Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Astygmatyzm – diagnoza i leczenie

Astygmatyzm
 |  Artykuł partnera  |  Zdrowie i uroda

Popularne wady wzroku to przede wszystkim krótkowzroczność i dalekowzroczność.

To wady wzroku, które można dziedziczyć, jak również możemy je nabyć poprzez nieodpowiednie obchodzenie się ze swoim wzrokiem. Ich leczenie nie jest skomplikowane, a również sama diagnostyka zwykle nie przysparza problemów. Są jednak takie schorzenia, które są nieco bardziej złożone i wymagają pogłębianej diagnostyki. To chociażby powszechny astygmatyzm, który może przysporzyć nieco problemów na etapie samej jego diagnostyki. O astygmatyzmie możemy mówić w sytuacji, gdy układ optyczny naszego oka nie jest w stanie skupić we właściwy sposób promieni światła w siatkówce oka. Bardzo często efektem tego jest nieostre widzenie zarówno z daleka, jak i bliska oraz charakterystyczne rozmazywanie się obrazu.

Kłopoty z diagnozowaniem astygmatyzmu

Jeszcze do niedawna zdarzały się pomyłki w diagnostyce astygmatyzmu. Przede wszystkim zdarzało się jego pominięcie i korygowanie jedynie krótkowzroczności lub dalekowzroczności. Dzisiejsza aparatura jednak niemal całkowicie wyklucza takie sytuacje, dlatego należy jak najszybciej udać się do lekarza, gdy tylko zdaje się nam, że możemy cierpieć na tę wadę wzroku. Szczególnie wyczuleni musimy być na nasze pociechy, ponieważ w ich przypadku samodzielna diagnoza zwykle nie jest możliwa. Należy zatem badać regularnie dziecko u lekarza okulisty.

Astygmatyzm czasami jest dziedziczony, rzadziej występuje wskutek urazów mechanicznych oka. Nasilenie jego objawów może zmieniać się dynamicznie wraz z wiekiem, szczególnie właśnie u wspomnianych dzieci. Bardzo często u astygmatyków pojawiają się bóle i zawroty głowy i uczucie zmęczenia przy czynnościach wymagających dużego skupienia wzroku. Trudnością jest również mnogość odmian astygmatyzmu (prosty, odwrotny,  krótkowzroczny, dalekowzroczny, mieszany, rogówkowy, soczewkowy).

Jakie leczenie astygmatyzmu będzie najlepsze?

W większości przypadków okulary lub soczewki okazują się być wystarczające. Są jednak takie sytuacje, w których astygmatyzm jest na tyle złożony, że nie podda się takiej korekcji. To sygnał, że wykonana musi zostać operacja. 

Postaw na dobre soczewki toryczne

W przypadku tej wady wzroku jedynymi dobrze działającymi soczewkami są te o kształcie torycznym. Są dopasowane konkretnie pod wadę danego oka i mają nieregularny kształt. To właśnie ta cecha odróżnia je od klasycznych soczewek kontaktowych. Osoby z astygmatyzmem szczególnie cenią sobie soczewki w porównaniu do okularów, ponieważ mogą wtedy skorygować wzrok na całym polu widzenia, co szczególnie poprawia komfort życia przy tej wadzie.

Takie soczewki możemy znaleźć na stronie Coopervision.pl.