© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Zęby mądrości. Co musisz o nich wiedzieć?

Zęby mądrości
 |  Artykuł partnera  |  Zdrowie i uroda

Zęby mądrości to trzecie i ósme zęby trzonowe, które znajdują się na samym końcu uzębienia. Są to ostatnie zęby, które wyrzynają się znacznie później niż inne zęby, a proces ten może trwać latami. Ponieważ zęby mądrości pojawiają się zwykle między 17 a 25 rokiem życia, czyli w wieku dojrzałym, nazywane są zębami mądrości. Często jednak nie spełniają one swojej nazwy i zdarza się, że nie rosną "inteligentnie".

Jakie problemy mogą powodować zęby mądrości?

Nie wszyscy ludzie mają wszystkie cztery zęby mądrości. Mogą być 3, 2 lub tylko 1, a są też osoby, które w ogóle nie mają zębów mądrości. Czasami zęby mądrości są w kości, ale nigdy nie wyrastają. Jest to zwykle spowodowane brakiem miejsca lub nieprawidłowym ustawieniem zębów. Zwykle nie powodują one dyskomfortu, a osoba nie jest nawet świadoma ich istnienia.

Najczęstszym problemem są krzywe zęby mądrości. W toku ewolucji zęby mądrości powoli tracą swoją pozycję w szczęce. Z tego powodu często nie ma wystarczająco dużo miejsca, aby zęby mądrości mogły wyrosnąć prosto. Z trudem znajdują one dla siebie miejsce i rosną krzywo, często wywierając nacisk na sąsiednie zęby. Pochylone zęby mądrości stwarzają nieodpowiednie warunki do utrzymania higieny pomiędzy siódemką a ósemką, a próchnica często pojawia się w tylnej części korony i w korzeniu siódmego zęba. Ubytki w korzeniu mogą spowodować utratę siódmego zęba, jeśli nie można go już odbudować.

Komplikacje, które mogą wywołać rosnące pod kątem zęby mądrości

Ból i ucisk na ząb siódmy to dwie najczęstsze przyczyny ekstrakcji zęba mądrości. Jeśli w kości szczęki nie ma wystarczająco dużo miejsca na ząb mądrości, ważne jest, aby w odpowiednim czasie przeprowadzić jego ekstrakcję. Skośnie ustawiony ząb mądrości może zniekształcać zgryz, ponieważ naciska na pozostałe zęby, a nawet może pogorszyć estetykę zębów przednich, zniekształcając je.

Ze względu na złożoną anatomię korzeni, leczenie endodontyczne i ekstrakcja tych zębów mogą być trudne. Podczas wyrzynania się zęba mądrości wokół niego tworzy się kieszonka dziąsłowa. Jeśli w szczęce nie ma wystarczająco dużo miejsca na ząb, kieszonka pozostaje cały czas otwarta.

Nierzadko zdarza się, że resztki pokarmowe utkną w kieszonce dziąsłowej i pozostaną tam przez długi czas, ulegną rozkładowi i staną się pożywką dla zarazków. Utrzymanie higieny kieszonki dziąsłowej może być bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Skutkuje to nieświeżym oddechem i może doprowadzić do powstania kieszonki dziąsłowej. Zwiotczałe kieszonki dziąsłowe, czyli ropnie okołowierzchołkowe, są jedną z najczęstszych przyczyn usuwania zębów mądrości.

Co można zrobić, aby tego uniknąć?

Ważne jest, aby odwiedzić dentystę w odpowiednim czasie, tak aby wyrzynanie się zęba mądrości nie przeszkadzało zbytnio. Gdy tylko pojawią się pierwsze oznaki wyrastania zębów mądrości, należy zgłosić się na wizytę kontrolną, aby stomatolog mógł stwierdzić, czy ząb rośnie prawidłowo, czy ma wystarczająco dużo miejsca i czy jest zdrowy. Zęby mądrości często ulegają uszkodzeniu, ponieważ nie można ich dobrze oczyścić ze względu na ich położenie.

Artykuł powstał we współpracy z perfektstomatologia.pl

 

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry