Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Uśmiechnij się do zdrowia: Na czym polega leczenie zębów pod mikroskopem?

leczenie mikroskopowe
 |  Informacja prasowa  |  Zdrowie i uroda

Piękny uśmiech i zdrowe zęby bez ubytków, są niezwykle ważne nie tylko w kontekście estetyki, ale przede wszystkim zdrowia, komfortu oraz dobrego samopoczucia. Stomatologia rozwija się, a leczenie zębów staje się szybsze, bardziej precyzyjne i bezbolesne. Dzieje się tak między innymi dzięki nowoczesnej metodzie leczenia zębów pod mikroskopem. Pozwala ona na dokładną diagnozę i precyzyjne wykonanie zabiegów stomatologicznych, ponieważ lekarz stosujący powiększenie mikroskopowe  może zobaczyć nawet najmniejsze szczegóły w jamie ustnej pacjenta i lepiej ocenić stan jego zębów oraz dziąseł. Warto zatem wiedzieć na czym polega leczenie zębów pod mikroskopem, kiedy stosuje się takie leczenie i czym różni się ono od tradycyjnego, aby w razie potrzeby móc zdecydować się na odpowiednie dla siebie rozwiązanie.

Leczenie zębów pod mikroskopem - jak to wygląda w praktyce

Leczenie zębów pod mikroskopem wykorzystuje specjalne urządzenie, które zapewnia lekarzowi znacznie większe powiększenie i oświetlenie pola zabiegowego niż tradycyjne lupy. Mikroskop stomatologiczny składa się z głowicy, zawierającej układ optyczny i źródło światła, oraz statywu, który umożliwia regulację położenia i kąta głowicy. Mikroskop jest podłączony do monitora, na którym lekarz i pacjent mogą obserwować obraz z wnętrza jamy ustnej. Leczenie tego typu  może być stosowane w różnych dziedzinach stomatologii, takich jak leczenie kanałowe, estetyczne czy leczenie próchnicy.

Leczenie endodontyczne, inaczej zwane kanałowym, polega na usunięciu zapalonej lub martwej miazgi z wnętrza zęba i wypełnieniu kanałów korzeniowych specjalnym materiałem. Podczas tego zabiegu, lekarz musi dokładnie oczyścić i ukształtować kanały, co jest trudne do wykonania gołym okiem. Dzięki mikroskopowi, lekarz może lepiej zlokalizować i dostać się do wszystkich kanałów, nawet tych zakrzywionych lub zwężonych. Lekarz może również lepiej usunąć resztki miazgi, bakterie i martwe tkanki, co zmniejsza ryzyko infekcji i nawrotu choroby. Ponadto, lekarz może dokładniej wypełnić kanały korzeniowe, co zapewnia szczelność i stabilność zęba.

Leczenie próchnicy wymaga usunięcia chorych tkanek zęba i odbudowy ubytku za pomocą wypełnienia lub licówki. Podczas tego zabiegu, lekarz musi zachować jak najwięcej zdrowej struktury zęba, co jest trudne do osiągnięcia przy niskim powiększeniu. Dzięki mikroskopowi, lekarz może dokładnie ocenić głębokość i rozległość ubytku i usunąć tylko niezbędny fragment zęba. Lekarz może również idealnie dopasować wypełnienie do kształtu i koloru zęba, co daje niewidoczny efekt.

Leczenie estetyczne ma na celu poprawie wyglądu zębów za pomocą różnych metod, takich jak wybielanie, licówki, implanty czy korony. Podczas tego zabiegu, lekarz musi dbać o to, aby uzyskać naturalny i harmonijny efekt, co wymaga dużej precyzji i staranności. Dzięki mikroskopowi, lekarz może lepiej ocenić stan zębów pacjenta i dobrać odpowiednią metodę leczenia. Lekarz może również lepiej dopracować szczegóły zabiegu, takie jak kształt, kolor czy połysk zębów.

Lepsza widoczność = większa precyzja

Leczenie zębów pod mikroskopem przekłada się na komfort i satysfakcję pacjentów. Lekarz używając mikroskopu ma zwiększone możliwości w leczeniu poprzez lepszą widoczność, co pozwala na większą dokładność. Mikroskop zapewnia lekarzowi znacznie większe powiększenie i oświetlenie pola zabiegowego niż tradycyjne lupy. Dzięki temu lekarz może dokładniej zdiagnozować problem, np. wykryć pęknięcia, ubytki, próchnicę czy zapalenie miazgi. Lekarz może również lepiej kontrolować przebieg zabiegu i uniknąć uszkodzenia zdrowych tkanek. Ponadto leczenie pod mikroskopem pozwala na wykonanie zabiegów z większą precyzją i starannością. Na przykład, podczas leczenia kanałowego, lekarz może dokładnie oczyścić i wypełnić kanały korzeniowe, co zmniejsza ryzyko powikłań i nawrotów choroby. Podobnie, podczas leczenia próchnicy, lekarz może usunąć tylko chory fragment zęba i zachować jak najwięcej zdrowej struktury. – mówi dr. Romana Markiewicz-Piotrowska, z Kliniki Stomatologicznej Piotrowscy i Bejnarowicz.  Metoda mikroskopowa jest również mniej inwazyjna i bardziej oszczędna dla tkanek pacjenta. Dzięki temu pacjent odczuwa mniej bólu oraz dyskomfortu podczas i po zabiegu. Ponadto, leczenie pod mikroskopem zmniejsza ryzyko uszkodzenia nerwów, naczyń krwionośnych czy kości szczęki, co przyspiesza gojenie się ran i zapobiega powikłaniom.

Warto dodać, że leczenie pod mikroskopem umożliwia lekarzowi wykonanie zabiegów z zachowaniem naturalnego kształtu i koloru zębów pacjenta. Na przykład, podczas leczenia ubytków, lekarz może niemalże idealnie dopasować wypełnienie do zęba i uzyskać niewidoczny efekt. Podobnie, podczas leczenia endodontycznego, lekarz może uniknąć przebarwień korzeni zębów i zachować ich estetykę.

Leczenie mikroskopowe - nie w każdym gabinecie.

Leczenie zębów pod mikroskopem jest coraz bardziej popularne. Jednak nie każdy gabinet stomatologiczny dysponuje odpowiednim sprzętem i wykwalifikowanym personelem do wykonania tego typu zabiegów. Aby wybrać odpowiedni gabinet, należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Należy do nich przede wszystkim doświadczenie i kwalifikacje lekarza. Leczenie mikroskopowe wymaga specjalnego szkolenia i praktyki, dlatego warto sprawdzić, czy lekarz ma odpowiednie certyfikaty i referencje. Można też poprosić o przykłady wykonanych zabiegów lub opinie innych pacjentów.

Istotną kwestią jest także komfort i atmosfera panująca w gabinecie. Leczenie mikroskopowe jest bardziej czasochłonne i skomplikowane niż tradycyjne metody leczenia, dlatego ważne jest, aby podczas wizyt czuć się komfortowo i bezpiecznie w gabinecie. Warto sprawdzić, czy gabinet jest odpowiednio wyposażony, czysty i higieniczny, czy personel jest miły i profesjonalny, czy są dostępne udogodnienia dla pacjentów. Porównując cennik różnych gabinetów należy sprawdzić, co jest wliczone w koszt zabiegu. Można też zapytać o możliwość rozłożenia płatności na raty lub skorzystania z ubezpieczenia zdrowotnego. – zaleca dr. Romana Markiewicz-Piotrowska, z Kliniki Stomatologicznej Piotrowscy i Bejnarowicz.  

Leczenie mikroskopowe to inwestycja w zdrowie i piękno zębów, która wymaga odpowiedniego wyboru gabinetu stomatologicznego. Aby podjąć dobrą decyzję, należy dokładnie sprawdzić doświadczenie, kwalifikacje, wyposażenie oraz opinie na temat gabinetu i personelu.

Więcej o zdrowych zębach na piotrowscybejnarowicz.pl