Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Labioplastyka - poprawa komfortu życia kobiety

labioplastyka - ginekolog kraków
 |  Artykuł partnera  |  Zdrowie i uroda

Unikanie przez kobiety wyjścia na rower czy odmawiania (kolejny raz) pójścia na basen sprawiają przykrość i wpływają negatywnie na samopoczucie. Pora zmienić tą sytuację. W tym artykule „odczarujemy” temat związany z labioplastyką, który z jakiegoś powodu ciągle pozostaje tematem tabu. Jak to zwykle bywa w takich przypadkach - obrasta „mitami i legendami”.

Dla kogo

Zabieg labioplastyki przeznaczony jest dla kobiet, których problemem jest nieprawidłowa wielkość i kształt warg sromowych. Dotyczy to zarówno wad wrodzonych (np. przerośnięte wargi sromowe), jak również budowy, która wywołuje dyskomfort - zarówno fizyczny, jak i fizyczny, kobiety.

Labioplastykę stosuje się w takich wypadkach jak:

  • nadmierne rozciągnięcie lub rozerwanie warg sromowych (np. w wyniku porodu czy gwałtu),
  • wady wrodzone,
  • wady związane z interseksualnością,
  • korekta płci

Zabieg dotyczy zarówno większych, jak i mniejszych warg sromowych.

Przeciwwskazania

Zanim lekarz podejmie się wykonania labioplastyki przeprowadza z pacjentką wnikliwy wywiad, dzięki któremu może stwierdzić czy kobieta kwalifikuje się do zabiegu i zarazem - czy nie występują u niej przeciwwskazania.

Poniżej znajdują się czynniki wykluczające:

  • choroby ginekologiczne (np. choroby nowotworowe),
  • ciąża (oraz okres karmienia piersią),
  • ogólny zły stan pacjentki,
  • choroby tkanki łącznej
  • problemy z krzepliwością krwi (w tym również choroby powiązane jak nadciśnienie czy cukrzyca)

W nawiązaniu do tego ostatniego należy najpóźniej dwa tygodnie przed terminem zabiegu zaprzestać palenia papierosów oraz przyjmowania leków i suplementów diety mogących zaburzać krzepnięcie krwi.

Procedura przed zabiegiem

Konsultacja ze specjalistą nie ogranicza się tylko do pozytywnej bądź negatywnej kwalifikacji pacjentki do przeprowadzenia zabiegu labioplastyki. Podczas rozmowy pacjentka ma czas na przedstawienie swoich oczekiwań oraz rozwiania ewentualnych wątpliwości oraz zadania pytań, dotyczących zabiegu. Po zbadaniu pacjentki lekarz wybiera technikę, za pomocą której zostanie przeprowadzona labioplastyka.

Do procedury przedzabiegowej należy również, o czym wspomniano wcześniej, czyli zaniechanie, na minimum dwa tygodnie przed terminem przeprowadzenia zabiegu, palenia papierosów i przyjmowania suplementów oraz leków mogących wpłynąć na krzepliwość krwi (są to wszystkie leki zawierające kwas acetylosalicylowy)

Przebieg labioplastyki

Wyróżniamy dwie techniki wykonania labioplastyki. TRIM oraz Wedge.

Pierwsza z nich stosowana przez większość lekarzy jest również łatwiejsza w przeprowadzeniu. Niestety - przy tym rozwiązaniu po zabiegu pozostaje blizna, krawędzie warg sromowych traca również naturalną chropowatość, co z kolei prowadzi do utraty naturalnego wyglądu. Należy również dodać, że przy tej metodzie rośnie ryzyko uszkodzenia zakończeń nerwowych. Z tych względów metodę tą wykorzystuje się głównie wtedy, gdy założeniem zabiegu jest zmiana wyglądu brzegów warg sromowych.

Metoda Wedge, czyli resekcja klinowa wymaga większego doświadczenia, ponieważ jest trudniejsza do przeprowadzenia. Efekt jest jednak bardziej naturalny niż przy pierwszej metodzie. To rozwiązanie polega na wycięciu tkanki w kształcie litery V. W wyniku tego brzegi warg sromowych zachowują swoją pierwotną naturalną fakturę. Kolejnym plusem jest ukrycie blizny, która staje się w zasadzie niewidoczna. Natomiast w wypadku kiedy zabieg jest wykonywany przy pełnej grubości resekcji istnieje potencjalne ryzyko uszkodzenia istotnych zakończeń nerwowych, co w konsekwencji może wywołać drętwienie operowanej okolicy. Z uwagi na to w trakcie przeprowadzania labioplastyki ta metodą, podczas resekcji usuwana jest tylko część grubości wargi sromowej.

Labioplasyka (niezależnie od wybranej metody) może być przeprowadzona w znieczuleniu miejscowym, pełnej narkozie lub sedacji. Cała procedura trwa 1-2h (zależy to od indywidualnych cech pacjentki i wybranej metody)

Po zastosowaniu anestezji nadmiar warg sromowych jest usuwany, a warga sromowa odpowiednio modelowana. Należy podkreślić, że ze względu na to, że jest to obszar mocno ukrwiony i unerwiony, procedura wymaga ogromnej precyzji.

Rekonwalescencja czyli co dalej?

W większości wypadków pacjentka opuszcza szpitale tego samego dnia. Ból pooperacyjny jest minimalny, jednak dla większej wygody i zabezpieczenia operowanej okolicy zaleca się stosowanie podpasek.

We wczesnym okresie po operacji, z uwagi na roztwór znieczulający wstrzyknięty podczas zabiegu, wargi mogą być mocno opuchnięte. Zdarza się, że lekarz zaleca miejscowe stosowanie, na operowany obszar, maści na bazie antybiotyku.

Nie zaleca się natomiast używania tamponów (minimum przez 4 tygodnie) czy obcisłej bielizny. Należy również przez miesiąc wstrzymać się ze współżyciem.

Warto dodać na zakończenie, że efekty zabiegu są trwałe. Nie zmienia to jednak faktu, że kolejny poród może wpłynąć negatywnie na przyszły wygląd warg sromowych.

Aby poznać więcej szczegółów odnośnie labioplastyki, skonsultuj się ze specjalizującym się w nowoczesnych zabiegach medycyny estetycznej ginekologiem.