Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Szkodliwość pozycji siedzącej w pracy i podróży: dlaczego warto dbać o plecy?

masaż pleców
 |  Artykuł partnera  |  Zdrowie i uroda

Powszechnie przyjętą normą w dzisiejszym świecie pracy jest siedzenie przez długie godziny przy biurku. Jednakże, szkodliwość tej praktyki jest coraz bardziej zauważana, ponieważ wpływa nie tylko na naszą wydajność zawodową, ale także na nasze zdrowie. Dodatkowo, w dzisiejszym szybkim tempie życia, nie tylko praca przy biurku, ale również długie podróże służbowe oraz wysoki poziom stresu mogą znacznie pogorszyć stan naszych pleców. Zanim pojawią się pierwsze objawy bólu i dyskomfortu, warto podjąć działania profilaktyczne, aby zadbać o zdrowie kręgosłupa i ogólny komfort.

Skąd Bierze Się Problem?

Długotrwałe siedzenie w pracy oraz w podróżach służbowych prowadzi do wielu problemów ze zdrowiem pleców. Zbyt mała aktywność fizyczna, niewłaściwa postawa oraz brak regeneracji mogą spowodować:

 1. Ból pleców i dyskomfort: Siedzenie w jednej pozycji przez długie godziny może obciążać mięśnie pleców i kręgosłupa, prowadząc do bólu.
 2. Osłabienie mięśni: Brak ruchu osłabia mięśnie pleców, co zwiększa ryzyko urazów i dolegliwości.
 3. Problemy z postawą: Siedzenie w nieodpowiedniej pozycji może powodować pogorszenie postawy, co ma wpływ na ogólny wygląd i zdrowie kręgosłupa.
 4. Zmęczenie: Długotrwałe siedzenie może prowadzić do uczucia zmęczenia i obniżenia energii.
 5. Zwiększone ryzyko chorób serca: Przestoje w aktywności fizycznej związane z pozycją siedzącą mogą zwiększać ryzyko wystąpienia chorób serca.
 6. Stres: Wysoki poziom stresu, który często towarzyszy pracownikom biurowym i osobom podróżującym służbowo, może także wpływać na napięcie mięśni pleców i ogólny dyskomfort.

Profilaktyka jako Klucz do Zdrowych Pleców:

Lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Oto kilka przykładów profilaktyki, które pomogą Ci dbać o swoje plecy:

 1. Zwiększenie aktywności fizycznej: Regularna aktywność fizyczna, w tym ćwiczenia wzmacniające plecy i rozciągające mięśnie, pomaga w utrzymaniu zdrowia kręgosłupa.
 2. Regularne masaże: Masaże, zarówno te w SPA, jak i masaże biurowe, mogą pomóc w rozluźnieniu spiętych mięśni i złagodzeniu napięcia. Niektóre SPA mają indywidualną ofertę skierowaną właśnie dla takiej grupy. Często masaż biznesowy jest kombinacją najlepszych technik leczniczych takich jak masaż tkanek głębokich, terapii punktów spustowych czy masażu bańką chińską. 
 3. Zadbaj o postawę: Świadomość swojej postawy podczas siedzenia jest kluczowa. Upewnij się, że krzesło i biurko są dostosowane do Twoich potrzeb ergonomicznych.
 4. Regularne przerwy: Co jakiś czas rób krótkie przerwy, aby wstać, rozciągnąć się i poruszyć.
 5. Czas na regenerację: Warto zadbać o odpowiednią ilość snu i odpoczynku, ponieważ to czas, kiedy nasz organizm regeneruje się.
 6. Dieta i nawodnienie: Zdrowa dieta i odpowiednie nawodnienie wspierają ogólne zdrowie ciała, w tym kręgosłupa.
 7. Ergonomia miejsca pracy: dopilnuj, by Twoje stanowisko pracy spełniało wymagania bezpieczeństwa postawy ciała. Do firmy mogą przyjechać eksperci przeprowadzając profesjonalny audyt ergonomii dla wszystkich pracowników.

Szkodliwość długotrwałej pozycji siedzącej jest coraz bardziej dostrzegana, dlatego warto podjąć działania profilaktyczne, aby cieszyć się zdrowymi plecami przez wiele lat. Świadomość i regularna troska o swoje ciało to klucz do utrzymania komfortu i wydajności zarówno w pracy, jak i podczas podróży służbowych.