Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Kiedy warto udać się do urologa?

Lekarz urolog
 |  Artykuł partnera  |  Zdrowie i uroda

Chcąc cieszyć się sprawnością i zdrowiem na długie lata, trzeba poświęcić czas na dbanie o siebie. Dobrze funkcjonujący organizm to wynik utrzymywania zdrowia psychicznego, fizycznego, regeneracji, odżywczej diety. Bardzo ważne jest, aby szybko reagować na sygnały, które wysyła ciało i w razie problemów sięgać po pomoc specjalistów. Jakie objawy wymagają konsultacji z urologiem?

Czym zajmuje się urolog?

Lekarz urolog zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem męskiego układu płciowego oraz układu moczowego oraz nerek u obu płci. Zajmuje się także diagnostyką nabytych i wrodzonych wad w ich budowie. Choć potocznie jest nazywany lekarzem dla panów, jak się okazuje, jest specjalistą zajmującym się także kobietami. Metody, jakimi się posługuje można podzielić na nieinwazyjne i inwazyjne. Do pierwszych zalicza się badanie przez dotyk, ocena wzrokowa, badanie ultrasonograficzne, zdjęcie przeglądowe jamy brzusznej czy badania krwi. Druga grupa to badania przy użyciu sondy, wziernika oraz urodynamiczne.

Kiedy umówić się do urologa?

Kobiety mogą rozważyć wizytę u urologa, gdy zauważą pojawienie się niepokojących symptomów ze strony układu moczowego. Z kolei panowie, powinni odwiedzać go w ramach profilaktyki. Choć wielu mężczyzn odwleka konsultacje, warto mieć na uwadze, że układ płciowo-moczowy pełni bardzo istotną rolę i ważne jest jego prawidłowe funkcjonowanie. O jego stan należy szczególnie dbać po 40 roku życia oraz w przypadku, gdy zostały stwierdzone choroby o podłożu genetycznym.

W czym pomoże urolog?

Do objawów, z którymi należy się udać do urologa jak najszybciej należą problemy z nietrzymaniem moczu oraz dyskomfort podczas jego oddawania. Niepokojąca może być zmiana jego koloru lub konsystencji, pojawienie się krwi lub ropy. Częstomocz, uczucie parcia na pęcherz, bardzo mała ilość moczu, pieczenie lub swędzenie cewki moczowej również wymagają konsultacji. Panowie powinni wybrać się do urologa, w razie bólu lub obrzęku jąder, zmiany wyglądu prącia oraz gdy odczuwają dyskomfort lub mają problemy z uzyskaniem bądź utrzymaniem erekcji.

Jak przygotować się do wizyty?

Pierwszym aspektem jest wybór odpowiedniego, godnego zaufania lekarza. Lekarz urolog Piotr Kowalski jest specjalistą z wieloletnim doświadczeniem, który nie bagatelizuje nawet najdrobniejszych objawów u pacjenta. Udając się na wizytę warto wziąć ze sobą wyniki badań, historię choroby oraz listę zażywanych leków. Aby czuć się komfortowo należy także zadbać o higienę okolic intymnych przed konsultacją.