywności fizycznej, dostarczającą liczne korzyści dla zdrowia i sylwetki. Istnieje wiele rodzajów ciężarów, które można wykorzystać w swojej rutynie treningowej, od hantli fitness, przez obciążniki na kostki i kettlebells, aż po sztangi.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat treningów z ciężarkami? W poniższym artykule przedstawiamy sześć powodów, dla których warto ćwiczyć z hantlami i innymi obciążeniami, a także przedstawiamy przykłady ćwiczeń, które można wykonać w domu.

Rodzaje ciężarków do ćwiczeń

Ciężarki do ćwiczeń obejmują różne grupy przyborów. Każdy rodzaj obciążenia został zaprojektowany z myślą o określonych celach treningowych, od budowania masy mięśniowej, przez poprawę koordynacji i równowagi, po zwiększenie wytrzymałości i siły. Oto szczegółowy opis najpopularniejszych rodzajów wolnych ciężarów używanych w treningach:

Hantle fitness

Hantle fitness są narzędziem, dostępnym w szerokiej gamie wag, od bardzo lekkich (np. 0,5 kg) po znacznie cięższe (np. ponad 50 kg). Ich uniwersalność sprawia, że są doskonałym wyborem na każdym poziomie zaawansowania, również dla osób początkujących. Dzięki hantlom można wykonywać ćwiczenia izolowane na konkretną grupę mięśniową, jak i kompleksowe ruchy angażujące różne partie ciała jednocześnie. Ich ergonomiczny kształt i różnorodność w wagach pozwalają na stopniowe zwiększanie obciążenia w miarę wzrostu siły i wytrzymałości. Wśród tych przyborów wyróżniamy m.in. hantle żeliwne lub hantle regulowane

Obciążniki na kostki

Obciążniki na kostki to elastyczne paski wypełnione materiałem obciążającym, które mocuje się na kostkach lub nadgarstkach. Są one używane głównie do zwiększenia oporu podczas ćwiczeń na dolne partie ciała, takich jak przysiady, kopnięcia, podnoszenie nóg czy ćwiczenia aerobowe. Dzięki nim można efektywniej pracować nad mięśniami kończyn dolnych i pośladków, zwiększając ich siłę, wytrzymałość oraz poprawiając kształt. Obciążniki na kostki są dostępne w różnych wariantach, co pozwala na dostosowanie wagi obciążenia do indywidualnych potrzeb.

Kettlebells

Kettlebells, czyli kuliste ciężarki z uchwytem, są wszechstronnym narzędziem treningowym, które ma swoje korzenie w rosyjskim treningu siłowym. Pozwalają one na wykonanie szerokiej gamy ćwiczeń, poprawiających siłę, wytrzymałość, równowagę, koordynację oraz wydolność sercowo-naczyniową. Kettlebells są wykorzystywane zarówno w dynamicznych ćwiczeniach, takich jak wymachy, podrzuty czy rwania, jak i w bardziej statycznych, wymagających kontroli i stabilizacji. Dostępność różnych wag pozwala na stopniowanie trudności ćwiczeń i dopasowanie treningu do własnych potrzeb. Szeroką ofertę kettlebells znajdziesz w sklepie internetowym Hop-Sport.

hantle fitness ze stojakiem marki Hop Sport

Trening z ciężarkami do ćwiczeń - 6 powodów dla których warto go wykonać!

Trening z ciężarkami jest przeznaczony nie tylko dla kulturystów czy sportowców. Korzyści z podnoszenia ciężarów dotyczą każdego, kto chce poprawić swoją kondycję fizyczną, zdrowie i samopoczucie. Włączając ten typ treningu do swojej rutyny, zyskujesz solidny fundament dla lepszego zdrowia, wydajności i ogólnego samopoczucia. Oto sześć powodów, dla których warto rozważyć trening z ciężarkami:

1. Budowanie i utrzymanie masy mięśniowej

Regularny trening z ciężarkami rozwija mięśnie całego ciała i pomaga w zbudowaniu wymarzonej sylwetki. Więcej masy mięśniowej oznacza także wyższe dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, co ułatwia kontrolę wagi.

2. Poprawa siły i wytrzymałości

Systematyczne zwiększanie obciążeń podczas treningu siłowego prowadzi do stopniowego wzmocnienia mięśni i wytrzymałości. To przekłada się nie tylko na lepsze wyniki w sporcie, ale także na łatwiejsze wykonywanie codziennych czynności, takich jak np. noszenie zakupów czy podnoszenie dziecka.

3. Zwiększenie spalania kalorii

Trening z ciężarkami, podobnie jak trening cardio, przyspiesza metabolizm, co prowadzi do zwiększenia spalania kalorii nie tylko podczas ćwiczeń, ale także po ich zakończeniu. Jest to zjawisko znane jako zwiększone zużycie tlenu po treningu (EPOC), co oznacza, że organizm spala więcej kalorii nawet w stanie spoczynku.

4. Poprawa postawy i zmniejszenie ryzyka kontuzji

Regularne ćwiczenia z obciążeniem wzmacniają mięśnie tułowia, w tym te odpowiadające za utrzymanie prawidłowej postawy. Silniejsze mięśnie pleców, brzucha oraz mięśnie stabilizujące stawy mogą przyczynić się do lepszej postawy i zmniejszenia ryzyka urazów, szczególnie tych związanych z przeciążeniami.

5. Zwiększenie pewności siebie i samopoczucia

Trening z obciążeniem może znacząco wpłynąć na poprawę samopoczucia psychicznego, zwiększając poziom endorfin, tzw. hormonów szczęścia. Regularna aktywność fizyczna przyczynia się do zmniejszenia objawów depresji i lęku, a osiąganie celów treningowych buduje pewność siebie i poczucie własnej wartości.

6. Możliwość ćwiczenia gdziekolwiek się chce i oszczędność miejsca

Treningi z ciężarkami do ćwiczeń można wykonywać wszędzie, nie tylko na siłowni. Ze względu na nieduże rozmiary tych przyborów, z powodzeniem można przechowywać je w domu. Hantelki o mniejszym ciężarze warto zabrać ze sobą na trening do parku, a obciążniki na kostki można spakować nawet na wakacyjny wyjazd.

modelka ćwicząca z hantlami fitness marki Hop Sport

Efekty treningów siłowych z niskim obciążeniem

Treningi siłowe z niskim obciążeniem, często nazywane również treningiem wytrzymałościowym, skupiają się na wykonywaniu większej liczby powtórzeń z mniejszymi ciężarami. Ta forma ćwiczeń jest przeciwieństwem tradycyjnych treningów siłowych z wysokim obciążeniem, gdzie cel stanowi podnoszenie maksymalnych ciężarów przy mniejszej liczbie powtórzeń.

Mimo że obciążenia są mniejsze, efekty takiego treningu mogą być równie imponujące i obejmują szereg korzyści zdrowotnych oraz estetycznych: 

  • Poprawa siły mięśniowej i wytrzymałości 

Treningi z niskim obciążeniem znacząco poprawiają wytrzymałość mięśniową, pozwalając mięśniom na dłuższą pracę bez szybkiego zmęczenia. Regularne ćwiczenia wzmacniają także włókna mięśniowe typu I, które są odpowiedzialne za wytrzymałość. 

  • Zwiększenie metabolizmu i spalanie tłuszczu 

Treningi z niskim obciążeniem, zwłaszcza gdy wykonywane są w szybkim tempie lub w formie obwodowej, przyczyniają się do zwiększenia metabolizmu. EPOC (excess post-exercise oxygen consumption) jest wyższy po intensywnych treningach, co oznacza, że organizm spala więcej kalorii nawet po zakończeniu ćwiczeń. 

  • Poprawa zdrowia kości 

Podobnie jak treningi z wysokim obciążeniem, ćwiczenia z niskim obciążeniem mogą pomóc w budowie i utrzymaniu gęstości kości. Regularne stosowanie nawet lekkich ciężarów stymuluje komórki kostne do wzrostu, co jest kluczowe w zapobieganiu osteoporozie. 

  • Poprawa elastyczności i koordynacji ruchowej 

Wykonywanie ćwiczeń z niskim obciążeniem może przyczynić się do poprawy elastyczności i zakresu ruchu w stawach. Dzięki temu treningowi możliwe jest dokładniejsze rozciąganie i wzmacnianie mięśni w pełnym zakresie ruchu. 

  • Lepsza kontrola toru ruchu i poprawna technika 

Ćwiczenia z mniejszymi ciężarami pozwalają na skupienie się na poprawnej formie i technice wykonania. To nie tylko zwiększa efektywność treningu, ale także zmniejsza ryzyko urazów, umożliwiając jednocześnie lepsze targetowanie i izolację pracujących mięśni w trakcie ćwiczeń.

modelka ćwicząca z kettlebell marki Hop Sport

Przykładowe ćwiczenia z hantlami fitness, które wykonasz w domu

Zastanawiasz się jakie ćwiczenia wykonać z hantlami w domowych warunkach? Wypróbuj top 5 ćwiczeń według Hop-Sport!

  1. Przysiady z hantlami - stojąc w lekkim rozkroku i trzymając ręce z hantlami przy bokach, wykonaj przysiad. Pamiętaj o utrzymaniu prostej postawy.
  2. Martwy ciąg z hantlami – zacznij od pozycji stojącej, a parę hantli trzymaj przed sobą. Z lekko ugiętymi kolanami, pochyl się do przodu z bioder, prowadząc hantle wzdłuż ud. Następnie wróć do pozycji wyjściowej.
  3. Wiosłowanie hantlami - pochyl się lekko do przodu, trzymając hantle nachwytem. Wykonuj ruchy przypominające wiosłowanie, angażując mięśnie pleców w końcowej fazie ruchu.
  4. Wyciskanie hantli nad głowę - siedząc lub stojąc, wyciskaj hantle nad głowę. Podczas ćwiczenia angażujesz górne partie ciała, głównie barki.
  5. Uginanie przedramion z hantlami - ułóż dłonie na hantlach i wykonaj uginanie ramion. Skup się na pracy bicepsów.

Podczas treningu z hantlami dostosuj ilość powtórzeń i serii do własnego poziomu zaawansowania oraz swoich indywidualnych możliwości. Wraz ze wzrostem poziomu zaawansowania możesz stopniowo zwiększać intensywność. Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem treningu wykonać rozgrzewkę, a po zakończeniu - sesję rozciągania. Aktywność wykonuj 2-3 razy w tygodniu.

Jeśli chcesz dokładnie zapoznać się z prawidłową techniką wykonania ćwiczeń, przejdź do strony Ciężarki do ćwiczeń - przykładowe treningi z hantelkami.

Podsumowanie

Trening z ciężarkami do ćwiczeń oferuje szeroki zakres korzyści, od poprawy sylwetki i siły mięśniowej, przez wsparcie dla zdrowia kości, po pozytywny wpływ na samopoczucie psychiczne. Różnorodność dostępnych narzędzi, takich jak hantle fitness, obciążniki na kostki, czy kettlebells, pozwala na dostosowanie treningu do swojego planu treningowego i celów. Dla jeszcze lepszych efektów polecamy wspierać treningi zdrową dietą.

Gotowy(-a) na zmiany? Włącz do swojej rutyny ćwiczenia siłowe z ciężarkami i spełnij treningowe cele bez wychodzenia z domu!