Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Kiedy należy się udać do chirurga dentystycznego?

chirurg dentystyczny
 |  Artykuł partnera  |  Zdrowie i uroda

Ekstrakcji Jedną z istotnych specjalizacji stomatologicznych jest chirurgia. Wymaga ona ogromnej wiedzy i rozwiniętych zdolności manualnych, a koncentruje się na wykonywaniu zaawansowanych zabiegów operacyjnych w obrębie całej jamy ustnej (a nie tylko samego uzębienia). W dalszej części artykułu zostaną przedstawione podstawowe wskazania do wizyty w gabinecie wykwalifikowanego chirurga dentystycznego.

Usuwanie zębów to główna procedura 

Do chirurga należy się wybrać zwłaszcza w sytuacji, gdy zachodzi konieczność wyeliminowania ósemki (inaczej trzonowca) - np. z powodu jej negatywnego wpływu na ułożenie pozostałych zębów. Lokalizacja na końcu łuku szczękowego i głęboko osadzone korzenie to czynniki znacznie utrudniające standardową ekstrakcję. W tym przypadku specjalista przeprowadza najpierw diagnostykę radiologiczną (opartą na wykonaniu przeglądowego zdjęcia pantomograficznego), następnie dokonuje analizy wyników, a dopiero później przystępuje do właściwego zabiegu. Rozpoczyna się on zawsze od miejscowego wstrzyknięcia preparatu znieczulającego, dzięki któremu pacjent odczuwa jedynie minimalny dyskomfort w postaci nadmiernego nacisku na tkanki. 

Cała procedura trwa przeważnie między 20 a 40 minut i wymaga zastosowania profesjonalnych kleszczy oraz dźwigni. Chirurg dentystyczny jest również w stanie bez problemu usunąć ząb mleczny zajęty próchnicą, a nawet ząb zatrzymany, czyli nie do końca wyrżnięty.

Odbudowa przywraca uśmiech 

Kolejne ważne wskazanie do ingerencji chirurgicznej to destrukcja korony zęba. Może do niej dojść na skutek zarówno poważnego urazu mechanicznego, jak i zaawansowanej próchnicy. Niezależnie od przyczyny warto poddać się próbie odbudowy utraconego fragmentu, gdyż pozwala to uniknąć ekstrakcji. Stomatolog wykorzystuje w tym celu zazwyczaj dedykowany kompozyt żywiczny, który bardzo szczelnie wypełnia ubytek bez konieczności realizowania skomplikowanej preparacji.

Pierwszym etapem jest precyzyjne wytrawienie szkliwa za pomocą delikatnego kwasu. W dalszej kolejności chirurg uzupełnia żywicą wszelkie braki, nadaje całości odpowiedni kształt, utwardza kompozyt światłem pochodzącym z lampy polimeryzacyjnej i poleruje powierzchnię aż do uzyskania pożądanej gładkości. Taki zabieg przeprowadza się podczas pojedynczej wizyty, a jego długość zależy w ogromnej mierze od stanu wyjściowego zęba. 

Pozostałe oferowane usługi

Chirurdzy dentystyczni nie tylko zajmują się wyrywaniem zębów mądrości czy rekonstruowaniem ubytków, ale również wszczepiają tytanowe i ceramiczne implanty, dokonują resekcji wierzchołków korzeni, usuwają groźne dla zdrowia torbiele, ropnie i zmiany o charakterze zapalnym, odtwarzają tkanki miękkie (np. wędzidełko wargi lub języka), podnoszą dno zatoki szczękowej, przeszczepiają drobne kości w obrębie jamy ustnej, leczą przetoki i choroby ślinianek, eliminują nieprawidłowości w budowie mięśni twarzoczaszki, a także wykonują liczne czynności z zakresu periodontologii.

Jak by tego było mało, wycinają łagodne i złośliwe guzy, nierzadko ratując w ten sposób pacjentom życie. Uczestniczą ponadto czynnie w procesie planowania leczenia protetycznego - oczywiście wtedy, gdy wymaga tego dana wada zgryzu.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z amber-clinic.pl